Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Německé levicové neziskovky pomáhají Rusku

Problematika šíření (nejen) ruské propagandy a dezinformací se už několik let řeší ze všech možných a myslitelných úhlů.

Bohužel se v této souvislosti málo zmiňuje, že problém pro evropskou bezpečnost nemusí představovat např. jen otevřeně proruská propaganda zvnějšku či šíření hoaxů pomocí řetězových mailů. Má totiž i jiné podoby.

Může se totiž jednat i o na první pohled líbivě a ušlechtile vypadající činnost levicových nevládních organizací. Tak třeba Francie dlouhodobě čelí náporu protijaderné propagandy z Německa. Mají ji na svědomí levicové nevládky snažící se ovlivňovat politiky, vědce a obecně místní elity.

Sabotáž francouzského jaderného průmyslu

Upozornil na to francouzský časopis l´Express, který se odvolává na studii akademického pracoviště l’Ecole de guerre économique, jež mluví dokonce o sabotáži francouzského jaderného průmyslu.

Zmiňované jsou zde konkrétně dvě levicové nadace stavějící se proti jaderné energii: Jednak je to Rosa-Luxemburg-Stiftung (blízká radikálně levicové straně Die Linke) a dále také Heinrich-Böll-Stiftung (blízká německým Zeleným).

Obě z nich mají jasný úkol: změnit vnímání tamní občanské společnosti a v konečném důsledku ovlivnit politiku ve prospěch Německa. Cílem jejich aktivit je oslabit francouzský průmysl a ekonomiku obecně a zajištění hegemonie v těchto oblastech na evropské úrovni.

Německo usiluje o destabilizaci francouzského jaderného průmyslu blokováním evropských institucí a neustálým tlakem na evropskou politiku.

Podle autora studie Christiana Harbulota za veškerou rétorikou o spolupráci mezi členskými státy Evropské unie dělá Německo vše pro to, aby zabránilo francouzskému průmyslu využívat levnou energii a získalo tak významnou konkurenční výhodu.

Hrozba pro energetickou bezpečnost

Studie zmiňuje, že obě politické nadace se pod pláštíkem morálky uchylují k četným a někdy sporným strategiím ovlivňování. Jaké prostředky k tomu využívají?

Má se jednat o vypracovávání dokumentů s protijaderným narativem, vedení elit prostřednictvím vzdělávacích kurzů - doktorandských grantů, navštěvování a setkávání se zahraničními politiky, vytváření aliancí s některými nevládními organizacemi nebo ekologickými stranami.

Každému asi musí být jasné, že zmíněné neziskové organizace rozhodně neusilují o výrobu zelenější elektřiny. Ostatně Francie díky vysokému podílu jádra a obnovitelných zdrojů vyrábí spolu se skandinávskými zeměmi jednu z nejčistších energií v Evropě.

A ano, díky svému mixu jaderné energie a obnovitelných zdrojů má mnohem čistší výrobu elektřiny než Německo, které muselo kvůli uzavření jaderných elektráren vzít alespoň dočasně na milost „špinavé“ uhelné elektrárny.

Pokud by oběma německým nadacím šlo o zelenější energii ve Francii, jejich činnost by byla naprosto zbytečná. Naopak by dávalo mnohem větší smysl, kdyby nějaké francouzské projaderné nadace mistrovaly Německo.

Cílem je oslabení francouzského jaderného průmyslu

Důsledky by v takovém případě byly nedozírné. Potíže by v současné propojené Evropě nepocítila jen Francie. Za současné situace, kdy celý kontinent stále musí řešit energetickou krizi, to samozřejmě platí dvojnásob.

Nejen pro druhou největší zemi EU, ale i celou Evropu by prosazení cílů německých nevládních organizací, tedy omezení jádra, znamenalo cestu k totální katastrofě. I samotné Německo, které nyní samo muselo přinejmenším v květnu energii dovážet mj. z Francie, by se samo střelilo do vlastní nohy a s ním by to navíc odnesly také další země.

