Jak co nejsnáze čelit strachu

Média jsou zcela ovládnuta koronavirovou panikou, étos toho, co píší je téměř výlučně negativní a nemohou přestat. Na strachu si začali přiživovat své PR nejrůznější „odborníci“. Co může obyčejný člověk udělat proto, aby se nebál?

V následujícím textu bych vám rád nabídl několik velmi jednoduchých tipů, které můžete použít pro snížení osobního pocitu strachu a nekomfortu daného děsivou mediální realitou. Všechny jsou vyzkoušené především na manažerech a lidech, kteří mají na starosti rozhodování v organizacích, tj. pracují běžně pod velkým tlakem a čelí zvýšené míře stresu. To jsme ale nyní my všichni, a proto se nám hodí i když nejsme zrovna manažeři.

 

  • Organizujte si příjem informací z médií

Sledování „kontinuálního zpravodajství“ je koncentrátem zla. Naprosté většině z nás stačí dostávat zprávy 2x denně, z médií, která jsme si vybrali a která jsou pro nás důvěryhodná. Doporučuji volit 2–3 média různých majitelů a názorů.  Zprávy nikdy nekontrolujte před usnutím nebo těsně po probuzení

 

  • Mějte nastavenu denní rutinu s „pozitivní tečkou“

Pokud jste vystaveni stresu je dobře, pokud je vaše fungování do nějaké míry rutinní, a když každý jeden den děláte, nejlépe na konci, činnost, která vás baví a můžete se na ni těšit. Někdo lepí modely, jiný skládá básně, další má třeba herní konzoli.

 

  • Plánujte střednědobé aktivity

Jednou z reakcí na přemíru stresu je to, že se člověk soustředí pouze na to, co dělá „teď“. Krátkodobě je to dobře, ale pokud zátěž trvá delší dobu, je to velmi otupující a může se vymstít v okamžiku, kdy bude potřeba začít opět normálně fungovat. Z tohoto důvodu je potřeba i v situaci, kdy jsme vystaveni excesivnímu stresu, pokud ne realizovat, pak alespoň plánovat aktivity v dlouhodobém rámci.

 

  • Usmívejte se, nejlépe na sebe

Úsměv je velmi silný nástroj, a to nejen komunikace mezi lidmi, ale i ovlivnění endokrinního systému. Pokud se budete usmívat alespoň 10 minut denně, zlepší se vám nálada a budete lépe schopni konstruktivního uvažování. Pokud se navíc usmíváte na sebe, například s dalšími členy rodiny, posilujete své skupinové povědomí, které má blahodárný vliv na pocit bezpečnosti.

 

  • Pohybujte se

Deprese a anxieta (neodůvodněný strach) je nejnebezpečnější, pokud jsme statičtí. Každý člověk ale může, dle svého zdravotního stavu a konstituce, provozovat nějaký pohyb, větší nebo menší. Pravidelná aktivita pak výrazně posiluje schopnost zvládat zátěž a stres, proto pokud doposud žádnou nemáte, je nejlepší čas s ní začít.

 

Pokud vás naše rady zaujaly, poslechněte si tématicky perfektní píseň "Fear the fear" (česky "boj se strachu") Finské metalové skupiny Turisas.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Vojtěch Bednář | pondělí 14.9.2020 9:00 | karma článku: 13,26 | přečteno: 392x
  • Další články autora

Vojtěch Bednář

Chce Putin woke?

28.2.2022 v 8:00 | Karma: 19,99