Potřebujeme opravdové řešení vysokých cen energií
Svůj text vzniklý na základě včerejší diskuze [1] jsem rozdělil do dvou hlavních částí. V první se věnuji shrnutí současné situace, a proč jsem přesvědčen, že se musí jednat. V té druhé popisuji svůj „třaskavý“ návrh.
Jsme v krizové situaci
Rozdělená společnost
V současné době nabývám pocitu, že česká společnost začíná být rozdělena na dvě části mnohem více, než kdy byla. Sám jsem ještě nedávno patřil k té polovině, která nespokojenost těch druhých marginalizovala a jejich množství podceňovala a v rodině jsem se o tom i nesčetněkrát pohádal. A ač jsem si byl vědom rostoucích nákladů na živobytí celkově, věřil jsem současné vládě, že dokáže přijít s opatřeními, která dokáží věc uklidnit.
„Best in elektřina“
Nepříjemně mě tak překvapilo srpnové zjištění, že české domácnosti platí za elektrickou energii o desítky procent vyšší cenu než domácnosti německé a nejvíce v EU [2]. Vláda však slibovala, že přijde s řešením. A něco, čemu vláda říká řešení, skutečně přišlo. Cena silové elektřiny pro domácnosti a malé firmy byla zastropována na 6 Kč/kWh. Bylo by to možná fajn, kdyby člověk nevěděl, že třeba na Slovensku plánují onen strop ve čtvrtinové výši. A že i další státy přistupují k regulaci výrazně intenzivněji. Ivan Bartoš a další vládní představitelé však svůj návrh obhajovali jako řešení dostatečné. Výraznější pomoc tak nakonec musela přijít až z rozhodnutí EU, která dokázala výšku našeho stropu snížit ještě o čtvrtinu.
Doutná to jinde
Jak jsem zmínil, značná část české populace je cenami energií značně frustrována a obává se, jestli dokáže pokrýt životní náklady. Mohlo by se zdát, že se s unijním stropem na ceny energií věc vyřeší. Odběr domácností však činí na celkové spotřebě elektřiny jen něco pod 30 %. Největším odběratelem je průmysl, který odebírá téměř 40 % z celkové spotřeby. A zatímco na onen původní 6 korunový strop pro domácnosti a malé odběratele bylo vládou vyčleněno 130 miliard, na pomoc průmyslu je ve státní pokladně vyhrazeno pouhých 30 miliard. Je to přitom právě průmysl, který aktuálně nejvíce řeší otázku dalšího přežití. Zavírají nejen třeba sklářské provozy, u kterých by to člověk očekával, neboť i poptávka po sklářském zboží se v krizi logicky snižuje, natož po zdražení, ale výjimkou již nejsou ani závody potravinářské – nejen pekařské, ale například i masné. A přiznejme si, že to je již opravdu na pováženou. Mnohý z vás by mohl namítnout, že zdání klame, že zpráva o jedné továrně tam a jedné sem vůbec nic neznamená. Že je situace opravdu špatná mi však potvrzuje i moje matka, která má sice v mnohém ode mě úplně opačné názory, jako referentce Úřadu práce zkoumající stav zaměstnanosti v podnicích ji však plně věřím informace o tom, že je značná část průmyslu ze současné situace výrazně zoufalá. A tady hrozí ten opravdový problém. Domácnosti možná budou platit v poměru ke mzdám ještě snesitelnou částku za energie, bude to ale platit jen u těch, kteří budou mít práci. Zavírání provozu přitom nemusí být jen důsledek jeho přímé nerentabilnosti. V krizi mnohým výrobcům klesne odbyt a budou si vybírat, který provoz ponechají, a který ne. Budou-li náklady v ČR na výrobu vyšší než v okolních státech, pak logicky Černý Petr padne na ČR.
Tyto obavy mě tak vedou k přesvědčení, že je třeba udělat mnohem víc, je třeba radikálnějšího řešení, které bude skutečně účinné.
Radikální řez
Levně vyrábíme, draze spotřebováváme
Jsme zemí, která je v produkci elektrické energie dá se říci soběstačná. Výroba je plovoucí, spotřeba také, chvíli vyvážíme, chvíli dovážíme, celková bilance je aktuálně jasně kladná na straně vývozu. Z plynu vyrábíme méně než 10 % energie, OZE s vyššími náklady na vyrobenou jednotku také nemají moc velké zastoupení, průměrné náklady na vyrobenou kWh jsou tak nízké. Jak jsem již zmínil, navzdory tomuto faktu u nás domácnosti platili letos v červenci za elektřinu (za jednotku) v průměru nejvíce v EU. Energie jsou přitom pilířem ekonomiky státu. Jak z toho ven?
Účastníci
Na jedné straně máme výrobce a jeho zájmy. Na druhé straně spotřebitele a jeho zájmy. Do věci se nyní ještě vkládá stát. A účastníky problematiky jsou i různí spekulanti. Do teď, s ohledem na situaci na trhu, značně utlačovaly zájmy spotřebitelů výrobci a spekulanti. Nyní se do věcí vkládá stát a snaží se spotřebitelům trochu ulehčit a převzít zátěž na sebe. A stát jsme my všichni, takže jde jen o odložení zátěže na pozdější dobu.
Volný trh?
Proč by ale zájmy výrobců a spekulantů měly být výše než zájmy spotřebitelů? Luboš Zálom ze Svobodných, který by mě možná teď rád zadupal do země, by jistě namítl, že je to věc trhu. Tržní prostředí, do kterého bychom se neměli míchat, protože nejlepší je, když si trh poradí sám. Na to já reaguji tím, že v energetice sice panuje tržní prostředí, ale zdaleka nejde o volné tržní prostředí. Aktuální situace je způsobena geopolitickou situací, nejde o přirozený vývoj trhu. A můžu vynechat i celé Rusko a vzájemné hrátky s plynem, to můžeme klidně opomenout. Fungovat opravdu volný trh v energetice bez nadměrného zásahu politiků, pak by v Německu spustili své jaderné elektrárny, a my bychom zdaleka nebyli v takové špatné situaci, v jaké jsme, a já bych tu nepsal tento článek. Tak prosté to je. Volný trh ale v energetice nefunguje, je silně pokřiven politikou. Nevidím tedy problém v tom do něj uměle zasáhnout a uměle ho trochu narovnat.
„Třaskavý“ návrh
Ve včerejším facebookovém příspěvku, který jsem chtěl dále rozvést, jsem použil nepřesný výraz „znárodnění“. Ihned jsem byl mnohými osočen a považován za hlupáka. Mj. i ze strany schopného podnikatele a filantropa Martina Hausenblase, kterého vcelku uznávám. Bohužel jsou však lidé jeho typu velmi odtržení od reality a mají tendenci vidět svět mnohem optimističtěji, než jakým ve skutečnosti je. (Na druhé straně existuje zase spousta lidí, kteří vše vidí hodně pesimisticky.) Jeden z diskutujících, zdravím pana Trčálka, mi doporučil sledovat raději animované pohádky než se pokoušet o politické myšlenky. A já mu odpověděl, že bych si přál, aby realita byla vždy pohádkou, která skončí dobře a šťastně.
(Ne)znárodnění
Výraz „znárodnění“ působí v české veřejnosti jako rudý hadr na býka. A je tomu dobře. Znárodňování způsobilo v naší historii mnoho zla. Mnoho podnikatelů zde zasvětilo svůj život něčemu, co jim následně bylo ukradeno, a pak i devastováno, což je pro mě nepřijatelné.
Ono zmíněné „znárodnění výroby“, které jsem uvedl, mělo pro (větší) výrobce elektřiny znamenat její povinný odprodej státu za státem určenou cenu, která bude odrážet jak náklady, tak i nárok na rozumný zisk. A to celé po dobu, po kterou bude panovat špatná situace na energetickém trhu. Šlo by tedy o řešení dočasné, které by šlo ve vhodnou dobu zrušit, a to se snadným návratem k původním pořádkům. Jak jsem rozvedl, nepovažuji to za zásah do volného trhu, za brojení proti podnikání apod., protože trh s energiemi není, a to bohužel, volným trhem. Bohužel jde o politicky pokřivovanou oblast. A řešením je právě buď volný trh (což je nereálné), a nebo další umělé zásahy, které půjdou proti těm současným.
Narovnání situace
Omezení zisků pro výrobce a spekulanty regulovanou cenou by znamenalo při správném nastavení narovnání stavu. Výrobci elektřiny, natož spekulanti, nebudou mít vysoké zisky jako odměnu za svůj podnikatelský um, ale jen a pouze díky geopolitickým rozhodnutím. Tohle není ten pravý kapitalismus, který prosazují libertariáni. Ani já sám sebe tak nepovažuji za komunistu či radikálního socialistu, jak možná o mě někteří smýšlí.
