Fašismus jako doktrína
Původní význam je odvozen od italského politického hnutí (fascismo) z let 1922 – 1943, reprezentovaného italským politikem Benito Mussolini.
Co dnes považujeme za základní rysy fašismu? Zcela typicky rovnostářský kolektivismus, obvykle též autoritativní vůdcovský princip, v některých formách též nacionální akcent (pak spíše hovoříme o nacismu), militarismus a používání řady kultovních (a populárních) trendů, například kult mládí, pokroku či síly.
Signifikantním znakem fašismu je však kult ekonomicky korporativistického státu a proto jej Ludwig von Mises oprávněně zařadil do stejné kategorie, jako všechny směry socialistické.
Původní fašismus připouštěl sice soukromou držbu výrobních prostředků, ale jen v takové formě, pokud bude užita ke kolektivnímu (častěji militantnímu) prospěchu (soukromý majitel tedy musí sloužit socialistickému směru a pokud není ochoten se podrobit a sledovat kolektivní cíle, majetek je mu odebrán).
Fašismus také připouštěl funkci trhu, ale opět jen do té míry (obvykle mikroekonomické okruhy), pokud neohrožoval jeho podstatu (makroekonomické oblasti). V opačném případě pak fašistický stát „v zájmu celku“ raději vynucoval loajální monopoly.
Zcela signifikantním znakem fašismu se stávaly tzv. kooperace „tripartit“, tedy něco ve smyslu součinnosti státního, fašistického zájmu (chceme-li, vůdce), zájmu odborů (proletariátu sympatizujícího s fašismem) a původního majitele, který musel s předchozími nuceně (ideologicky) souhlasit.
Bez zajímavosti též není, že vyznavači fašistických idejí se charakteristicky stávali bývalí vojáci z front minulých válek (srov. v ČSR třeba Radola Gajda).
Žel, mnoho učebnic, učitelů a profesorů setrvale a dodnes vštěpuje žákům, že fašismus je politickým směrem pravicovým. Jde ale o pouhý účelový výklad soudobých i historických extrémně levicových stran (ať už přímo komunistů, nebo jiných krajních socialistů, kteří samozřejmě nesnesou představu, že jejich koncepty a fašistické koncepty jsou zcela stejné).
Ani jedno z těch dříve zmíněných dogmat (či stigmat) fašismu neobsahuje ani náznaky pravicového (chcete-li liberálního) pojetí světa, ale jsou popisnými znaky právě světa levicového, etatistického, centrálně řízeného, obsahujícího nátlakové nástroje k řízení majitelů výrobních prostředků a nakonec i celé společnosti souhlasících i nesouhlasících, společnosti unifikované za fašistickým cílem.
Německý fašismus obohatil svou doktrínu ještě o tvrdý antisemitismus a nacionální (či rasový) rozměr a dnes jej spíše označujeme vhodněji nacismem, protože se od ryzího fašismu v těchto směrech odlišoval. V ostatních aspektech byl též extrémně levicový, kolektivistický a korporativistický.
A podívejme se na ten báječný Sovětský svaz. Antisemitismus (ačkoliv řada jeho strůjců byli Židé), nacionalismus (ačkoliv někteří jeho vůdci neměli také vhodné natio), třídní původ, ačkoliv kořeny Lenina a jiných jejich ikon byly hrubě buržoazní.
Učebnice dodnes tvrdí, že sice oba režimy vznikly na extrémně levicových základech, ale brzy veškerou levicovost zahodily, jakmile se principy fašismu zmocnily moci. Stokrát se ptám a tážu, co levicového oba ty režimy odhodily, když zůstaly centralistickými, kolektivistickými, vůdcovskými a militantními, což jsou definiční pojmy fašismu!!! Zůstaly extrémně levicovými režimy.
Co jiného byli Lenin, či Džugašvili, nebo Hitler, než vůdci a diktátoři? Co jiného provozovali, než odpor ke svobodnému trhu? Co provozovali jiného než militantní expanzionismus? Co jiného provozovali, než teror vůči vlastnímu lidu, který odmítal skákat podle vynucené státní doktríny? Co jiného dělal komunistický režim v našem státě plných 41 let?
