Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč přesně nejde řídit stát jako firmu

O tom, že by se měl stát řídit jako firma, bylo řečeno dost. Myšlenka manažerského řízení státu je hezká, i když není nová. A je nefunkční. Dnes si povíme proč.

Princip manažersko-meritokratického řízení státu, naposledy nejhlasitěji prosazovaný panem premiérem Babišem, ale ještě před ním mnoha jinými, předpokládá, že řízení státu v praxi probíhá takto: Na začátku je nějaký problém, který je potřeba vyřešit (kupříkladu důchodová reforma). O tom, co je problém k řešení, rozhoduje volené vedení státu; vláda. Ta následně ustanoví komisi složenou z expertů a ta, po odborné debatě, navrhne řešení přijaté většinou svých hlasů. Toto řešení je následně politicky odsouhlaseno a do života ho uvádějí profesionální manažeři. Odborníci (chcete-li pro to složitý a hezký název, sociologové jim říkají „expertní sféra“) navrhnou řešení, politici („decizní sféra“) zvoleni občany ho odsouhlasí a profesionální specialisté- „manažerská sféra“- ho budou uvádět do praxe; racionálně, co nejmenším počtem kroků, co nejlevněji. Jak vidíte, nejedná se o to, že by jeden „velký šéf“ něco nařídil a ostatní podle toho jednali; takto řízené firmy ostatně mnoho nevydrží, ale jde především o to, že se jedná podle rozumu.

Znám řadu lidí, kteří na různých úrovních přicházeli do politiky s vizí, že budou prosazovat přesně to, co jsem popsal výše. Jejich voličům, občanům, se princip manažerského řízení zdá rozumný a ruku na srdce, komu ne? Manažersky řízený stát je levný, efektivní, dělá to, co by dělat měl, nejsou v něm hádky ani žabomyší spory, politici respektují rozhodnutí odborníků, neexistuje korupce. V praxi to ale nefunguje a nikdy fungovat nebude; jak se ostatně brzy přesvědčí každý, kdo se o manažersky řízený stát, byť i v malém pokusil.

První problém nastává už v prvním kroku; definování problému. My se shodneme, že je to důchodová reforma, ale jak víte, že ne politika zaměstnanosti? V demokracii bude vždy část sil říkat jedno, část druhé a část třetí. Ve výsledku je nutné se věnovat všemu a tím dochází ke tříštění zdrojů.

Druhý problém nastává v okamžiku vytváření expertních komisí. Zkušenost ukazuje, že různé politické strany si pod tímto pojmem představují různé věci a člověk, který je odborník pro jedny, jim není pro druhé. Ve výsledku se tak v komisích setkávají političtí nominanti a ti mají někdy tak rozdílné názory, že se nejsou schopni shodnout na většinovém řešení. Jejich návrhy pak mají tendenci být polovičaté, protože hledají nejméně konfliktní řešení a ta jsou nejméně radikální.

Vláda (a parlament) skutečně jen velmi výjimečně prosadí to, co expertní komise rozhodla. Každý má k návrhům připomínky a ty jsou motivovány snahou prospět vlastním voličům. Co vyhovuje jednomu, nesedí druhému, ve výsledku dochází k rozpadu konzistence řešení a ke kompromisům na úkor efektivity. To, co prosadí decizní sféra, je vesměs zlomek toho, co expertní navrhovala, a i to (jak už víme), bylo celkem slabý odvar toho, co jsme skutečně potřebovali.

Když se řešení dostane konečně k implementaci, za jeho provedení zodpovídají úředníci. Státní aparát se nechová manažersky. Má sklony dělat doslova jen a pouze to, co má nařízeno, a opakovaně se ujišťovat, že to dělat musí. Prosazování čehokoli do praxe znamená nekonečné ověřování že „takto skutečně můžeme postupovat“, nekonečné procesní ujasňování, dotazování. Důsledkem jsou mnohonásobná zdržení a deformace.

