Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Trávníky

Louky, pastviny či trávní porosty byly ještě historicky nedávno ukazatelem bohatství a prestiže. Statkář, sedlák či chcete-li farmář, který měl velké množství dobytka, měl jistě i velké louky a pastviny, a mohl si dovolit i velké množství své půdy neorat. Jak se změnila doba, začaly se trávníky vytrácet.

Zůstaly jen vysokoprodukční louky anebo dokonce porosty vojtěšky na orné půdě. Trávníky se začaly opět objevovat v devadesátých letech jako protierozní opatření a při rozvoji příměstského bydlení, kterému se dnes snaží přizpůsobit i mnozí vesničané. Ruší klasické zahrádky a zakládají trávníky kolem domu jako ukázku toho, že majitel už nepotřebuje produkční zahradu, a může si dovolit kultivovaný golfový trávníček. Místo toho, aby se plahočil a v potu tváře dobýval svůj chléb vezdejší v podobě brambor a rajčat, se plahočí, aby každý týden několikrát sekačkou posekl svůj díl. Potom se plahočí, aby co nasekl narval do pytlů a odvezl do recyklačního dvora. Pak se plahočí, aby trávník pohnojil drahým hnojivem a pokropil pitnou vodou, a dále se plahočí, aby z trávníku odstranil veškeré rostliny, které tam údajně nepatří, zejména mechy, sedmikrásky, pampelišky a na podzim i napadané listí. Vše opět nahrne do pytlů a plahočí se s tím do recyklačního dvora. Jenže tyto městské chemotrávníky jsou monokulturou. Jeden čtvereční metr přírodní louky obsahuje vice druhů rostlin než hektar umělého trávníku. Takový trávník pak není udržitelný bez chemie, strojního sekání a mnoha hodin práce týdně.

 

Jak z toho ven? Založme si doma „jedlý trávník“, nebo spíš jedlou louku. Jak? Máte-li holou plochu, či záhon, vysejte na ně luční směs, kterou nejprve musíte kosit častěji, později se vaše péče může ustálit na dvou - třech koseních ročně. Máte-li už pečovaný golfový trávník (třeba proto, že jste jej takový už koupili), přestaňte se o něj starat, přestaňte jej hnojit a kropit, a koste jej jen několikrát do roka. Napřed to nebude vypadat hezky, objeví se lysiny – místa, kde vyhynou choulostivější druhy trav. Toto je ovšem výborný prostor pro nové rostliny, které se tam mohou dostat samy od sebe a trávník obohatí. Pokud je lysin málo, můžeme být i razantnější. Větší pestrost získáme, když asi metr široký pruh napříč bývalým chemotrávníkem zryjeme, uhrabeme a osejeme lučním osivem, anebo na něj rozprostřeme seno z kvalitních květnatých luk. Semenná banka obsažená v dobrém seně pomůže kolonizaci pruhu dalšími rostlinami, které se pak spontánně začnou šířit i do dalších částí trávníku.

 

Mezi takové rostliny patří i léčivé nebo jedlé rostliny, například jitrocel kopinatý, pampeliška lékařská, jetel plazivý, podběl lékařský, čekanka obecná, česnek viniční, kontryhel obecný, zběhovec plazivý, sedmikráska chudobka, popenec břečťanovitý či řebříček obecný. Takové rostliny mají rády nepříliš časté sekání a přiměřený sešlap. Většina těchto rostlin, zejména v jarním období, je jedlá a může obohatit náš jídelníček.

 

Spolu s kolegy z okolních zemí, zejména Rakouska a Slovenska, se snažíme povzbudit majitele zahrad a zahrádek, aby obrátili svoji pozornost ke konceptu přírodních zahrad. Jedna z nejčastějších otázek, které jako poradce přírodních zahrad řeším, je, jak dostat „ekologickým způsobem“ z trávníku mechy. Ještě přednedávnem trávní porost, louka a pastvina byly porosty, primárně určené k výživě dobytka, ať již přímo nebo prostřednictvím sena. V takovém případě bylo potřeba odstranit mech, který produkci travní hmoty snižoval. Pokud však trávník slouží trávník pro ozdobu a nikoli pro produkci trávy či sena, tak je naprosto kontraproduktivní se mechů zbavovat. Je sice pravda, že zamechovatělý trávník produkuje méně biomasy, no ale proč ne, aspoň ho nemusíte tak často kosit. Moje rada pak v takových případech zní: nechte tyto procesy být a jen je pozorujete.

