Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nepanikařme a nestavme dům od střechy

Firmy bijí na poplach – na trhu práce chybí více než 120 tisíc techniků a humanitní vysoké školy chrlí nezaměstnané. Vláda proto přistupuje k radikálním krokům – chce zavést symbolické zápisné na technických školách a „nesymbolické“ zápisné na školách humanitních, aby maturanty motivovala ke studiu techniky. Co na to říci? Snad jen „páni ministři, já bych být vámi nepanikařila…“

Pro začátek je totiž místo dramatických prohlášení vhodné se podívat na analýzu Střediska vzdělávací politiky UK, která přináší tvrdá data ohledně nezaměstnanosti absolventů VŠ. Ta rozhodně na davy nezaměstnatelných filozofů neukazují. Posuďte sami - na 22 humanitních fakultách je bez práce méně než deset procent absolventů. Konkrétně PF UK (jedno procento), FF UK (tři procenta), FSV UK (dvě procenta), FHS UK (procento), FF MU (osm procent), FSS MU (pět procent) a ještě FF UP (šest procent). Na ČVUT mají fakulty od dvou do pěti procent nezaměstnaných (výjimkou je velmi specifická Fakulta biomedicínského inženýrství se 17 procenty). Naopak lékařské fakulty prakticky nezaměstnané absolventy nemají, přírodovědecké od 4 do 15 procent. A takhle by se dalo pokračovat – kdo chce, může ZDE.

Další kroky by pak měly vést buď na další statistiky poptávky po zaměstnancích, nebo alespoň na pracovní servery. To proto, abychom získali představu, koho a za kolik firmy vlastně shánějí a nemohou sehnat. Podotýkám, že můj pohled na pracovní servery nelze měřit s výše uvedenou statistikou – nejde o podloženou vědeckou analýzu, ale o prosté pozorování, které by potvrdil nebo vyvrátil až objektivní výzkum.

Po zhruba dvouhodinovém surfování na příslušných webových stránkách mám nicméně dojem, že firmy absolventy technických vysokých škol až tak úplně nepoptávají. Obvykle totiž chtějí buď středoškoláky do pozice seřizovačů, mistrů a dílovedoucích, nebo už hotové odborníky, kteří jim kromě diplomu z univerzity nabídnou i bohatou praxi a jazykovou výbavu. Pokud je mé pozorování správné, chtěla bych průmyslníky a manažery ubezpečit, že nedostatek odborníků byl, je a bude trvalý jev ve všech oborech, a například znalec Konfucia s nějakým tím impakt faktorem a dvěma jazyky slovem i písmem neshání uplatnění o nic hůře, než schopný strojní inženýr.

Tím samozřejmě neříkám, že problém, na který poukazují zástupci průmyslu, neexistuje. Nezpochybňuji ani jeho závažnost. Říkám jenom, že jeho řešení se nedostaví ohlášenými velkými gesty a radikálními kroky, ale spíše snahou o poznání příčin a souvislostí. Vždyť i když pro účel akademických úvah na chvíli vrátíme do hry výše vyvrácené tvrzení o nezaměstnaných filozofech a nedostatku inženýrů, nemohou být ani v takovém případě hlavním viníkem vysoké školy. Vždyť průmyslu chybějí i lidé na střední technické pozice a dělníci – tedy středoškoláci a učni! Nemohu si pomoci, ale chyby musíme hledat o několik řádů níž.

O tom, kam se bude ubírat kariéra člověka, se rozhoduje velmi brzy – v 15 letech při podávání přihlášky na střední školu či odborné učiliště. Od toho se odvíjí následný směr vzdělání. To, zda půjde o humanitní, nebo technické obory. Pozor – směr, nikoliv stupeň vzdělání. Setkala jsem se nejednou s absolventy učilišť, kteří si později dodělali střední a někdy i vysokou školu. Samozřejmě ve svých oborech, ve kterých pak logicky patří ke špičce, protože ovládají teorii i praxi na všech úrovních.

Daleko méně obvyklá je však zásadní změna oboru řekněme v 25 roce života. Je to spíš rarita, najít někoho, kdo se dlouhá léta profiloval technicky a pak zjistil, že je vlastně humanitní typ a naopak. A i kdyby tomu tak bylo, pak taková radikální změna znamená zahodit třeba deset let zkušeností, znalostí a začít úplně od začátku.

Pokud tedy chceme (jako, že chceme), aby se poměr absolventů humanitních a technických středních a vysokých škol početně vyrovnal, musíme se zaměřit především na školy základní. Vždyť nadšení pro fyziku či matematiku dokáže nejlépe vyvolat schopný učitel – odborník s pedagogickým talentem a praxí. Tedy přesně ten typ profesionálů, které naopak léta systematicky ze školství vyháníme. Podtrženo a sečteno – pokud chceme, aby přibylo absolventů technických škol, čeká nás spousta práce na školách základních.

