Přituhuje. Nastal čas zavírat blogery.

Evropa, jak ji známe, nemusí za pár let existovat. Možnost svobodné komunikace na blogu, která se v poslední době otevřela v kyberprostoru, není každému po chuti. Noviny, novináři, publikace, to je vše možno kontrolovat, řídit, ovlivňovat. Jak ale chcete kontrolovat blogery?

Jednoduše. Evropský parlament už na tom pracuje. Podle něj existují dvě velká zla: terorismus a islamofobie. Možná budete překvapeni, ale Evropský parlament považuje za podstatně větší zlo - islamofobii. Francouzská vládní komise už pracuje na opatřeních, jak zakázat webové stránky a blogy, které jsou rasistické, xenofobní, homofobní, etno-rozlišující, extrémně pravicové, islamofobní atp.

Ještě jednou: etno-rozlišující, xenofobní a islamofobní. Kdo určí, že text vykazuje podobné znaky? No přece pseudomoralisté z levičáckých organizací. Poslechněte si, jak znějí jejich jména: Hnutí proti rasismu za přátelství mezi národy. Nebo Centrální úřad pro boj proti zločinu v informačních technologiích a komunikační oblasti. Francouzská zkratka OCLLCTIC. Prvně jmenovaná už připravila 154 stránkovou zprávu, obsahující více než 2000 webových adres, včetně 1000 blogů, které neodpovídají jejich představám. Nepřipomíná vám to něco? Že by Orwella?

Parlament prohlásil, že v této záležitosti nejsou občanské svobody a práva až tak důležité. V otázce terorismu ovšem hrají obrovskou úlohu. Dne 11.2. odmítl evropský parlament drtivou většinou smlouvu mezi evropskou komisí a americkou vládou poskytující americké vládě přístup k datům ze stránek SWIFTu, ke kterým měla přístup dříve, dokud se v roce 2009 tyto servery nepřemístily do Norska a Švýcarska. SWIFT je mezinárodní bankovní konsorcium, sídlící v Bruselu, které zajišťuje přesuny mezi bankami a jinými finančními institucemi ve světě včetně transakcí provozovaných teroristy. Sledování těchto transakcí se stalo prioritou USA od útoku 11/9 a sledování dat ze SWIFTU pomohlo mimo jiné vypátrat strůjce atentátu na Bali, který stál životy 202 lidí a zabránit podobnému útoku v Bangkoku v r. 2003. Z tohoto zdroje získaná data pomohla také zmařit útok tekutými bombami na londýnské letiště v r. 2006 a útok na Barcelonu.

Evropský parlament nicméně smlouvu odmítl poměrem 348:196 s odůvodněním, že smlouva „porušuje základní principy práva na ochranu dat.

 

Jdu zjistit, co je to etno-rozlišující a xenofobní. Jinak bych se taky mohl zítra dočkat návštěvy etnokomise, která by za podpory grantů z Unie označila můj blog za etnofobické rejdiště nekalých živlů.

 

Originální článek v angličtině zde.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Vladislav Weiss | pátek 26.3.2010 10:10 | karma článku: 40,65 | přečteno: 6895x