Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Učitelka šířila ruskou propagandu ve škole a skončila u soudu. Teď chce být ředitelkou!

Pro bezproblémové soužití mezi lidmi a vůbec fungování celé společnosti je nezbytná vzájemná důvěra. Záměrné šíření nepravdivých informací jde proti tomu a vyvolává v lidech pocit, že už nemůžou věřit nikomu.

Jedná se o vážný problém a nemusí jít zdaleka jen o zprávy šířené na internetu. Dopustit se toho může i člověk, který má ve škole na starosti výchovu mladé generace a šíří nepravdivé informace přímo mezi žáky či studenty během výuky.

Nikoho nepřekvapí, že právě případ učitelky Martiny Bednářové, která přímo během vyučovací hodiny na základní škole popírala válečné hrůzy na Ukrajině, už dokázal vstoupit do všeobecného povědomí a nakonec skončil u soudu.

Názor není zločinem

Popírání válečných zločinů Ruska a šíření jakýchkoli jiných nepravdivých informací do školních hodin nepatří.  Podobně, jako by ve výuce nikoho rozumného nenapadlo popírat či zlehčovat např. holokaust, genocidu spáchanou Rudými Khmery nebo Stalinem vyvolaný hladomor, nemá ve výuce místo ani popírání válečných hrůz na Ukrajině.

Není pochyb o tom, že věci, které učitelka hlásala ve škole, jsou odporné a zavrženíhodné.  Hlavní otázka ale zní, jaký postih je v takových případech adekvátní? Opravdu mají tyto věci řešit soudy?

Státní zástupce navrhoval v případě zmíněné učitelky osmiměsíční podmíněný trest a také pětiletý zákaz pedagogické, výchovné či jiné práce s dětmi. Soud ale paní Bednářovou zatím nepravomocně zprostil obžaloby a mám za to, že rozhodl naprosto správně. Proč? Za samotné projevení názoru by neměl být nikdo trestaný, což uznala i soudkyně z Obvodního soudu pro Prahu 6.

Trest v podobě odnětí svobody by byl v tomto případě kontraproduktivní. Udělal by z paní oběť a mučednici, což by jen nahrálo na smeč lidem jako Jindřich Rajchl nebo Tomio Okamura. Demokracie se dokáže bránit mnohem mírnějšími prostředky.

Ostuda našeho školství

Příznivci paní Bednářové nyní oslavují rozsudek jako její vítězství. Pokud to má o něčem svědčit, tak především o jejich naprosté pitomosti a zatemněnosti jejich myslí. Ne, osvobozující rozsudek opravdu neznamená, že by jednání učitelky bylo podle soudu bezproblémové. Verdikt nijak nepopírá, že se v jejím případě jednalo o závažné selhání, nebylo však třeba ho řešit trestněprávní cestou.

Máme zaručenou svobodu slova a projevu a také platí zásada ultima ratio, tedy princip, podle kterého je trestní právo využíváno jen v případech, kdy už není možné použít jiné právní prostředky, což bylo zohledněno i v samotném rozsudku.

Soudkyně připomněla, že ze strany učitelky došlo k selhání, ale byla už za něj postižena jinými prostředky než trestním právem, tedy výpovědí ze strany školy. Závěr je tedy jednoznačný: Paní učitelka se zachovala neprofesionálně a musí za to nést důsledky. Záležitost si v takových případech musí ale vyřešit samotná škola, což se také stalo.  

Vítězství zdravého rozumu

Zatím nepravomocný verdikt Obvodního soudu pro Prahu 6 tedy musíme chápat především jako vítězství zdravého rozumu, nikoli (naštěstí už bývalé) učitelky Bednářové, která zjevně schopnost uvažování postrádá a tváří se, jako by ji soud dal za pravdu. Nedal.  

