4 příklady. Ostnatý drát nebo svobodu?
Obvykle se najde na každé z nich nebo v každé straně někdo, kdo je někomu jinému protivný, koho skutečně nechceme podpořit. A naopak. Člověk má třeba jednoho favorita, ale celkově mu ta strana „nevoní“. O to horší je pak váhání. Kolikrát já jsem slyšela: „Volil/a bych vás, ale tenhle…“ Tak shrnu, co na to říkám.
Politické strany nemohou vždy plnit zcela svoje programy, a tak záleží na tom, na jakých jsou postaveny idejích. Dokonce i třeba SPD Tomia Okamury nebo ANO Andreje Babiše mají svůj ideologický základ, nějaký pohled na svět, který uplatňují na každý problém. Čili – volbou SPD nevolím Okamuru, ale způsob řešení problémů.
Člověk by měl volit ten pohled na svět, který je mu nejbližší. Sympatie nebo antipatie k lidem z konkrétní strany jsou sice důležité, ale neříkají, co která strana bude dělat.
Příklad 1: chcete doplácet u lékaře v ordinaci a chcete privatizaci nemocnic? Tak volte ODS, TOP 09, ANO, Svobodné a spol. V čekárně ubyde seniorů, možná se za svých několik desetikorun dostanete na řadu o čtvrt hodiny dříve. A privatizované nemocnice by přece mohly holdingu dobře vydělávat...
Příklad 2: chcete platit svým dětem vysoké školy, chcete rušit státní školky a platit si soukromé? Tak znovu volte ODS, TOP 09, ANO, Svobodné, KDU-ČSL, Realisty a spol. V jejich optice je potřebné otestovat zájem mladých lidí o vzdělání zdaněním. Nebo jsou to strany v podstatě elitářské, pro které je klíčové vzdělání dětí z několika tisíc bohatých elitních rodin místo vzdělání 1,6 milionu ostatních žáků a studentů.
Příklad 3: chcete, abyste potřebovali pas pro každé překročení hranice, chcete, aby vám pohraničník přehraboval zavazadla, milujete ostnatý drát na hranicích, chcete zase shánět víza? Tak potom by vaší volbou mělo být SPD Tomia Okamury, KSČM, SPO nebo Svobodní. A samozřejmě všechny ty dělnické strany a řády národa. S nimi si "policejního" státu užijeme do sytosti.
Příklad 4: chcete, aby měl každý ve městě pistoli, pušku nebo – proč ne – třeba rovnou kulomet? Snadná volba: Realisté, ODS, Svobodní a s nimi i extremisté a jednotlivci z jiných stran.
Zkrátka, programy stran jsou podstatné, a ideje, ze kterých strany vycházejí, jsou ještě podstatnější. Protože ve skutečnosti politické strany dělají právě to, co „mají v genech“.
Já budu volit sociální demokracii, číslo 4. Nechci platit u lékaře. Platila jsem si zdravotní pojištění celý život, tak proč bych platila „daň ze zdraví“? Nechci, aby se moje vnoučata musela zadlužit kvůli vysoké škole a platit „daň ze vzdělání“. Nechci se klepat na hranicích, jestli budu moci vycestovat ze země. Nechci, abych potkávala ozbrojené lidi a čekat, kterému z nich přeskočí v hlavě a začne kolem sebe střílet.
Chci žít v klidné, demokratické, svobodné zemi, ve které lidé dostávají dobrý plat za práci a kde se cítí bezpečně. Ve které se lidé nemusí zadlužit, aby mohli k doktorovi, ve které fungují veřejné služby od školství až po pomoc seniorům. Tady nejde o žádný socialismus, jak se nám někdy snaží podsunout pravice. Chci žít v normální zemi, která využívá všeho dobrého, co svým občanům může dát moderní sociální stát. Šanci pro každého.
Takže za mne číslo 4.
Vlasta Bohdalová
Pomoc až k vymření
Pomoc mladým rodinám s dětmi je evergreen. V podstatě všichni chtějí pomáhat. Ale když to někdo skutečně zkusí, tak mu zase stejní „všichni“ dají kolektivně „za uši“.
Vlasta Bohdalová
Dálnice D3: Sen mnoha generací
Je to 172 kilometrů. V provozu je 45 kilometrů, 24 kilometrů se staví (alespoň občas), 102 kilometry jsou v různé fázi příprav. Z toho díl nevíme, kudy vlastně povede.
Vlasta Bohdalová
Budoucnost patří… Robotům! Nebo ne?
Na pozadí tak zásadního volebního tématu, jako je osm uprchlíků v České republice, se odehrávají i diskuse o dvou marginálních záležitostech: mzdách a robotizaci. První (zásadní) téma odvážně tepe celý zástup politiků a médií.
Vlasta Bohdalová
Apely národní identitu nespasí. Vesnice ano
Sociální sítě jsou plné apelů na zachování českých tradic a potřebu záchrany národní identity. Ano, souhlasím, že v našich turbulentních časech je třeba se podívat zpět a vycházet z toho, kdo jsme, kde jsme a co chceme.
Vlasta Bohdalová
Proč jdu do Betlémské kaple
V pátek jdu s učiteli do Betlémské kaple. Ostatně mezi učitele stále hlavou patřím – i když za katedrou už nějaký čas nebývám. Na diskusi o tom, jak dál v učitelských protestech, mířím ale kvůli jedné zásadní věci. Kvůli slibům.
| Další články autora |
Hastroši na Pražském hradě aneb Den otevřených dveří z pohledu výchovy k tanci a kultuře
Byl jsem jeden z těch, kteří po Zemanově zabetonování Pražského hradu do tohoto největšího hradního...
Dvorecký most promění také pražskou autobusovou dopravu v Praze. Máme velký přehled
Už zítra se slavnostně otevře Dvorecký most, nová 361 metrů dlouhá spojnice přes Vltavu mezi...
Speciální tramvaje i plavby zdarma. Slavnostní otevření Dvoreckého mostu bude velkolepé
Spojuje lidi s prací, školou, rodinou, zábavou i kulturou. Je neodmyslitelnou součástí životů...
GALERIE: Tajemství Tančícího domu odhaleno. Výroční výstava zpřístupní skryté části
Tančící dům slaví kulatiny. Výstava v galerii ukáže originály Franka Gehryho, skryté prostory a...
Dvorecký most se pro veřejnost otevře už zítra. Kolem je zatím staveniště
V pátek 17. dubna 2026 se po novém Dvoreckém mostě projedou první tramvaje a autobusy plné...
Liberec od podzimu zavede poptávkovou dopravu pro část Pilínkova
Liberec začne od podzimu v pilotním projektu testovat poptávkovou dopravu. Devítimístní...
Zlínští záchranáři představili 5G přenos obrazu v reálném čase
Přenos obrazu, který umožňuje lékařům sledovat stav pacienta ještě před tím, než sanitka dorazí do...
Cyklistickou sezonu zahájí na jihovýchodě Moravy vyjížďka mezi vinohrady
Cyklistickou sezonu symbolicky na jihovýchodě Moravy zahájí tradiční vyjížďka mezi vinohrady. Její...
Firmy vzkřísily šanci na získání zakázky na stavbu náměstí, uspěly u šéfa ÚOHS
Stavební firmy Stako a Smola HK uspěly u předsedy antimonopolního úřadu s rozkladem proti tendru...

Byt 2+kk s balkonem, OV, 55 m2, Lipno nad Vltavou
Lipno nad Vltavou, okres Český Krumlov
4 670 000 Kč
- Počet článků 78
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 977x



