 

A nezapomeňte také vy svoji zahradu přihlásit mezi zahrady přírodní!

Autor: Mojmír Vlašín | středa 11.3.2015 12:20 | karma článku: 20,67 | přečteno: 927x
  • Další články autora

Mojmír Vlašín

Jak urychlit stavbu dálnic

Náklady na české dálnice se vyšplhaly až na 227 milionů na kilometr, čímž se tyto dopravní stavby dostaly mezi nejdražší v Evropě. A jak ukazuje příklad dálnice typu „velbloud“ na Ostravu, tak i nejhorší.

23.1.2018 v 10:45 | Karma: 23,76 | Přečteno: 1227x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Mojmír Vlašín

Deset důvodů proč volit Miloše

Když jsem se ptal kamaráda Angličana, který bydlí léta v Česku, proč u nás nemáme nějaký seriál jakým je v Británii „Ano, pane ministře“, trochu se zamyslil a pravil: Protože Zeman je taková parodie, že už ho nelze parodovat.

19.1.2018 v 11:50 | Karma: 28,68 | Přečteno: 1605x | Diskuse| Občanské aktivity

Mojmír Vlašín

Islamisty v Česku nepotřebujeme

Předseda vlády si zajel na další kolo předvolební kampaně do Rakouska, kde mimo jiné prohlásil: „Další muslimy už v Česku nechceme“.

29.8.2017 v 10:10 | Karma: 16,60 | Přečteno: 815x | Diskuse| Hyde park

Mojmír Vlašín

Vyhoď to!

Jedna z běžných floskulí o ochráncích přírody: k smrti rádi sbírají po lese odpadky. Tak jako je údělem datla proťukávat a léčit stromy ....

19.5.2017 v 10:32 | Karma: 15,45 | Přečteno: 999x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Mojmír Vlašín

Proč prezident lže?

"Ty tam jsou doby, kdy vyšel článek Miloše Zemana „Prognostika a přestavba“, dnes nám servíruje splašky.

3.3.2017 v 14:58 | Karma: 41,17 | Přečteno: 5433x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Sluší se, aby zaměstnanec věděl, proč je propouštěn, řekl Juchelka

2. května 2024  5:42,  aktualizováno  20:58

Poslanci se přeli o změnu zákoníku práce. Opozici se ho nepodařilo vrátit vládě k přepracování....

Nevítají přistěhovalce, jsou xenofobní, řekl Biden o Japonsku a Indii

2. května 2024  20:57

Americký prezident Joe Biden označil Japonsko a Indii za „xenofobní“ státy, které nevítají...

„Můžete nás grilovat.“ Koalice SPOLU zahájila kampaň u piva a klobás

2. května 2024  20:41

„Ááá, náčelník přijíždí,“ zahlásil europoslanec ODS Alexandr Vondra. K poděbradské kolonádě, kterou...

Na Plzeňsku hořela hala sklárny, oheň zasáhl třetinu střechy

2. května 2024  18:22,  aktualizováno  20:15

V Heřmanově Huti na severním Plzeňsku hořelo v areálu sklárny. Podle informací iDNES.cz od hasičů,...

  • Počet článků 262
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1393x
Autor je  biolog, který se celou svou profesní dráhu věnuje ochraně přírody a to jak teoreticky (vyučování na dvou univeristách), tak i prakticky (prací v nevládní organizaci Veronica a v komisi životního prostředí města Brna). Ke koníčkům a zálibám patří lehká turistika (spíš vandrování), permakultura a hraní amatérského divadla.


Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní License