Chtěli byste portrét od humanoidní robotické umělkyně?
Jak přijme tento portrét britská královna, která je známá svým příklonem spíše k tradicím, se už asi nedozvíme. Možná se jen "robotická umělkyně" potřebuje zviditelnit, protože v našem lidském světě to takto chodí. Dáváš o sobě vědět, abys získal energii. Ať již přímo životní nebo prostě finanční. Aneb o kom se mluvívá...
A tak tvůrci oné robotické umělkyně vytvořili portrét britské královny a média se chopila této informace, no vždyť to může vzbudit emoce, a o to tady jde především, ne? Vzbuzováním emocí se naše média mnohdy živí. Jsme prostě lidé plní emocí. A právě emoce taková robotická umělkyně nemá, umí je ale "odečíst" z rysů ve tváři člověka, v očích má kamery, využívá počítačovou paměť k přeměně digitálních dat na fyzickou kresbu či malbu, dozvídám se.
I mé emoce to zdvihlo, a to nejsem z těch, kdo se umělé inteligence obávají, ale možná se mě téma ještě tak nedotklo, vždyť o tom mluvil i náš profesor na digitální technologie... až teď, když vidím obraz panovnice, vytvořený robotem, tak cítím určité snad rozhořčení, nebo jak to nazvat. Ne že bych se snad bála, že nám, kteří cokoliv malujeme vlastníma rukama a svým srdcem, roboti vezmou práci, ale přeci jen...
Zkouším si uspořádat myšlenky, co se to děje... uchopení výtvarného umění robotem i přijde jako skoro až svatokrádež, protože umění vždy obsahuje něco jako lidskou duši, její otisk, a ten přeci není robotický, čili umělý... jedině snad, kdyby se na našem vývoji, nás lidské rasy, podílela nějaká kosmická inteligence? Možná se robotů nemusíme bát... nebo snad jsou naše obavy oprávněné? Máme s nimi nějakou historickou zkušenost? Cosi v genech?
Co by na to řekli umělci jako byl Paul Gauguin nebo VIncent van Gogh? Zrovna na Gauguinův příběh jsem se nedávno dívala na Artu, dávali další z dokumentů, kde vystupovala i umělcova vnučka, která má nad krbem jeden z Gaugionových linorytů a nejen to, někde v rodě tu budou převzaté geny... sám umělec měl v sobě ne až tak obvyklou směs, matka byla Peruánka, otec Francouz, dětství strávil právě v Peru, a pak už se v evropské Francii 19. století úplně necítil, nebylo tedy divu, že jej přilákala divokost Tahiti, touha po návratu k přírodním kořenům.
Dílo Gauguina přetrvalo, a je stále v oblibě, až díky dokumentu jsem se tedy dozvěděla, že ony nádherné barevné šaty, do kterých oděl malíř své ženy na obrazech, už na ostrově k vidění příliš (nebo snad vůbec) nebyly, že už byly Tahiťanky zcivilizované po evropském způsobu, čili v upjatých šatech jen bílé či černé barvy, ale malíř oděl ty ženy do oděvů, které jsou bližší jejich přirozenosti, jejich přírodní smyslnosti a půvabu
A jak by to celé vyhodnotil robot? Kamerami v očích by zaznamenal ony puritánské oděvy až ke krku, a portrét Tahiťanky by byl realisticky možná dokonalý, avšak bez onoho "něčeho navíc", co pravé umění má. Oné příchuti či vůně, kterou malíř cítí, a do obrazů vtělí... čili nadsmyslových vjemů, které slovy nepopíšeš, a někdy se do malby také dostanou... to žádný robot doufám nikdy umět nebude, protože na co takové roboty? To bychom popřeli sami sebe.
Uff, to mi to dnes jde, tohle tvůrčí psaní. Stačí jedna zpráva o "robotické umělkyni"... a tak si hodím pomyslně kamenem, či spíše kamínkem, protože mi bylo dáno mít emoce, cítit, vnímat, domnívat se či přímo přemýšlet a analyzovat... vida, co vše lidský mozek ve spojení se srdcem (duší) umí.
Roboty bych využila na práci, která je pro lidi obtížná, ať dělají mechanické úkony, a nastavují své umělé končetiny tam, kde je to pro lidi nebezpečné, třeba jako výzkumné drony, ale do umění se prosím příliš nepleťte. Jedině snad jako taková kuriozita to může být, může to i tvůrcům oné uměkyně přinést pozornost či peníze, nebo další zakázky. Dobrá, chápu, ale prostě ozvat se musím.
A snad mi to zdejší robot dovolí, nevím jistě, zda tu hlídá počet článků na den, uvidíme.
A na závěr si odpovím i na položenou otázku, nechtěla bych takový portrét. Ani to snad není nějaké přílišné staromilství, vždyť umělou inteligenci ráda využívám, už už je to ťukání do klávesnice, zhmotňování a posílání myšlenek do éteru, to je velká výhoda všech těchto moderních vymožeností jakou jsou mobilní telefony a mnohé další přístroje.
A už mi tu ňufá fenka, pejsek naší dcerky, svou tlamou říká: všímej si mě... zvířecí bytosti, která potřebuje poňufat. Stejně jako člověk. Takže konec dnešního ťukání... je čas na poňuchání... :-) A tohle roboti taky přeci nikdy nebudou umět, jak to umí člověk či zvíře (savec).
Co myslíte?
Vlasta Fišrová
Když se spojí talent s vůlí, odhodláním a sebeprosazením. Nikoliv u Hrabáče

