17 000 km stopem domů z Kamčatky XXVI
Tak jsem se právě ubytoval v Bereznikách. Nutno říct, že velice ekonomicky. Mám pokoj, který je do chodby prosklený a zakrytý jen chatrnými závěsy. A bez oken. Zkrátka má vše, jen na špatném místě. A něco navíc. Jsem v pokoji pět minut a už slavím výročí 30. zabitého komára. Kde se vzalo takové množství otravného hmyzu v pokoji bez oken...to je mi záhadou.
A když už jsme u těch záhad. Podařilo se mi vyzjistit, co se tady před pár lety stalo. Tak tedy. Berezniky jsou městem s bohatou tradicí těžby soli. Ta se tady těží stovky let. Dříve se těžila ta ,,normální" - kuchyňská, teď se těží hlavně dusičnany na výrobu hnojiv. Proto tady ve městě stojí obrovská fabrika na její zpracování. Sůl se těží hlubinně, tudíž se kopou šachty. A tady začíná ta zajímavá část. Za SSSR se bohužel část šachet špatně zasypala. A před několika lety se ony špatně zasypané šachty zřítily.
Tím to bohužel nekončí. Stát vydal na informace o této tragédii embargo a nesmí se o tom psát. A správně ani mluvit. Možná proto je většina místních tak nesdílná. Oficiální důvod mlčení? Aby nevypukla ve městě panika. Toť alespoň informace, které jsem vymámil z místní ochranky. Sám si říkám, jestli jsou místní tak nevšímaví, že nezaregistrují, že jim zmizeli sousedi.
Abych to shrnul. Vlaky přestaly jezdit - bo to sundalo trať. Trasa autobusů se musela přesunout, několik domů zmizelo. Teď je na jejich místě menší jezírko. Ale i tak je zde malinkatá naděje - na druhém břehu řeky vznikají nové domy, kam se mohou lidé z nejohroženějších částí města přesunout.
Ale i tak mne přepadá vztek. Tak pěkná země. Tak nádherná příroda. A přesto takový marasmus. Nedá se nic dělat. Já se aspoň projdu po městě a odpočinu si. Jsem ještě rozlámaný ze spaní v louži.
Je ráno. Mám na sobě jenom 15 štípanců od komárů, což považuji za úspěch. Stan, spacák a oblečení, co jsem si přes noc nechal před ubytovnou hezky vyschly a nic nezmizelo. Čas popojet. Ne však daleko. Beru to jen pár kilometrů na sever do Solikamsku, který má podobnou historii jako Berezniky. Taky se zde těžila sůl a také zde měly propady. Ale tady zmizela jen část silnice, takže se to skoro neřeší. Nádherné, nádherné městečko. Kostely, staré domy...
Návštěvu města zakončuji v místním muzeu těžby soli. Mimochodem, těžit sůl tady byla neskutečná dřina. Nejdřív jste museli najít místo, kde se sůl nachází - v tom pomohly obvykle rostliny - tam, kde nic nerostlo, byla sůl. Pak jste musely vykopat díru na dřevěné trubky. Skrz ně se lila dolů voda a vytvářel solný roztok. Ten se pak čerpal nahoru. Solný roztok se poté zahříval a zahušťoval, až začala krystalizovat sůl. A to vše ručně. Maximálně s pomocí koní, kteří pomáhaly s pumpováním solného roztoku nahoru.
A protože obrázek vydá za tisíc slov, nechám za sebe mluvit fotografie.
Pokračování příště...
Vojtěch Marek
Pár rad při koupi domu / bytu
Pakliže vás současná krize finančně nezničila a uvažujete o koupi nemovitosti pro svoje bydlení, věnujte výběru o pár minut více. Můžete tím ušetřit spoustu peněz a trápení.
Vojtěch Marek
17 000 km stopem domů z Kamčatky XXIX
Putování jednoho kluka od Pardubic z Kamčatky domů. Stopem. Z Kamčatky přes celou Sibiř, Ural až do Archangelsku. A pak přes Petrohrad a Ukrajinu domů. Poslední díl, s bonusem fotografií z Archangelsku, Vologdy a Petrohradu.
Vojtěch Marek
17 000 km stopem domů z Kamčatky XXVIII
Putování jednoho kluka od Pardubic z Kamčatky domů. Stopem. Z Kamčatky přes celou Sibiř, Ural až do Archangelsku. A pak přes Petrohrad a Ukrajinu domů. Tentokrát o tvrdém režimu a čumění do telefonu.
Vojtěch Marek
17 000 km stopem domů z Kamčatky XXVII
Putování jednoho kluka od Pardubic z Kamčatky domů. Stopem. Z Kamčatky přes celou Sibiř, Ural až do Archangelsku. A pak přes Petrohrad a Ukrajinu domů. O vesničkách na severu a bydlení u cizích lidí.
Vojtěch Marek
O toleranci a pokrytectví
Tolerance k ostatním kulturám má být povinná. A co tolerance k vlastním lidem a k vlastním vzorům? Aneb, jak málo stačí k tomu, aby byl kdokoliv odsouzen. Jarek Nohavica a Jarda Jágr o tom mohou mluvit...
Další články autora |
Velkolepá Zemanova party. Dorazili Fico, Orbán či čínský velvyslanec
Bývalý prezident Miloš Zeman slaví v sobotu 80. narozeniny. Mezi gratulanty nejsou jen čeští...
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér
Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o...
Nesehnal kola pro děti, tak je začal sám vyrábět. Dnes prodává do celého světa
Tak dlouho se na českém trhu sháněl po kvalitním sportovním vybavením pro děti, až se rozhodl vzít...
„USA nás zrazovaly.“ Izraelce trápí malá podpora Západu a ztratili víru v dohodu
Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Co mě nejvíce zklamalo? To, že USA i Evropa celý rok víc brzdily napadený Izrael než teroristy,...
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
České Airbnb je už pro cizince na tahu drahé, říká šéf asociace pronajímatelů
Premium Nejčastějšími hosty v Airbnb jsou dnes rodiny s dětmi a ty příliš hlasité hlídají měřiče hluku,...
Inspektor/ka Oddělení dohledu nad zpracováním biologických materiálů
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Praha
- Počet článků 73
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1315x