Provozovali zde stejný fašismus, jako Benito Mussolini v Itálii, či Adolf Hitler v Německu. Jistě, udělali z toho zde jakýsi pofiderní třídní boj proletariátu, aby právě jemu ve finále ukázali, kde je jeho místo a že je ti proléti, po jejichž zádech k moci vylezli, zajímají asi tak, jako loňský šedý sníh. Pokud poslouchají. Hned po tom, co získali neochvějnou moc.
Ovšem, neradi to slyší, protože pravda bolí.
Položme si otázku, zda náhodou dnes nesplňujeme většinu typických znaků fašismu. Nejen my, ale celá řada tzv. demokratických států, kde lze volit, ale volba se odehrává na principu: „vezmi si, kterého koně chceš, když to bude támhle ten ryzák“.
Před několika desítkami let vyslovil jeden docela chytrý pán formuli: „Když něco vypadá jako kachna, létá to jako kachna, kdáká to jako kachna, patrně je to kachna.“
Většina dnešních států se chová jako stát fašistický, nebo se těm kritériím zatraceně blíží.
Petr Závladský
K poučení z krizového polistopadového vývoje ve straně a společnosti
Úspěšně znormalizovaný Ústav pro studium totalitních režimů vydal ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci na sklonku roku 2015 sborník odborných prací „Každodenní život v Československu 1945/48–1989“.
Petr Závladský
Dobrý den, můj přítel,
Je to občas veselé, když člověk někde zveřejní svou mailovou adresu, jak se dobré duše celého světa hned starají, aby člověk neživořil, nedřel tady za nějaký mrzký peníz, ...
Petr Závladský
Zálohování dat
Před pár dny tady uveřejnila paní Zuzana Součková článek o nutnosti zálohování dat. Jak pod jejím původním článkem, tak i na FB se objevila řada podnětů typu: „zálohoval bych, ale nevím kam“. Stručný přehled je takovýto:
Petr Závladský
One way ticket
Xenofobie je strachem z neznámého, ale my jsme (i díky informatice) velmi dobře informováni! Tedy se jedná o strach naopak ze známého, o strach z reálného nebezpečí. A samozřejmě pociťujeme odpor proti hrozícímu násilí.
Petr Závladský
Maličko o kavkách a také o lidech
Jsem jen z donucení filosof. Chtěl jsem si původně jen tak klidně žít své dny a dívat se na květiny jak kvetou a voní, vidět stromy jak kvetou a plodí, a sledovat ptáky jak zpívají, vidět, jak neúprosně po podzimu přichází zima...
Další články autora |
Aralské jezero vstává z mrtvých. Voda se vrací a do ní i život
Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 zvýšil téměř o polovinu, uvedly...
Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí
Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové...
Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných
Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....
Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci
Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá...
„Ukrajina přestane existovat už letos.“ Kreml předpovídá i zánik Moldavska
Bývalý šéf ruské tajné služby FSB a jeden z nejbližších poradců diktátora Vladimira Putina Nikolaj...
RECENZE: Stará stodola nejlíp hoří. Nahá Kidmanová si vyzkouší pár odstínů šedi
Premium Nicole Kidmanová se v erotickém thrilleru Babygirl svlékla, dovedla svou stárnoucí hrdinku od...
Policisté zadrželi v pražské střední škole žáka. Hrozilo, že použije zbraň
Policisté s dlouhými zbraněmi zadrželi dnes ráno na střední škole v Ječné ulici v Praze 2...
Byl by to konec jedné éry, smutní nad osudem Ypsilonky Lábus a Nový
Ač k tomu nakonec nedojde už letos, zpráva o blížícím se konci Studia Ypsilon rozesmutnila herecké...
Za odebrání dětí zapálil úřednici dům a auta, soudí muže. Přiznání dnes popřel
U Okresního soudu v Karviné dnes odmítl obvinění a popřel i své dřívější doznání osmačtyřicetiletý...
Prostorný byt 1kk s velkou galerií, terasou, zahrádkou a parkovacím stáním na Ho
Horní Bečva, okres Vsetín
4 770 000 Kč
- Počet článků 651
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1690x
Ale vidím, že se do toho „socíku“ chce většina lidí v tomto státě vrátit.
Seznam rubrik
Oblíbené knihy
- Bohatý táta, chudý táta (Robert T. Kiyosaki)
- Co je vidět a co není vidět (Frédéric Bastiat)
- Liberalismus (Ludwig von Mises)
- Cesta do otroctví (F. A. Hayek)
- Kapitalismus a svoboda (Milton Friedman)