Prosazení cílů obou nadací by prospělo především Rusku, které si nepřeje nic jiného, než Evropu bez stabilních zdrojů a energeticky nesoběstačnou. Jinými slovy, jejich činnost představuje přímou hrozbu pro evropskou energetickou bezpečnost.

Z toho všeho, co zde bylo zmíněno, vyplývá jediné: V zájmu Francie a energetické bezpečnosti celé Evropy by se měla činnost takových organizací začít velmi bedlivě sledovat.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Německé protijaderné neziskovky nahrávají svou kritikou Rusku.

 

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 3.7.2023 7:30 | karma článku: 23,70 | přečteno: 778x
  • Další články autora

Tomáš Zdechovský

Reforma migrace musí vypadat úplně jinak

Nelegální a nekontrolovaná migrace představuje jeden z hlavních problémů, které nyní Evropa řeší. Už dlouhou dobu se budují ploty na vnější hranici, protože se 'zjistilo', že je děravá.

10.7.2023 v 7:15 | Karma: 17,25 | Přečteno: 523x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Učitelka šířila ruskou propagandu ve škole a skončila u soudu. Teď chce být ředitelkou!

Pro bezproblémové soužití mezi lidmi a vůbec fungování celé společnosti je nezbytná vzájemná důvěra. Záměrné šíření nepravdivých informací jde proti tomu a vyvolává v lidech pocit, že už nemůžou věřit nikomu.

26.6.2023 v 7:35 | Karma: 24,30 | Přečteno: 846x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Má Lukašenko jaderné zbraně, které svět neviděl?

Rusko rozmístilo na území Běloruska taktické jaderné zbraně a běloruskému prezidentovi Aleksandru Lukašenkovi vlivem toho očividně narostlo sebevědomí. Chlubí se a skoro až vyhrožuje celému světu, že má atomovky.

19.6.2023 v 9:59 | Karma: 13,70 | Přečteno: 255x | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Opravdu jsou elektromobily tak skvělou alternativou?

Z neznámého důvodů stále převládá u mnohých přesvědčení, že vozidla se spalovacím motorem budou v dohledné době nevyhnutelně nahrazená elektromobily. Pochybnosti jsou ale rozhodně na místě.

12.6.2023 v 9:10 | Karma: 27,70 | Přečteno: 1018x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Za požár v Českém Švýcarsku by měli jít do vězení úplně všichni

Nedávné dopadení pachatele požáru lesa v Českém Švýcarsku oživilo diskusi o dopadech klimatických změn. Fakt, že se debata stočila tímto směrem, by nás neměla překvapovat. Požár byl považovaný za jeden z projevů změn klimatu.

5.6.2023 v 8:05 | Karma: 21,94 | Přečteno: 709x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Další vlna míří přes Moravu

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:24

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Další vlna míří přes Moravu

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:24

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

V pouští u Las Vegas se objevil tajemný sloup. Policie řeší, kdo za tím stojí

21. června 2024  21:53

Necelé čtyři roky poté, co se úřady v americkém státě Utah potýkaly s tajemným kovovým kvádrem...

Po masové střelbě v americkém Arkansasu jsou dva lidé mrtví, osm zraněných

21. června 2024  21:37,  aktualizováno  21:50

Při páteční masové střelbě před supermarketem v Arkansasu byli zabiti dva lidé a dalších osm...

Zabíjí i druhoválečná munice. Exploze v Chorvatsku není neobvyklá, míní znalec

21. června 2024  20:52

Chorvatská policie vyšetřuje Čecha kvůli výbuchu, který zabil devítileté dítě a dvě ženy zranil....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 678
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4370x
Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen předsednictva KDU-ČSL, členem prestižního Výboru pro zahraniční věci (AFET) a Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), předseda parlamentní delegace pro státy Střední Asie.