Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Banky a pojišťovny dělají z bývalých onkopacientů občany druhé kategorie

Ročně bývá v Česku zhoubný novotvar diagnostikovaný zhruba 60 tisíc lidem a dalších přibližně 700 tisíc lidí má za sebou léčbu rakoviny. Podle statistik v Česku onemocní některým typem rakoviny každý třetí člověk.

Nejedná se tedy o zanedbatelnou skupinu obyvatel. Ani lidem, kteří rakovinu dokázali porazit, nemusí mnoho let po překonání nemoci skončit problémy s ní spojené. Vedle zkušenosti se zákeřnou nemocí musí čelit ještě dalším nepříjemným důsledkům. Nemoc je totiž postihuje dokonce i v oblastech, které přímo nesouvisejí s jejich tělesným zdravím.  

Pro banky jsou rizikovými klienty

Problém může nastat třeba ve chvíli, kdy si tito lidé chtějí zažádat o hypotéku nebo uzavřít pojištění. Banky a pojišťovny vnímají lidi vyléčené z rakoviny jako rizikové klienty kvůli tomu, že by se jim nemoc mohla vrátit. 

Pokud si chtějí sjednat hypotéku či pojištění, musí čelit mnohem větším překážkám než většina ostatních žadatelů. Banky či pojišťovny jsou lidem s prodělanou nemocí schopné napočítat šílené platby nebo klienta nepojistí dokonce vůbec!

Velmi často se totiž stává, že ačkoli má žadatel vysoké příjmy, a dokonce by za normálních okolností dosáhl třeba i na úvěr s nejnižší úrokovou sazbou, problém přijde, když je vyžadovaná zdravotní dokumentace a banka či pojišťovna zjistí, že osoba prodělala onkologické onemocnění.

Nakonec se může takový žadatel dozvědět, že úvěr nedostane nebo ho nepojistí.  Obejít může klidně i několik bank a pojišťoven a narazí vždy na stejnou zamítavou odpověď. Anebo úvěr či pojistné dostane, ovšem s tím nejvyšším možným úrokem či výší pojistného. Takové případy nejsou ojedinělé a bezesporu se jedná o praxi, která je diskriminační.

Právo být zapomenut

Problém netrápí zdaleka jen Česko. Ne náhodou se téma začalo řešit i na evropské úrovni. Naději na posun v této oblasti v celé Evropě dává bývalým onkologickým pacientům loni vydaná zpráva Evropského parlamentu o posilování Evropy v boji proti rakovině.

Vyzývá k přijetí směrnice zamezující diskriminaci současných či bývalých onkologických pacientů ve finančních službách. Konkrétně se v ní volá po zavedení jednotných pravidel pro posuzování rizik právě u onkologických pacientů žádajících např. o hypoteční úvěr, životní pojištění či jakýkoli jiný finanční produkt, která mají zabránit jejich diskriminaci.

Pojišťovny a banky by neměly přihlížet ke zdravotní anamnéze osob trpících nádorovým onemocněním. A co je důležité, požaduje se, aby vnitrostátní právní přepisy zajišťovaly, aby bývalí onkologičtí pacienti nebyli diskriminováni ve srovnání s jinými spotřebiteli.  

Nejedná se o žádný nový nápad. V některých zemích už taková praxe existuje. Např. ve Francii, Belgii, Lucembursku a Nizozemsku už mají bývalí onkologičtí pacienti „právo být zapomenuti.“

Neexistují občané druhé kategorie

Zpráva naléhá na to, aby všechny členské státy do roku 2025 zaručily právo být zapomenut všem evropským pacientům deset let po ukončení jejich léčby a nejpozději pět let po ukončení léčby v případě pacientů mladších 18 let.

Znevýhodňování lidí, kteří prodělali rakovinu, je prostě prasárna a doufám, že legislativa bránící těmto praktikám vznikne co nejdříve! Jedincům, kteří se octli ve složité životní situaci bychom měli pomáhat, a nikoliv jim ještě házet klacky pod nohy.