Také někdy hejtujete či jenom mlčky pohrdáte projevy současného moderního umění? A zajímají vás politické kauzy? Jak se to může spojit. A možná se u toho i obnažíme.
Vlasta Fišrová
Umíme stavět uličky cti?

Fandíme a tleskáme sportovcům, čím větší soutěž, tím víc a hlasitěji. Fanfáry, medaile, sláva. Umíme stejně tak oceňovat třeba i skutky milosrdenství, altruismu či veřejné prospěšnosti?
Vlasta Fišrová
Doufejme, že režisér Strach má pro strach uděláno

Po přečtení veřejné výzvy adresované známému režisérovi, kterou tu sepsal jeden bloger, a neumožnil diskusi, mám chuť se taky vyjádřit. Ač mám trochu strach.
Vlasta Fišrová
O Heleně, která přežila až nepředstavitelné

Jedno letní ráno venčím svěřeného pejska, který mě dovede do míst, kde na nízké zídce u chodníku leží svatý obrázek pravoslavné Bohorodičky. Obrázek je zalaminovaný, takže jej nepoškodil noční déšť.
Vlasta Fišrová
Zvedněte prsa, řekla

Při pochůzce městem jsem potkala kolegyni z bývalé práce, dělá tu už roky ajťačku. Slovo dalo slovo a už jsem se dozvěděla nejvtipnější historku z její práce.
Další články autora |
Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard
Premium Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně...
Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy
Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...
Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu
V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...
Neblokujte protiruské sankce, udeřil Rubio na Maďary. Ti rázem ustoupili
Americký ministr zahraničí Marco Rubio kontaktoval svůj maďarský protějšek Pétera Szijjárta, aby na...
Jak Trump mluví s Kremlem? Prezidenti si volají jinak než obyčejní smrtelníci
Premium Pokud si myslíte, že americký prezident náhle řekne „vytočte mi Putina“ nebo si ho dokonce sám...
Izrael zasáhl Násirovu nemocnici v Gaze. Cílem byl významný činitel Hamásu, tvrdí
Izraelský vzdušný úder na Násirovu nemocnici v Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy v neděli večer zabil...
V Rijádu jednaly delegace USA a Ukrajiny o možnostech příměří s Ruskem
V Rijádu v neděli jednaly delegace Ukrajiny a Spojených států o případném příměří ve válce s...
Trump zahltí vše svým křikem. A tlačí na to, aby rozšiřoval svou moc, říká amerikanista
Donald Trump za dva měsíce v úřadu amerického prezidenta zahltil veřejný prostor řadou prohlášení a...
Pozor, AI odpoví na jednu otázku pokaždé jinak. Neví, co je pravda, říká expertka
Premium Umělá inteligence je jako droga. Je návyková. Naznačuje to v rozhovoru pro MF DNES expertka na...

Věděli jste, že kolagen není jen jeden? Existuje hned 16 druhů
Za vznikem vrásek a ztrátou pevnosti pokožky stojí úbytek kolagenu. Nové sérum VICHY Liftactiv Collagen Specialist 16 přináší revoluční technologii...
- Počet článků 177
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 637x
Profesně působím ve školství, je mi blízká alternativa.
Mail: vlasta.fisrova@seznam.cz