Nedělejme z Nigerijců politické body

Devět nigerijských studentů lékařství, jimž zbývají dokončit dva roky studia, na straně jedné. Konec plateb školného od Nigérie a rozhodnutí dvou ministerstev o jeho zaplacení na straně druhé. Babišův populismus na straně třetí.

Školné pro Nigerijce

Konkurenční zpravodajský server přinesl zprávu, že dvě česká ministerstva platí studium devíti nigerijským studentům lékařství na Univerzitě Karlově, za něž jejich vláda přestala platit školné [1]. Přesněji, ministerstva školství a zahraničí platí dva poslední roky studia, které studentům zbývají, za podmínky, že oni zaplatí školné za předchozí ročník, který jim již ze strany Nigérie zaplacen nebyl.

Toto rozhodnutí vyvolalo na české politické scéně vesměs kladnou odezvu. Výjimkou byl Tomio Okamura, který požaduje, aby byly vynaložené náklady požadovány po Nigérii a Andrej Babiš. Ten prohlásil, že by si Nigerijci měli na své studium vydělat [2]. Vždyť i on sám si dle jeho slov při škole přivydělával. Návštěvníci zpravodajského serveru pak tento jeho názor až na výjimky kvitují. Pojďme se ale na situaci podívat podrobněji.

Vydělat si na školné

Pan Babiš se ptá, proč zmínění studenti nejdou pracovat a neřeší situaci vlastními silami. Je toto řešení průchozí? Roční školné oboru lékařství v cizím jazyce vyjde na 330 tisíc korun [1]. Studenti si již dnes musí sehnat finance na 1 rok studia. Pokud by si měli zaplatit celé tři roky, museli by vydělat 990 tisíc. Pokud by vzali práci v drůbežárnách Agrofertu, kde je hrubá mzda pro nastupující pracovníky 13,5 tisíce hrubého (viz zkušenost Saši Uhlové), což je pro studenta 11 704 Kč čistého, vydělávali by čistě jenom na školné asi 7 let. A výjimeční studenti sice existují, ale lze pochybovat, že by kvalita studia při plném úvazku výrazně neutrpěla. Babišův výrok je tak dalším jeho čistě populistickým plácnutím. Jako zajímavost dodám, že Ministerstvo financí ještě za ministrování Andreje Babiše tuto pomoc schválilo.

Proč pomáhat

Babišův pohled je vodou na mlýn mnoha lidí, kteří se ptají, proč platit studia cizincům, když "na našince se musí sbírat víčka". Pokusím se najít odpověď. Začnu-li od konce, tak prvním faktem je, že proplácení léčby a léčebných pomůcek je věc zdravotních pojišťoven a Ministerstva zdravotnictví. A ačkoli financí ve zdravotnictví jistě není nějak příliš nazbyt, předražené zakázky a neefektivita stále ve zdravotnictví dominují. Problémem zdravotnictví není pomoc cizincům, ale neefektivní hospodaření. Budu-li pokračovat a vezmu-li v potaz, že mnoho lidí nebere fakt, že pomáhat cizincům je jednoduše správné, pokusím se tuto správnost podložit něčím jiným. První věc je předpoklad, že zlepšíme-li situaci v cílových zemích, např. i vyšší kvalitou lékařské péče, čemuž pomůžou právě i studovaní lékaři, nebudou tamní lidé tolik motivováni migrovat do Evropy. Ale je tu ještě jedna věc. ČR loni vyvezla do zahraničí zbraně za 18 miliard korun [3], a to zdaleka nejen do nekonfliktních zemí. Za nejvíce, 1,66 miliardy, skončily zbraně v Iráku. Vydělává-li ČR na konfliktech jiných zemí, pak je nejen správné, ale přímo povinností se podílet na pomoci v podobných zemích. Těch pár milionů na studium je nic oproti tomu, co ČR vybere na daních a hospodářském růstu z tohoto vývozu.

Peníze vyhazujeme jinde

Vyhazujeme-li peníze někde, není to důvod, abychom je vyhazovali někde jinde. Podle mě, na základě uvedených argumentů, ale pomoc zmíněným studentům vyhazováním peněz není. Co je ale podle mě skutečné vyhazování peněz, je něco jiného.

Vláda, za podpory ministrů za ANO, koncem loňského roku schválila pobídku pro firmu Bosch ve výši 444 milionů korun [4]. Za tuto částku má firma Bosch rozšířit výrobu v Českých Budějovicích a vytvořit 620 nových pracovních míst. Na první pohled se může zdát, že je to krok prospěšný, je však nutné si uvědomit, že zažíváme dobu silného ekonomického růstu a na trhu prakticky není dostupná žádná pracovní síla. Však ministr Pilný chce do ČR přijmout 200 tisíc cizích pracovníků! [5] Co to tedy znamená?

Zmíněná pobídka dělá na 1 pracovní místo něco přes 700 tisíc korun. A tuto částku může firma Bosch použít k přetáhnutí pracovní síly od konkurence, typicky malých a středních podniků. Bude-li počítat s dobou 5 let, pak může na každého zaměstnance navýšit mzdové náklady o 11 900 Kč měsíčně! Tento krok může být přitom pro zmíněné podniky likvidační. A stát bude ještě více závislý na několika velkých korporacích, které se můžou jednoho dne sbalit a přesunout výrobu jinam. Nevím jak vy, ale já považuji tuto pobídku nejen za vyhozené peníze, ale přímo za silně kontraproduktivní krok.

Závěr

Nedělejme aféry z dobročinných pomocí, byť jdou za hranice ČR, je to absolutní nesmysl. Raději se věnujme efektivnímu vynakládání prostředků v rámci ČR. To má smysl, tady mizí velké peníze do černé díry. A to i za účasti těch, kdo tyto drobné pomoci kritizují.

 

Zdroje

[1] Novinky.cz - Vláda doplatí Nigerijcům studium

https://www.novinky.cz/domaci/453864-vlada-doplati-nigerijcum-studium.html

[2] Novinky.cz - Babiš: Ať si Nigerijci na studia u nás vydělají

https://www.novinky.cz/domaci/454025-babis-at-si-nigerijci-na-studia-u-nas-vydelaji.html

[3] iDNES.cz - Zbrojovky vyvezly zbraně za rekordních 18 miliard, nejvíce do Iráku

https://ekonomika.idnes.cz/zbrane-rekord-vojensky-material-zbrojovky-export-cesko-pke-/ekonomika.aspx?c=A170720_154225_ekonomika_hm1

[4] iDNES.cz - Vláda podpoří Bosch. Na jihu Čech může najít práci přes šest set lidí

https://ekonomika.idnes.cz/vlada-podpori-bosch-na-jihu-cech-muze-najit-praci-pres-sest-set-lidi-1fc-/ekonomika.aspx?c=A161116_115905_ekonomika_lve

[5] Novinky.cz - Česko má přijmout 200 tisíc cizinců na práci, navrhl Pilný. Nebezpečné, odmítl to Zaorálek

https://www.novinky.cz/domaci/451947-cesko-ma-prijmout-200-tisic-cizincu-na-praci-navrhl-pilny-nebezpecne-odmitl-to-zaoralek.html

Autor: Vojtěch Vopařil | neděle 5.11.2017 22:50 | karma článku: 12,71 | přečteno: 738x