A co dělají české banky? Zatím pravý opak. Stále pohlížejí na lidi, kteří prodělali rakovinu jako na občany druhé kategorie, kteří jsou důsledkem své nemoci postiženi hned dvakrát. Jsem proto moc rád, že už minulý rok Evropský parlament tlačil na to, aby se k těmto případům přistupovalo citlivěji. Tato donebevolající diskriminace musí skončit. Čím dříve se tak stane, tím lépe!

Přeji hezký den a veselou mysl!

Snad brzy přijmou všechny členské státy legislativu, která pomůže bývalým onkopacientům s úvěry.

 

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 30.1.2023 9:50 | karma článku: 15,96 | přečteno: 434x
  • Další články autora

Tomáš Zdechovský

Reforma migrace musí vypadat úplně jinak

Nelegální a nekontrolovaná migrace představuje jeden z hlavních problémů, které nyní Evropa řeší. Už dlouhou dobu se budují ploty na vnější hranici, protože se 'zjistilo', že je děravá.

10.7.2023 v 7:15 | Karma: 17,25 | Přečteno: 525x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Německé levicové neziskovky pomáhají Rusku

Problematika šíření (nejen) ruské propagandy a dezinformací se už několik let řeší ze všech možných a myslitelných úhlů.

3.7.2023 v 7:30 | Karma: 23,70 | Přečteno: 778x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Učitelka šířila ruskou propagandu ve škole a skončila u soudu. Teď chce být ředitelkou!

Pro bezproblémové soužití mezi lidmi a vůbec fungování celé společnosti je nezbytná vzájemná důvěra. Záměrné šíření nepravdivých informací jde proti tomu a vyvolává v lidech pocit, že už nemůžou věřit nikomu.

26.6.2023 v 7:35 | Karma: 24,30 | Přečteno: 846x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Má Lukašenko jaderné zbraně, které svět neviděl?

Rusko rozmístilo na území Běloruska taktické jaderné zbraně a běloruskému prezidentovi Aleksandru Lukašenkovi vlivem toho očividně narostlo sebevědomí. Chlubí se a skoro až vyhrožuje celému světu, že má atomovky.

19.6.2023 v 9:59 | Karma: 13,70 | Přečteno: 255x | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Opravdu jsou elektromobily tak skvělou alternativou?

Z neznámého důvodů stále převládá u mnohých přesvědčení, že vozidla se spalovacím motorem budou v dohledné době nevyhnutelně nahrazená elektromobily. Pochybnosti jsou ale rozhodně na místě.

12.6.2023 v 9:10 | Karma: 27,70 | Přečteno: 1018x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Fiala a Zelenskyj podepsali bezpečnostní dohodu mezi Českem a Ukrajinou

18. července 2024  15:08,  aktualizováno  16:16

Premiér Petr Fiala na summitu Evropského politického společenství (EPC) v Británii podepsal s...

Při požáru v Nice zemřeli čtyři dospělí a tři děti. Policie hledá tři maskované muže

18. července 2024  7:16,  aktualizováno  16:10

Sedm lidí, včetně tří malých dětí, zemřelo v noci na čtvrtek v Nice na jihu Francie při požáru v...

Rybář zkolaboval a spadl do vody, svědek ho zachránil kvalitní masáží srdce

18. července 2024  16:07

U rybníka v Rebešovicích na Brněnsku chytal pan Zdeněk ryby, když náhle zkolaboval a spadl do vody....

Fiala se zúčastní zahájení olympijských her v Paříži, Pavel nikoliv

18. července 2024  16:01

Premiér Petr Fiala se příští týden zúčastní zahájení letní olympiády v Paříži. Bude i otevření...

  • Počet článků 678
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4370x
Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen předsednictva KDU-ČSL, členem prestižního Výboru pro zahraniční věci (AFET) a Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), předseda parlamentní delegace pro státy Střední Asie.