Nevědí, co mluví
Než zapíšu nějakou svou vlastní vzpomínku, uveďme příčinu a celkový důsledek sovětské okupace Československa z 21. srpna 1968: Do naší republiky vtrhlo v rozporu s mezinárodním právem na půl miliónu nic netušících, politickou propagandou zmasírovaných vojáků. Z jisté části se jednalo jen kompars jiných států Varšavského paktu, z hlavní části o projev ruského socialistického imperialismu. Do republiky vtrhlo téměř 7 000 tanků přivezených osmistovkou letadel Antonov.
V důsledku velezrady místních stalinistů (jmenujme z nejznámějších jen Vasila Biľaka, Drahomíra Koldera, Aloise Indru, Oldřicha Švestku, Milouše Jakeše, Františka Barbírka, Viliama Šaľgoviče, Antonína Kapka, Gustáva Husáka a další) bylo po okupaci existenčně ohroženo a perzekvováno přes 1 000 000 Čechoslováků. Z nich uteklo do zahraničí kolem 300 000. Přímou smrtí zaplatilo za tuto zvůli přes 100 našich občanů a zranění, či znásilnění čekalo na dalších 5 000 našich občanů. Rusové kradli a znásilňovali už v pětačtyřicátém a o třiadvacet let později si nenechali příležitost ujít.
Mimo pozornost by neměli zůstat oportunisté typu s. Lubomíra Štrougala, věčného poslance s. Evžena Erbana a řada dalších maličkých kolaborantků.
Za částečného viníka můžeme označit i tehdejšího nejvyššího velitele ozbrojených sil, presidenta republiky arm. gen. Ludvíka Svobodu, ale i zmateného Ministra národní obrany Martina Dzúra. Ve prospěch Ludvíka Svobody hovoří jen maně uniklá větička: „já je znám (Rusáky), co dovedou…“. A v čest Viliama Šaľgoviče to, že se v devadesátém roce v obavě z důsledků svých činů na vrchu Vítkově sám zastřelil.
Za zmínku stojí mj. i to, že na „jednáních“ v Moskvě, kam byli naši tehdejší oficiální představitelé uneseni, bylo jedním z prvních ultimát to, že si Ministr zahraničí Jiří Hájek nesmí stěžovat na vpád Varšavského paktu do Československa. Sovětský svaz dobře věděl, že porušil všechny mezinárodní vojenské konvence a mezinárodní právo (bez ohledu na nějaký polský pakt) a OSN by jej jednoznačně odsoudilo.
K retroaktivní legalizaci vpádu vojsk došlo až v říjnu 1968, kdy NS přijalo zákon o „dočasném pobytu sovětských vojsk na území ČSSR“. A jen úsměv si vyvolala parafráze, že „dočasnost“ znamená na věčné časy. Ale ruští oficíři a jejich paničky to pochopili hned.
Pro mě zůstává 21. srpen 1968 traumatem. Byl jsem nedospělec, ale dospěle jsem vnímal. Ty Antonovy nesměly nalétávat na letiště Vodochody, ani Ruzyně, nesměly bezdůvodně střílet z kulometných hnízd letounů, nikdo z lidí je neprosil aby přilétli, rozsévali strach a smrt a vnucovali po Chruščevově odhalení kultu osobnosti znovu stalinismus do cizí země. V tom je odhalení toho, že komunistický stát hovořil s despektem o západním imperialismu a sám byl největším imperialistou.
Že se něco stane jsem vnímal už od dubna 1968. Strana a vláda si myslely, že to vzdor Moskvě ustojí. Neměly šanci. Průměrně přemýšlející člověk musel vnímat, že mezníkem mohl být vojenský odpor. Možná krvavý. Ale Čsl. armáda měla solidní zbraně a výcvik. Přeorientování na opačnou stranu by dle vojenského historika Kočendy bylo být otázkou několika dní. Měli jsme se bránit? Neměli? Myslím, že měli. I za cenu životů. Obyčejní vojáci je byli ochotni položit, podobně jako v roce 1938 a 1939.
