Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Dobře řvals, lve

Sen noci svatojanské, premiéra letošních Letních shakespearovských slavností, staví na kontrastu světa lidí a světa  duchů, na kontrastu  reality a surreálna. Samozřejmě, tak to Shakespeare přece napsal. Jenže… co je vlastně skutečnost?

Přiznávám, že nová inscenace Snu noci svatojanské režisérské dvojice SKUTR  na Pražském hradě  mě v úvodu trochu vyděsila. Na scénu nastoupí David Prachař v moderním oblečku, postaví se k mikrofonu a začne se bavit s diváky jako konferenciér, kterému se někde zdržel protagonista programu. Nakonec se hvězdy dostaví – anonymní novomanželé, na jejichž počest se údajně představení hraje – působí však spíš jako „dobrovolníci“ z publika na nějaké prázdninové večerní zábavě a herci s nimi v průběhu večera podobně i zacházejí. Nato konferenciér začne dorážet na svou asistentku Vandu (Hybnerovou), která ho zprvu odmítá, ale za chvilku už se lascivně válí po stole – jako královna Hippolyta se svým Theseem… Hrátky jim ovšem zkazí jakýsi mnich, z nějž se vyklube rozhořčený otec Egeus, doprovázený třemi mladými nezdárníky – svou dcerou Hermií, jež používá deodorant jako zbraň, jejím milým Lysandrem, který vypadá, že neví, co se sebou, a  druhým Hermiiným nápadníkem Demetriem s patkou přes oko a chováním  protivného floutka. A divák si říká – ach jo, zase si někdo nevěděl se Shakespearem rady, a tak ho aspoň zesměšňuje.

Všechno se ale změní, jakmile se dostaví – přijde? přitančí? připlíží se? první elf, první víla. S nimi na scénu vstoupí skutečná tajemná svatojánská noc a téměř do konce ji neopustí. Tohle nejsou třepotavé, bezvýznamné a povrchní bytůstky z pohádek – a proč by také měly, když spor jejich vládců má sílu ničit zemi? To jsou opravdoví duchové lesa, starodávní, nespoutaní, kteří si nedělají žádné starosti s morálkou prostě proto, že v jejich světě  tenhle lidský výmysl neexistuje. Hippolyta i Oberon jsou tvrdohlaví požitkáři, ale v zásadě nemají chuť ubližovat ani sobě navzájem, ani lidem; to v nich jen občas nabude vrchu jejich prapodstata. Vrcholem mezi „bytostmi“  byl pro mě ale Puk. Není to žádný rošťáček, žádný zlomyslný mladíček. Puk Csongora Kassaie má  hodně společného s Kalibanem z Bouře: je to spíš faun, polozvířecí bytost, nijak zvlášť inteligentní (čímž se logicky vysvětlují jeho omyly s kouzelnou šťávou), trochu naštvaná na své služebné postavení. Dotěrné víly a elfy, někdy ale i lidi odhání podrážděným prskáním. Nádhernou epizodu předvádí, když najde v lese odložený Lysandrův  „spacák“ z chlupaté látky; hladí ho, mazlí se s měkkým kožíškem, dotekem ho porovnává s vlastní srstí i s drsnou kůrou stromu a smyslové potěšení mu v té chvíli z hlavy naprosto vytěsňuje cokoli, co měl původně  v úmyslu udělat.

Oproti světu nadpřirozených bytostí, opojnému a děsivému jako osamělá letní  noc, pak stojí svět pinoživých lidiček, kteří jsou v tomhle podání bez výjimky karikaturami. Ať už byl ten kontrast promyšlený, nebo to tak jen vyšlo pro pobavení diváka, funguje to. Dvě dvojice milenců, obzvlášť pak ufňukaná Helena a bezohledný Demetrius, nejsou nijak zvlášť sympatické postavy; jako postavičky z komiksu ale vycházejí mnohem líp. Ostatně, co jiného je jejich  pobíhání po lese v různých kombinacích, než honička jako z kreslené grotesky? Tady je třeba obzvlášť vyzdvihnout výkon obou dam – Hany Vagnerové jako Hermie a Zuzany Stavné jako Heleny: vytvořit a po celou dobu důsledně udržet karikovanou podobu v zásadě romantické role není jistě nic snadného. Pánové jim většinou jen přihrávají.

Třetí rovina, řemeslníci připravující se na vystoupení před vévodou, což často bývá vděčná půda pro velká extempore komika v roli Klubka, je v hradní inscenaci zredukována na nezbytné minimum. Jsem přesvědčená, že kdyby režiséři nepotřebovali do Titaniiny náruče vrhnout proměněného osla-Klubka, vynechali by řemeslníky úplně. Jejich počet redukovali z obvyklých šesti na tři, a to ještě jednoho z nich, Františka Píšťalu v podání Václava Kopty, odklidili za klávesy. (To je, podle mého názoru, nevyužitá šance, protože Kopta není jen muzikant, ale i komediant od pánaboha, jak ostatně dokazuje i v jediné scéně v závěru, kde dostane příležitost hrát).  V tajemném elfím lese tohle osekání řemeslnické scény nevadí, ale režiséři si tím zadělali na jiný problém – představení řemeslníků  před vévodou najednou působí jako přílepek, což  se – nepříliš úspěšně – řeší využitím novomanželského páru z počátku inscenace jako živých rekvizit.

