Putin: Moskva uznává svébytnost a suverenitu Ukrajiny.

Ve výročním projevu o stavu Ruské federace to řekl prezident Vladimir Putin. Ve světle událostí roku 2014 na Ukrajině a Krymu to vypadá spíše jako špatný vtip.

Podle Vladimíra Putina Západ zákulisně ovlivňuje dění na Ukrajině. „Západní partneři se snaží za kulisami ovlivňovat události,“ uvedl a dodal, že při jednání o asociační dohodě bylo Rusko odsunuto na vedlejší kolej. „Jenom nám řekli, že nám do toho nic není, a lidově nás poslali někam,“ řekl Putin a varoval, že když někdo s Ruskem nechce vést dialog, je nuceno „hájit své zájmy jednostranně“.

Už v tomto výroku si ruský prezident vzhledem k citaci v titulku článku protiřečí. Svébytná a suverénní země si totiž může dohodnout asociační dohodu s EU ve znění, v jakém ji považuje pro vlastní zemi a její obyvatele za nejvýhodnější. A tak, když velká část obyvatel si asociační dohodu přála a prezident Janukovič ji odmítl, zákonitě došlo k protestům proti jeho postoji. A Rusko, jehož zájmy Janukovič ve vlastní zemi upřednostnil před zájmy Ukrajiny, bylo nuceno, slovy prezidenta Putina „hájit své zájmy jednostranně“.

Ruská zahraniční politika je tradičně poznamenána malým ohledem na vlastní zájmy jiných zemí, pokud jsou v rozporu se zájmy Ruska. Rozdíl ve vnímání suverenity mezi USA a Ruskem lze ilustrovat příběhem projektu amerického radaru v českých Brdech. Když Spojené státy zjistily, že názor obyvatel České republiky k této věci není vstřícný, od projektu odstoupily. To v srpnu 1968 se tehdejší Sovětský svaz na názor obyvatel tehdejšího Československa vůbec neohlížel. Hrozba suverénního a svébytného Československa byla nazvána pokusem o kontrarevoluci, a přijely k nám tanky vojsk Varšavské smlouvy pod sovětským vedením. Tato tradice přežila Sovětský svaz, jak je vidět podle současného dění na Krymu a Ukrajině.

Pokud Vladimír Putin tvrdí, že někdo chce rozvrátit Rusko, adresuje tyto věty hlavně vlastní zemi v zájmu posílení vlastní moci. Demokratický svět totiž proti prosperujícímu Rusku nic nemá. Naopak: jestli si naprostá většina tzv. „západních“ zemí něco přeje, tak je to svoboda a prosperita obyvatel Ruska. A to podle názoru ruských občanů. Rusko by jen mělo starost o prosperitu jiných zemí nechat na vlastním rozhodování lidí, kteří v těchto zemích žijí.

Kdyby se ve skutečně demokratickém referendu rozhodla východní část Ukrajiny o přidružení k Rusku, svět to bude respektovat. Jen to referendum musí proběhnout bez toho, že lidé projeví své názory pod hlavněmi samopalů separatistů. A po dostatečně dlouhé kampani, ve které vskutku demokraticky budou získávat příznivce svých názorů jak proruské, tak proukrajinské síly. Tak se totiž projeví suverenita a svébytnost Ukrajiny. Jenže Vladimír Putin si asi svobodnou demokratickou volební kampaň neumí ani představit.

Autor: Ladislav Vrchovský | čtvrtek 4.12.2014 13:30 | karma článku: 22,36 | přečteno: 835x