Osmašedesátý rok znamenal pro většinu lidu jen ohnutí hřbetu, strach o existenci, vazalství a znásilnění charakteru lidí i národa. Karel Kryl tohle vnímal neobyčejně silně.
Kdybych měl z dnešních hledisek a činů politicky zařazovat, řekl bych, že dnešní KSČM jsou ryzí stalinisté. ČSSD bych označil jako reformní křídlo KSČ z roku 1968. A ostatní strany jako devianty, kteří (jim navzdory) dokonce smějí hlásat své ne-socialistické „bludy“.
Jaký je rozdíl mezi tehdejším SSSR a dnešní socialistickou EU? Malý. EU jen dosud nemá armádu, která by neposlušným vštípila tu jedinou pravdu…
Petr Závladský
K poučení z krizového polistopadového vývoje ve straně a společnosti
Úspěšně znormalizovaný Ústav pro studium totalitních režimů vydal ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci na sklonku roku 2015 sborník odborných prací „Každodenní život v Československu 1945/48–1989“.
Petr Závladský
Dobrý den, můj přítel,
Je to občas veselé, když člověk někde zveřejní svou mailovou adresu, jak se dobré duše celého světa hned starají, aby člověk neživořil, nedřel tady za nějaký mrzký peníz, ...
Petr Závladský
Zálohování dat
Před pár dny tady uveřejnila paní Zuzana Součková článek o nutnosti zálohování dat. Jak pod jejím původním článkem, tak i na FB se objevila řada podnětů typu: „zálohoval bych, ale nevím kam“. Stručný přehled je takovýto:
Petr Závladský
One way ticket
Xenofobie je strachem z neznámého, ale my jsme (i díky informatice) velmi dobře informováni! Tedy se jedná o strach naopak ze známého, o strach z reálného nebezpečí. A samozřejmě pociťujeme odpor proti hrozícímu násilí.
Petr Závladský
Maličko o kavkách a také o lidech
Jsem jen z donucení filosof. Chtěl jsem si původně jen tak klidně žít své dny a dívat se na květiny jak kvetou a voní, vidět stromy jak kvetou a plodí, a sledovat ptáky jak zpívají, vidět, jak neúprosně po podzimu přichází zima...
Další články autora |
Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes sedmdesát
Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo...
Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných
Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....
Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci
Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá...
Zelenskyj si řekl o 200 tisíc evropských vojáků. Britové jsou pro
Jen co v Bílém domě usedl Donald Trump, vyzval Volodymyr Zelenskyj evropské státy, aby převzaly...
Po návratu ze Zanzibaru zemřela na malárii. Nakažených Čechů přibývá
Premium Cestovní kanceláře, které lákají turisty na křišťálově čisté moře, bělostné pláže a africkou...
Co s Trumpem? Von der Leyenová o něm nemluví a zdá se, že nemá plán
Premium Téměř to vypadá, jako by nový prezident Donald Trump zmizel šéfce evropské exekutivy z její...
ANO odmítá závěr komise, že v postupu proti vrahovi na fakultě nebyly chyby
Přímý přenos Poslanci začali jednat o závěrečné zprávě parlamentní vyšetřovací komise ke střelbě na Filozofické...
Gazprom tlačí na zvýšení cen plynu v Rusku, chybí peníze na údržbu i investice
Ruský státní plynárenský gigant Gazprom usiluje o zvýšení regulovaných cen plynu v Rusku, aby si...
Policie opět stíhá Baláka. Z Lán si neoprávněně odvezl vycpané trofeje
Policie rozhodla o stíhání bývalého ředitele Lesní správy Lány Miloše Baláka. Toho podezřívá z...
- Počet článků 651
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1690x
Ale vidím, že se do toho „socíku“ chce většina lidí v tomto státě vrátit.
Seznam rubrik
Oblíbené knihy
- Bohatý táta, chudý táta (Robert T. Kiyosaki)
- Co je vidět a co není vidět (Frédéric Bastiat)
- Liberalismus (Ludwig von Mises)
- Cesta do otroctví (F. A. Hayek)
- Kapitalismus a svoboda (Milton Friedman)