Lze toto změnit? Ano. Pokud by v politické, decizní, sféře existovala hegemonie jedné strany, bude rozhodování efektivnější, ale pak je to jednak diktatura, a jednak u velmi silných stran, jako byla třeba v minulosti ODS nebo ČSSD, dochází k vnitřním rozporům a vše se opakuje. Rovněž rozhodování „jednoho šéfa“ nevede k výsledkům, byť by jeho záměry byly sebevíce šlechetné, ale o tom zase jindy.  Stát tedy je, a patrně vždy bude velký, pomalý, nerozhodný a neefektivní. A rozhodně jej nelze řídit jako firmu.

Hezký den.

Pokud by vás téma zajímalo více, doporučuji něco z díla Richarda Sennetta.

Autor: Vojtěch Bednář | pondělí 10.8.2020 9:20 | karma článku: 18,11 | přečteno: 705x
  • Další články autora

Vojtěch Bednář

Chce Putin woke?

Také máte podezření, že některá hnutí za práva jsou ve skutečnosti tak trochu proti civilizaci? Já už dlouho. A nedivil bych se, kdyby za nimi stáli ti, kteří nás chtějí oslabit.

28.2.2022 v 8:00 | Karma: 19,99 | Přečteno: 537x | Diskuse| Společnost

Vojtěch Bednář

Proč jsem pro povinné očkování

Možná vám přijde nepatřičné, že se sociolog vyjadřuje k problému, jehož charakter je medicínský. Bohužel nastala situace, kdy řešení věci přírodní povahy brání problémy společenské.

22.11.2021 v 8:00 | Karma: 44,37 | Přečteno: 11767x | Diskuse| Společnost

Vojtěch Bednář

Stranám chybějí silní lídři

Silný lídr je pro politickou stranu daleko lepší zárukou úspěchu než kvalitní program a líbivá hesla. Lidé volí lidi. Chtějí vidět tváře, chtějí hrdiny, s nimiž se mohou identifikovat. Strana bez lídra je vyprázdněná, nečitelná.

15.9.2021 v 14:45 | Karma: 16,32 | Přečteno: 284x | Diskuse| Politika

Vojtěch Bednář

Babišova kniha pohledem sociologa

Máloco dovede vzbudit tolik zájmu jako když politik vydá knihu a nejsou to memoáry. Nově vydaný spisek premiéra Andreje Babiše je perfektní ukázkou toho, jak získat téma a vytěžit ho bez ohledu na to, co si o vás myslí.

19.7.2021 v 9:09 | Karma: 18,99 | Přečteno: 1153x | Diskuse| Politika

Vojtěch Bednář

Chybí nám pravicoví konzervativci

Podzimní volby se blíží a strany spouštějí aktivní fázi předvolební kampaně. Osobně mi na scéně chybí pravicová konzervativní strana.

19.5.2021 v 9:06 | Karma: 23,50 | Přečteno: 450x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Izraelští osadníci blokují humanitární pomoc pro Gazu. Mají tipy i od vojáků

1. června 2024  17:01

Židovští osadníci na okupovaném Západním břehu Jordánu blokují nákladní vozy s humanitární pomocí,...

Muž v Německu střelil svou těhotnou ženu do hlavy. Pátrá po něm i vrtulník

1. června 2024  15:54,  aktualizováno  16:33

Policie v Porúří na západě Německa pátrá po útočníkovi, který dnes dopoledne na dvou místech ve...

Publikace v predátorských časopisech ničí kariéru, varují vědce univerzity

1. června 2024  16:28

Univerzity varují studenty před predátorskými časopisy. Ty zveřejňují články bez ohledu na jejich...

Autobus s dvanácti dětmi vjel na Berounsku na krajnici a převrátil se

1. června 2024  16:19

U Tetína na Berounsku v sobotu odpoledne havaroval autobus s dvanácti dětmi. Při nehodě se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 39
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1066x
Firemní sociolog. Pomáhám firmám pracovat s lidmi, hledám cesty jak rozumět lidskému chování a jak řešit někdy příjemné, jindy nepříjemné situace, které se při práci s lidmi stávají. Více o mně na https://www.koment.cz/vojtech-bednar

Seznam rubrik