Výsledky parlamentních voleb ovlivní demokracii v České republice.

Nadcházející parlamentní volby budou mimo jiné testem stupně demokratičnosti občanů. Naše země se ocitla v situaci, kdy mnozí volají po „silné ruce“, jiní doufají ve spasitele, který za nás za všechny všechno vyřeší a zajistí lidem sociální jistoty, práci, a státu prosperitu. Je to marná iluze. Nic takového se nestane. Nicméně volby ukáží, zdali se český občan-volič stává občanem odpovědnějším a voličem rozvážnějším.

Zatím máme v zemi systém parlamentní demokracie. Současný prezident Miloš Zeman se sice snaží opíraje se o zvolení v přímé volbě a tedy domnělou vyšší autoritu prezidentské funkce o změnu systému v poloprezidentský, ale oficiální politická reprezentace tomu nakloněna není.

Budou to nadále parlamentní politické strany, které budou zásadně ovlivňovat život v naší zemi.

Některé naše politické strany mají demokracii přímo v názvu: Občanská demokratická strana, Česká strana sociálně demokratická, Křesťanská demokratická unie-Československá strana lidová, a mohli bychom pokračovat, jiné toto označení v názvu nemají, ale demokratické principy politických stran ctí.

Základním principem demokratické politické strany je její budování zdola, na základě dobrovolného sdružování občanů. Tato dobrovolnost je nesmírně důležitá. Vzpomeňme na dobu komunistické totality: lidé byli vyzývání ke vstupu do KSČ, kdo odmítl, měl to  „NAHOŘE POLEPENO“. Členství v komunistické straně bylo podmínkou pro jmenování do vedoucích funkcí v podnicích, v nemocnicích, ve školách prostě téměř všude.

Komunistická strana byla budována shora, v zájmu jejího vedení, které si tím upevňovalo moc. Dnes ovšem máme jisté nápodoby takového budování politické strany shora přímo před očima. A viděli jsme to i v minulých parlamentních volbách: Věci veřejné byly založeny Vítem Bártou a členská základna byla vytvořena nabízením shora, podobně si počínala TOP 09. Dnes podobně vzniká ANO Andreje Babiše, Okamurův Úsvit, podobně postupuje Jan Korytář při budování Změny: v kraji se najde osoba, která dostane zaplaceno za sehnání lidí na kandidátku a strana jde do voleb.

Tento postup je doslova  ohrožením demokracie.

Tradiční politické demokratické strany, a nemusí mít demokracii v názvu, hlavně když se vnitřně demokraticky chovají, vznikají a postupují jinak. Vznikají na základě svobodného a dobrovolného rozhodnutí občanů, kteří do nich vstupují, protože jde o strany jim názorově a programově blízké. A kandidátky v takových stranách jsou důsledně sestavovány zdola, v demokratických primárkách. V nich si lidé vybírají do čela ty nejlepší ze svého středu podle toho, jak člověka znají z jeho každodenní práce a činnosti, i podle toho, jaký je díky své povaze a charakteru.  Vedení stran tento výběr nesmí ovlivňovat. Pokud se o ovlivňování pokusí, je zle – vidíme to na postupu ostravského primátora Petra Kajnara, který kvůli ovlivňování sestavování kandidátky ČSSD v Moravskoslezském kraji podává dokonce soudní žalobu.

Výsledky nadcházejících voleb proto ukáží, nakolik k občané oceňují demokratičnost politických stran usilujících o hlasy voličů. Nakolik česká veřejnost odolá populismu, manipulaci a líbivým heslům, a nakolik se bude při rozhodování opírat o dlouhodobě sledovatelné chování a jednání stran a jejich představitelů. Jdeme do testu české demokracie.

Autor: Ladislav Vrchovský | neděle 15.9.2013 10:59 | karma článku: 11,45 | přečteno: 378x