Banky a pojišťovny dělají z bývalých onkopacientů občany druhé kategorie

Ročně bývá v Česku zhoubný novotvar diagnostikovaný zhruba 60 tisíc lidem a dalších přibližně 700 tisíc lidí má za sebou léčbu rakoviny. Podle statistik v Česku onemocní některým typem rakoviny každý třetí člověk.

Nejedná se tedy o zanedbatelnou skupinu obyvatel. Ani lidem, kteří rakovinu dokázali porazit, nemusí mnoho let po překonání nemoci skončit problémy s ní spojené. Vedle zkušenosti se zákeřnou nemocí musí čelit ještě dalším nepříjemným důsledkům. Nemoc je totiž postihuje dokonce i v oblastech, které přímo nesouvisejí s jejich tělesným zdravím.  

Pro banky jsou rizikovými klienty

Problém může nastat třeba ve chvíli, kdy si tito lidé chtějí zažádat o hypotéku nebo uzavřít pojištění. Banky a pojišťovny vnímají lidi vyléčené z rakoviny jako rizikové klienty kvůli tomu, že by se jim nemoc mohla vrátit. 

Pokud si chtějí sjednat hypotéku či pojištění, musí čelit mnohem větším překážkám než většina ostatních žadatelů. Banky či pojišťovny jsou lidem s prodělanou nemocí schopné napočítat šílené platby nebo klienta nepojistí dokonce vůbec!

Velmi často se totiž stává, že ačkoli má žadatel vysoké příjmy, a dokonce by za normálních okolností dosáhl třeba i na úvěr s nejnižší úrokovou sazbou, problém přijde, když je vyžadovaná zdravotní dokumentace a banka či pojišťovna zjistí, že osoba prodělala onkologické onemocnění.

Nakonec se může takový žadatel dozvědět, že úvěr nedostane nebo ho nepojistí.  Obejít může klidně i několik bank a pojišťoven a narazí vždy na stejnou zamítavou odpověď. Anebo úvěr či pojistné dostane, ovšem s tím nejvyšším možným úrokem či výší pojistného. Takové případy nejsou ojedinělé a bezesporu se jedná o praxi, která je diskriminační.

Právo být zapomenut

Problém netrápí zdaleka jen Česko. Ne náhodou se téma začalo řešit i na evropské úrovni. Naději na posun v této oblasti v celé Evropě dává bývalým onkologickým pacientům loni vydaná zpráva Evropského parlamentu o posilování Evropy v boji proti rakovině.

Vyzývá k přijetí směrnice zamezující diskriminaci současných či bývalých onkologických pacientů ve finančních službách. Konkrétně se v ní volá po zavedení jednotných pravidel pro posuzování rizik právě u onkologických pacientů žádajících např. o hypoteční úvěr, životní pojištění či jakýkoli jiný finanční produkt, která mají zabránit jejich diskriminaci.

Pojišťovny a banky by neměly přihlížet ke zdravotní anamnéze osob trpících nádorovým onemocněním. A co je důležité, požaduje se, aby vnitrostátní právní přepisy zajišťovaly, aby bývalí onkologičtí pacienti nebyli diskriminováni ve srovnání s jinými spotřebiteli.  

Nejedná se o žádný nový nápad. V některých zemích už taková praxe existuje. Např. ve Francii, Belgii, Lucembursku a Nizozemsku už mají bývalí onkologičtí pacienti „právo být zapomenuti.“

Neexistují občané druhé kategorie

Zpráva naléhá na to, aby všechny členské státy do roku 2025 zaručily právo být zapomenut všem evropským pacientům deset let po ukončení jejich léčby a nejpozději pět let po ukončení léčby v případě pacientů mladších 18 let.

Znevýhodňování lidí, kteří prodělali rakovinu, je prostě prasárna a doufám, že legislativa bránící těmto praktikám vznikne co nejdříve! Jedincům, kteří se octli ve složité životní situaci bychom měli pomáhat, a nikoliv jim ještě házet klacky pod nohy.

A co dělají české banky? Zatím pravý opak. Stále pohlížejí na lidi, kteří prodělali rakovinu jako na občany druhé kategorie, kteří jsou důsledkem své nemoci postiženi hned dvakrát. Jsem proto moc rád, že už minulý rok Evropský parlament tlačil na to, aby se k těmto případům přistupovalo citlivěji. Tato donebevolající diskriminace musí skončit. Čím dříve se tak stane, tím lépe!

Přeji hezký den a veselou mysl!

Snad brzy přijmou všechny členské státy legislativu, která pomůže bývalým onkopacientům s úvěry.

 

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 30.1.2023 9:50 | karma článku: 15,96 | přečteno: 434x