Nad její reakcí a naprosto nulovou sebereflexí proto zůstává rozum stát. Tvrdí, že za svými výroky si i zpětně stojí a ještě řekla, že se vrátí jako ředitelka! Tohle je opravdu silná káva. Před žáky ZŠ zpochybňovala válečné zločiny na Ukrajině.

Své výroky navíc označila za historická fakta a prý chtěla, aby děti uměly kriticky myslet. To myslí vážně? Ne, to už by opravdu stačilo. Paní Bednářová, jste ostudou všech učitelů a lidé jako vy nemají na našich školách co pohledávat.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Učitelka kvůli tvrzením, které popíraly válku na Ukrajině, skončila před soudem. Za svými výroky si nadále stojí.

 

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 26.6.2023 7:35 | karma článku: 24,30 | přečteno: 846x
  • Další články autora

Tomáš Zdechovský

Reforma migrace musí vypadat úplně jinak

Nelegální a nekontrolovaná migrace představuje jeden z hlavních problémů, které nyní Evropa řeší. Už dlouhou dobu se budují ploty na vnější hranici, protože se 'zjistilo', že je děravá.

10.7.2023 v 7:15 | Karma: 17,25 | Přečteno: 525x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Německé levicové neziskovky pomáhají Rusku

Problematika šíření (nejen) ruské propagandy a dezinformací se už několik let řeší ze všech možných a myslitelných úhlů.

3.7.2023 v 7:30 | Karma: 23,70 | Přečteno: 778x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Má Lukašenko jaderné zbraně, které svět neviděl?

Rusko rozmístilo na území Běloruska taktické jaderné zbraně a běloruskému prezidentovi Aleksandru Lukašenkovi vlivem toho očividně narostlo sebevědomí. Chlubí se a skoro až vyhrožuje celému světu, že má atomovky.

19.6.2023 v 9:59 | Karma: 13,70 | Přečteno: 255x | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Opravdu jsou elektromobily tak skvělou alternativou?

Z neznámého důvodů stále převládá u mnohých přesvědčení, že vozidla se spalovacím motorem budou v dohledné době nevyhnutelně nahrazená elektromobily. Pochybnosti jsou ale rozhodně na místě.

12.6.2023 v 9:10 | Karma: 27,70 | Přečteno: 1018x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Za požár v Českém Švýcarsku by měli jít do vězení úplně všichni

Nedávné dopadení pachatele požáru lesa v Českém Švýcarsku oživilo diskusi o dopadech klimatických změn. Fakt, že se debata stočila tímto směrem, by nás neměla překvapovat. Požár byl považovaný za jeden z projevů změn klimatu.

5.6.2023 v 8:05 | Karma: 21,94 | Přečteno: 709x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Fiala a Zelenskyj podepsali bezpečnostní dohodu mezi Českem a Ukrajinou

18. července 2024  15:08,  aktualizováno  16:16

Premiér Petr Fiala na summitu Evropského politického společenství (EPC) v Británii podepsal s...

Při požáru v Nice zemřeli čtyři dospělí a tři děti. Policie hledá tři maskované muže

18. července 2024  7:16,  aktualizováno  16:10

Sedm lidí, včetně tří malých dětí, zemřelo v noci na čtvrtek v Nice na jihu Francie při požáru v...

Rybář zkolaboval a spadl do vody, svědek ho zachránil kvalitní masáží srdce

18. července 2024  16:07

U rybníka v Rebešovicích na Brněnsku chytal pan Zdeněk ryby, když náhle zkolaboval a spadl do vody....

Fiala se zúčastní zahájení olympijských her v Paříži, Pavel nikoliv

18. července 2024  16:01

Premiér Petr Fiala se příští týden zúčastní zahájení letní olympiády v Paříži. Bude i otevření...

  • Počet článků 678
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4370x
Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen předsednictva KDU-ČSL, členem prestižního Výboru pro zahraniční věci (AFET) a Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), předseda parlamentní delegace pro státy Střední Asie.