Otočka Víta Rakušana s Českou poštou

Psal se 21. březen roku 2012 a na hlasování v poslanecké sněmovně bylo živo. Do politiky natěšené hnutí STAN prosazovalo uzákonění 3400 poštovních poboček. A téměř se mu to podařilo.

Jeho poslanci totiž propašovali do usnesení výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj usnesení, kterým se navrhovalo uzákonit minimální počet poštovních poboček v rozsahu 3400. Při prvním hlasování o tomto kontroverzním návrhu se vyslovilo 100 hlasů pro a návrh byl schválen. Mezi těmi, kdo hlasovali pro, byli vedle komunistů a sociálních demokratů především známí pretendenti hnutí STAN Jan Farský, Petr Gazdík, Stanislav Polčák a mnozí další. Po důrazném rozhovoru (spíše však šlo o nepřeslechnutelné upozornění) s tehdejším předsedou klubu TOP 09 Miroslavem Kalouskem, jehož součástí STAN byl, se po uplatněné námitce hlasování opakovalo. Během několika sekund se především názory politiků TOP 09 změnily. STAN však zůstal v případě svých hlavních představitelů u podpory návrhu. Ten nakonec neprošel, když pro bylo 85 hlasů a proti také kupodivu 85 hlasů. Já jsem v obou případech hlasoval proti, stejně jako drtivá část členů ODS, protože jsem přesvědčen, že mít konkrétní počty poboček v zákoně je čirý populismus a hloupost. Tolik historie.

Co se ale nestalo. Předseda Hnutí STAN, které se profilovalo na dvou tématech – v jednom případě na rozpočtovém určení daní obcí a ve druhém případě právě v udržení minimálně 3400 poštovních poboček, v těchto dnech 300 poboček ze stávajících 3200 ruší. Každý je strůjcem svého osudu. Vít Rakušan si možná myslí, že neexistuje historická paměť. V mém případě to neplatí. Vždy jsem věděl, o čem hlasuji a své názory jsem neměnil jako košile.

Abych to uvedl na správnou míru - nechci za každou cenu zpochybňovat nutnost revize určitého rozsahu pobočkové sítě v situaci, kdy se hospodaření České pošty nachází v tak špatných číslech. Jinou věcí je přístup k této revizi. Vít Rakušan by zřejmě neustál svou politickou pozici v hnutí STAN, kdyby rušil pobočky především v těch místech, kde má STAN svou oporu. A tak se soustředil na velká a větší města, kde hnutí STAN a jeho takříkajíc sesterské profesní sdružení Hnutí místních samospráv nemá důležitou pozici. Zpochybnit to lze těžko, i když Vít Rakušan hovoří o „pocitologii“, jak jsem nedávno z jeho úst zaslechl. V každém případě by bylo seriozní jednat se starosty příslušných obcí, jednat se Svazem měst měst a obcí a hledat kompromisní řešení, které by nezhoršilo výrazným způsobem dostupnost poštovních služeb ani ve velkých či středních městech. Vždy se má postupovat rozumně a přiměřeně složitosti situace. Přístupy tzv. na sílu k ničemu nevedou. V případě Víta Rakušana možná k postupné ztrátě jeho vlastní politické síly. Nic proti tomu.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Vladislav Vilímec | pondělí 3.4.2023 4:00 | karma článku: 28,90 | přečteno: 843x