Nejde přitom jenom o mediálně viditelné téma finančního ohodnocení – problém je daleko hlubší. Zvýšení mezd totiž zabrání pouze tomu, aby kvalitní učitelé odcházeli ze školství.   Pokud má být naše školství funkční i v budoucnu, musíme nejprve na pedagogické fakulty „nalákat“ studenty, kteří mají potenciál stát se fundovanými odborníky. A pak z nich odborníky vychovat, což nejde ani rychle, ani jednoduše. I to je důvod, proč je jich stále nedostatek.

Řešením totiž opravdu není rychlokvašený kurs, fungující jako pomyslný strom „Odborníkovník“, ale promyšlený systém výuky, stáží a prvních praxí budoucích učitelů. To obnáší hlavně změny ve výuce na pedagogických fakultách, kde bude velký důraz kladen na praxi posluchačů na školách. S tím velmi úzce souvisí také vznik kariérního řádu. Mnohé z toho zaznělo například na parlamentním semináři „Jak dál se vzděláváním a přípravou budoucích učitelů“, od kterého si slibuji začátek odborné debaty mezi zainteresovanými subjekty. Ministerstvo školství tam velmi fundovaně zastupoval náměstek ministra Jindřich Fryč, ale velmi důležité bylo, že se na semináři zúčastnili zástupci téměř všech pedagogických fakult, za které velmi otevřeně a k věci vystoupil profesor Zdeněk Helus.

To však nic nemění na tom, že Nečasova vláda jako již tradičně staví dům od střechy a řeší problém nikoliv tam, kde vzniká, ale tam, kde se projevuje. Kejkle se zápisným ničemu nepomohou. Pokud se navíc objeví jen jeden schopný a talentovaný člověk, kterému „motivačně“ vysoké zápisné uzavře dveře do jeho milovaného oboru, může to „uškodit“ celé společnosti.

Autor: Vlasta Bohdalová | čtvrtek 22.11.2012 11:32 | karma článku: 10,06 | přečteno: 963x
  • Další články autora

Vlasta Bohdalová

4 příklady. Ostnatý drát nebo svobodu?

Jdeme rozhodovat o dalších letech i delší budoucnosti. Není to rozhodování jednoduché, už proto, že v parlamentních volbách nelze volit „napříč“ kandidátkám.

19.10.2017 v 14:54 | Karma: 10,83 | Přečteno: 616x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Vlasta Bohdalová

Pomoc až k vymření

Pomoc mladým rodinám s dětmi je evergreen. V podstatě všichni chtějí pomáhat. Ale když to někdo skutečně zkusí, tak mu zase stejní „všichni“ dají kolektivně „za uši“.

12.10.2017 v 10:09 | Karma: 14,43 | Přečteno: 426x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Vlasta Bohdalová

Dálnice D3: Sen mnoha generací

Je to 172 kilometrů. V provozu je 45 kilometrů, 24 kilometrů se staví (alespoň občas), 102 kilometry jsou v různé fázi příprav. Z toho díl nevíme, kudy vlastně povede.

29.9.2017 v 8:00 | Karma: 16,18 | Přečteno: 419x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Vlasta Bohdalová

Budoucnost patří… Robotům! Nebo ne?

Na pozadí tak zásadního volebního tématu, jako je osm uprchlíků v České republice, se odehrávají i diskuse o dvou marginálních záležitostech: mzdách a robotizaci. První (zásadní) téma odvážně tepe celý zástup politiků a médií.

20.9.2017 v 8:00 | Karma: 10,57 | Přečteno: 210x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Vlasta Bohdalová

Apely národní identitu nespasí. Vesnice ano

Sociální sítě jsou plné apelů na zachování českých tradic a potřebu záchrany národní identity. Ano, souhlasím, že v našich turbulentních časech je třeba se podívat zpět a vycházet z toho, kdo jsme, kde jsme a co chceme.

12.9.2017 v 8:01 | Karma: 27,59 | Přečteno: 1330x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Máš jiný názor? Tak tohle je výsledek. Kaliňák o zákulisí atentátu na Fica

18. května 2024

Premium Je jedním z nejbližších lidí premiéra Roberta Fica ve straně Smer-SD. Byl ve všech Ficových vládách...

Se samopalníky šli svrhnout komunisty. Proč největší Prokešův puč nevyšel

18. května 2024

Premium Před 75 lety, v polovině května 1949, se měl odehrát vůbec nejvážnější ozbrojený pokus o svržení...

Hlavně díky manželce. Britský premiér Sunak je se svou ženou bohatší než král

17. května 2024  22:12

Britský premiér Rishi Sunak a jeho manželka Akshata Murtyová v loňském roce, kdy byl Sunak celou...

Vlak na Děčínsku usmrtil člověka, provoz na trati do Ústí nad Labem byl přerušen

17. května 2024  18:10,  aktualizováno  21:32

Vlak u Dobkovic na Děčínsku v pátek vpodvečer srazil člověka. Na místě podlehl svým zraněním, řekl...

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...

  • Počet článků 78
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 979x
Poslankyně za ČSSD, místopředsedkyně škoslského výboru PSP, učitelka.

Seznam rubrik