Celkem vzato je hradní Sen slušně a s nápadem udělaná podívaná. Do kvalit legendárního Leara má sice daleko a patrně nebude ani tak populární jako letos už pátou sezonu hrané Paničky windsorské, ale v rámci „shakespearovek“ patří podle mého názoru k těm povedenějším. Mimochodem, ta věta o lvu – patrně nejznámější věta celé hry, užívaná jako pochvala i mimo divadelní kontext –  v hradní inscenaci vůbec nezazněla. Ale mohla by. Dobře jste řvali, lvové.

William Shakespeare: Sen noci svatojánské. Letní Shakespearovské slavnosti, Pražský hrad. Režie SKUTR, scéna Jakub Kopecký, kostýmy Linda Boráros, hudba Petr Kaláb, choreografie Jan Kodet. Hrají: Theseus/Oberon - David Prachař, Hippolyta/Titanie - Vanda Hybnerová, Egeus/Puk - Csongor Kassai,  Hermie - Hana Vagnerová, Helena - Zuzana Stavná, Lysandr - Martin Písařík, Demetrius - Lukáš Příkazký, řemeslníci - Josef Polášek, Marek Daniel, Václav Kopta. Psáno z reprízy 3. července 2013

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Veronika Volhejnová | čtvrtek 4.7.2013 12:07 | karma článku: 9,17 | přečteno: 672x
  • Další články autora

Veronika Volhejnová

Bez zákona, bez morálky

Je dnes vhodná doba hrát Dona Juana? A pokud ano, jak a o čem? Režisér Michal Lang v Divadle pod Palmovkou na tuhle otázku odpovídá poměrně jednoznačně: o všech drzých a bezohledných Juanech, kterých je kolem nás víc než dost.

22.10.2016 v 0:25 | Karma: 13,00 | Přečteno: 407x | Diskuse| Kultura

Veronika Volhejnová

Gala(ntní) Mozart

Do pražského Kongresového centra se na vážnou hudbu moc nechodí. I když – vážnou: on ten Mozart není tak úplně seriózní, ani když jde o dílo žánru "opera seria". A neztratí se ani v tom velikém neosobním sále.

12.12.2015 v 11:22 | Karma: 4,90 | Přečteno: 124x | Diskuse| Kultura

Veronika Volhejnová

Dva živly na jednom pódiu

Kdyby se charisma dalo zavřít do plechovky a prodávat, mohl si na včerejším koncertu Cecilie Bartoli a Rolanda Villazóna v pražském Obecním domě někdo nadělat pěkné jmění.

7.12.2015 v 9:53 | Karma: 5,87 | Přečteno: 200x | Diskuse| Kultura

Veronika Volhejnová

Opravdu Mrtvý dům

Uvedení poslední Janáčkovy opery Z mrtvého domu je od Národního divadla rozhodně dramaturgicky správný počin. Jestli ale současná inscenace Janáčkovi u publika pomůže nebo spíš ublíží, je otázka.

10.6.2015 v 8:52 | Karma: 8,55 | Přečteno: 295x | Diskuse| Kultura

Veronika Volhejnová

Audience u královny Ivy I.

Dějiny od války po současnost v kostce, tak by se dala shrnout divadelní hra Audience u královny. Britská královna Alžběta II. v ní přijímá každý týden své ministerské předsedy, aby ji informovali o vývoji politické situace – což je na první pohled téma, které nemůže publiku mimo Británii nic říct. Až na ta nejslavnější jména (jako je třeba Margaret Thatcherová) český divák patrně britské premiéry znát nebude. Ale ono na tom překvapivě tak moc nezáleží, a největší zásluhu o to nemá autor.

9.4.2015 v 8:55 | Karma: 6,88 | Přečteno: 244x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

V systému DiPSy jsou výsledky přijímacích zkoušek, školy je zveřejní během dne

15. května 2024  7:16

V systému DiPSy jsou k dispozici výsledky přijímacích zkoušek na střední školy. Uchazeči si...

Guvernérka urazila kmenové náčelníky. Siouxové jí zakázali vstup na pětinu státu

15. května 2024  6:56

Guvernérka amerického státu Jižní Dakota Kristi Noemová má aktuálně zakázaný vstup skoro na pětinu...

Pláničkova metoda v praxi. Turecký farmář pouští slepicím Mozarta, nesou víc vajec

15. května 2024  6:35

Po vzoru legendární české komedie Slunce, seno, jahody, v níž muzikou zvyšoval dojivost krav...

Bidenova administrativa má nový balík zbraní pro Izrael, vyjde na miliardu dolarů

15. května 2024  6:22

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena pokročila v přípravách balíku zbraní a munice pro...

  • Počet článků 16
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 377x
Překladatelka, máma tří dorůstajících dětí a sveřepá milovnice divadla.

Seznam rubrik