Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Německé levicové neziskovky pomáhají Rusku

Problematika šíření (nejen) ruské propagandy a dezinformací se už několik let řeší ze všech možných a myslitelných úhlů.

Bohužel se v této souvislosti málo zmiňuje, že problém pro evropskou bezpečnost nemusí představovat např. jen otevřeně proruská propaganda zvnějšku či šíření hoaxů pomocí řetězových mailů. Má totiž i jiné podoby.

Může se totiž jednat i o na první pohled líbivě a ušlechtile vypadající činnost levicových nevládních organizací. Tak třeba Francie dlouhodobě čelí náporu protijaderné propagandy z Německa. Mají ji na svědomí levicové nevládky snažící se ovlivňovat politiky, vědce a obecně místní elity.

Sabotáž francouzského jaderného průmyslu

Upozornil na to francouzský časopis l´Express, který se odvolává na studii akademického pracoviště l’Ecole de guerre économique, jež mluví dokonce o sabotáži francouzského jaderného průmyslu.

Zmiňované jsou zde konkrétně dvě levicové nadace stavějící se proti jaderné energii: Jednak je to Rosa-Luxemburg-Stiftung (blízká radikálně levicové straně Die Linke) a dále také Heinrich-Böll-Stiftung (blízká německým Zeleným).

Obě z nich mají jasný úkol: změnit vnímání tamní občanské společnosti a v konečném důsledku ovlivnit politiku ve prospěch Německa. Cílem jejich aktivit je oslabit francouzský průmysl a ekonomiku obecně a zajištění hegemonie v těchto oblastech na evropské úrovni.

Německo usiluje o destabilizaci francouzského jaderného průmyslu blokováním evropských institucí a neustálým tlakem na evropskou politiku.

Podle autora studie Christiana Harbulota za veškerou rétorikou o spolupráci mezi členskými státy Evropské unie dělá Německo vše pro to, aby zabránilo francouzskému průmyslu využívat levnou energii a získalo tak významnou konkurenční výhodu.

Hrozba pro energetickou bezpečnost

Studie zmiňuje, že obě politické nadace se pod pláštíkem morálky uchylují k četným a někdy sporným strategiím ovlivňování. Jaké prostředky k tomu využívají?

Má se jednat o vypracovávání dokumentů s protijaderným narativem, vedení elit prostřednictvím vzdělávacích kurzů - doktorandských grantů, navštěvování a setkávání se zahraničními politiky, vytváření aliancí s některými nevládními organizacemi nebo ekologickými stranami.

Každému asi musí být jasné, že zmíněné neziskové organizace rozhodně neusilují o výrobu zelenější elektřiny. Ostatně Francie díky vysokému podílu jádra a obnovitelných zdrojů vyrábí spolu se skandinávskými zeměmi jednu z nejčistších energií v Evropě.

A ano, díky svému mixu jaderné energie a obnovitelných zdrojů má mnohem čistší výrobu elektřiny než Německo, které muselo kvůli uzavření jaderných elektráren vzít alespoň dočasně na milost „špinavé“ uhelné elektrárny.

Pokud by oběma německým nadacím šlo o zelenější energii ve Francii, jejich činnost by byla naprosto zbytečná. Naopak by dávalo mnohem větší smysl, kdyby nějaké francouzské projaderné nadace mistrovaly Německo.

Cílem je oslabení francouzského jaderného průmyslu

Důsledky by v takovém případě byly nedozírné. Potíže by v současné propojené Evropě nepocítila jen Francie. Za současné situace, kdy celý kontinent stále musí řešit energetickou krizi, to samozřejmě platí dvojnásob.

Nejen pro druhou největší zemi EU, ale i celou Evropu by prosazení cílů německých nevládních organizací, tedy omezení jádra, znamenalo cestu k totální katastrofě. I samotné Německo, které nyní samo muselo přinejmenším v květnu energii dovážet mj. z Francie, by se samo střelilo do vlastní nohy a s ním by to navíc odnesly také další země.