Není to úplně snadné
Věřím, že by tento krok byl správný a účinný, a že radikální řešení cen energií ČR potřebuje. Jsem si však vědom, že tento návrh má svá úskalí. Jsme součástí EU, kdy platí určitá pravidla, obecně platí nějaká mezinárodní pravidla, a v neposlední řadě je většina elektrické energie prodána na roky dopředu. Nejsem právník, muselo by se to pořádně analyzovat. Ale jak se říká, kdo chce hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
Budeme riskovat?
Jak rád bych, aby můj pohled na věc, na potřebu většího zásahu, byl mylný, míjející se s realitou. Abych si za rok mohl říci, že vše vlastně bylo vcelku růžové. Aby podniky nekončily a lidé nepřicházeli o práci. Být ve vládě, tak bych ovšem určitě neriskoval. Ale naštěstí pro mnohé v ní nejsem.
-----
Odkazy:
Vojtěch Vopařil
Jak Piráti (nejen) mladou generaci zradili
O straně, která letos dostane občanku, a která se z mého pohledu stala rebelujícím teenagerem, přičemž zapomněla na mnohé z toho, s čím vstupovala do života, a co bylo nadějí na potřebné změny v českém politickém prostředí.
Vojtěch Vopařil
Jak bych rozděloval kotlíkové dotace
Krajský úřad Jihočeského kraje začal rozdávat kotlíkové dotace. Spravedlivé k žadatelům to však nebylo. Digitální forma podávání přitom takový způsob rozdělování dotací nabízí.
Vojtěch Vopařil
Nedělejme z Nigerijců politické body
Devět nigerijských studentů lékařství, jimž zbývají dokončit dva roky studia, na straně jedné. Konec plateb školného od Nigérie a rozhodnutí dvou ministerstev o jeho zaplacení na straně druhé. Babišův populismus na straně třetí.
Vojtěch Vopařil
Je třeba negativních preferenčních hlasů
O vhodnosti zavedení negativních preferenčních hlasů na kandidátkách jsem byl přesvědčen již dlouho před volbami. Situace po volbách mne pak v tomto ještě více utvrdila.
Vojtěch Vopařil
Pozice Pirátů a jejich vztah k EU a NATO
Z tématu pozice Pirátů a vztahu Pirátů k EU a NATO se stává nekonečný seriál. Tentokrát zkusím napsat jeden díl, jako jeden z dalších pohledů jednoho z Pirátů, já.
Další články autora |
Velkolepá Zemanova party. Dorazili Fico, Orbán či čínský velvyslanec
Bývalý prezident Miloš Zeman slaví v sobotu 80. narozeniny. Mezi gratulanty nejsou jen čeští...
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér
Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o...
Nesehnal kola pro děti, tak je začal sám vyrábět. Dnes prodává do celého světa
Tak dlouho se na českém trhu sháněl po kvalitním sportovním vybavením pro děti, až se rozhodl vzít...
„USA nás zrazovaly.“ Izraelce trápí malá podpora Západu a ztratili víru v dohodu
Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Co mě nejvíce zklamalo? To, že USA i Evropa celý rok víc brzdily napadený Izrael než teroristy,...
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
České Airbnb je už pro cizince na tahu drahé, říká šéf asociace pronajímatelů
Premium Nejčastějšími hosty v Airbnb jsou dnes rodiny s dětmi a ty příliš hlasité hlídají měřiče hluku,...
- Počet článků 16
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1265x
Můj politický čtyřlístek
Levicový segment
- státem placené školství, podpora vzdělávání
- státem placené a moderní zdravotnictví
- podpora hromadné dopravy
- sociální jistoty
Pravicový segment
- podpora malého a středního podnikání
- rozumná daňová politika
- méně regulací a paternalismu
- stabilnější a přehlednější právní prostředí
Segment dobrého hospodáře
- plně transparentní hospodaření státních institucí a podniků
- efektivní vynakládání veřejných financí
- zapojení občanů do rozhodování, participativní rozpočty obcí
- revize stávajících smluv
Segment vyšších hodnot
- svoboda slova a šíření přijaté informace
- rovnost občanů před zákonem
- ochrana soukromí a soukromých údajů
- skutečná ochrana životního prostředí, rozumná energetická koncepce