Prosazení cílů obou nadací by prospělo především Rusku, které si nepřeje nic jiného, než Evropu bez stabilních zdrojů a energeticky nesoběstačnou. Jinými slovy, jejich činnost představuje přímou hrozbu pro evropskou energetickou bezpečnost.

Z toho všeho, co zde bylo zmíněno, vyplývá jediné: V zájmu Francie a energetické bezpečnosti celé Evropy by se měla činnost takových organizací začít velmi bedlivě sledovat.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Německé protijaderné neziskovky nahrávají svou kritikou Rusku.

 

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 3.7.2023 7:30 | karma článku: 23,70 | přečteno: 778x
  • Další články autora

Tomáš Zdechovský

Reforma migrace musí vypadat úplně jinak

Nelegální a nekontrolovaná migrace představuje jeden z hlavních problémů, které nyní Evropa řeší. Už dlouhou dobu se budují ploty na vnější hranici, protože se 'zjistilo', že je děravá.

10.7.2023 v 7:15 | Karma: 17,25 | Přečteno: 525x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Učitelka šířila ruskou propagandu ve škole a skončila u soudu. Teď chce být ředitelkou!

Pro bezproblémové soužití mezi lidmi a vůbec fungování celé společnosti je nezbytná vzájemná důvěra. Záměrné šíření nepravdivých informací jde proti tomu a vyvolává v lidech pocit, že už nemůžou věřit nikomu.

26.6.2023 v 7:35 | Karma: 24,30 | Přečteno: 846x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Má Lukašenko jaderné zbraně, které svět neviděl?

Rusko rozmístilo na území Běloruska taktické jaderné zbraně a běloruskému prezidentovi Aleksandru Lukašenkovi vlivem toho očividně narostlo sebevědomí. Chlubí se a skoro až vyhrožuje celému světu, že má atomovky.

19.6.2023 v 9:59 | Karma: 13,70 | Přečteno: 255x | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Opravdu jsou elektromobily tak skvělou alternativou?

Z neznámého důvodů stále převládá u mnohých přesvědčení, že vozidla se spalovacím motorem budou v dohledné době nevyhnutelně nahrazená elektromobily. Pochybnosti jsou ale rozhodně na místě.

12.6.2023 v 9:10 | Karma: 27,70 | Přečteno: 1018x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Za požár v Českém Švýcarsku by měli jít do vězení úplně všichni

Nedávné dopadení pachatele požáru lesa v Českém Švýcarsku oživilo diskusi o dopadech klimatických změn. Fakt, že se debata stočila tímto směrem, by nás neměla překvapovat. Požár byl považovaný za jeden z projevů změn klimatu.

5.6.2023 v 8:05 | Karma: 21,94 | Přečteno: 709x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Fiala se zúčastní zahájení olympijských her v Paříži, Pavel nikoliv

18. července 2024  16:01

Premiér Petr Fiala se příští týden zúčastní zahájení letní olympiády v Paříži. Bude i otevření...

Je třeba systém nastavit motivačně, hájil Jurečka u Pavla revizi dávek

18. července 2024  13:47,  aktualizováno  15:47

O navrhovaném sloučení sociálních dávek v jednu „superdávku“ jednal s prezidentem Petrem Pavlem...

V domě pro tři rodiny žije 40 Romů. Je to vřed v obci, zlobí se starosta

18. července 2024  15:34

Obec Boršov u Českých Budějovic řeší nedůstojné byty pro Romy. V domě žije místo tří rodin až 40...

Fiala a Zelenskyj podepsali bezpečnostní dohodu mezi Českem a Ukrajinou

18. července 2024  15:08,  aktualizováno  15:31

Premiér Petr Fiala na summitu Evropského politického společenství (EPC) v Británii podepsal s...

  • Počet článků 678
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4370x
Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen předsednictva KDU-ČSL, členem prestižního Výboru pro zahraniční věci (AFET) a Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), předseda parlamentní delegace pro státy Střední Asie.