Kauza FICO KALIŇÁK - Demokracii na Slovensku by prospěl dvoukomorový parlament

Na Slovensku, v ústraní války na Ukrajině, hýbe veřejností obvinění Roberta Kaliňáka a Roberta Fica z trestných činů zneužití pravomocí veřejného činitele, podpory a vytváření zločinného spolčení za účelem páchání trestné činnosti

Trestní stíhání slovenských politiků – spravedlnost nebo pokušení vyřídit si účty?

Páchání trestné činnosti mělo podle obvinění spočívat v nelegálním získávání materiálů daňové správy za účelem diskreditace bývalého prezidenta Andreje Kisky a šéfa vládního hnutí Obyčejní lidé, kontroverzního Igora Matoviče.

Je to problém Slovenska a Slováci si tento problém musí vyřešit.

Otazníků kolem politického využití obvinění však neubývá. Nevím, zda by v našich končinách bylo obvinění zveřejňováno v takovém rozsahu jako na Slovensku. Slovensko má oproti nám daleko více speciálností. Žalobce státu se stále jmenuje prokurátor jako v dřívějších dobách, ale především existuje speciální prokuratura a také speciální soud. Vybavuji si naši vlastní domácí debatu, zda takové „speciálnosti“ nezavádět i u nás. Politická scéna to naštěstí nedovolila, byť tlak byl přitom po určitou dobu poměrně výrazný. Jsem osobně  přesvědčen, že méně speciálních úřadů, více svobody a demokracie.

Nesouhlasím s převážnou většinou toho, co hlásá Robert Fico, ani se stylem, kterým se vyjadřuje. Slovenská prezidentka určitě není „americkou paničkou“ a nazývat členy vlády gaunery také u nás není a nebylo ani v rozhádané poslanecké sněmovně zvykem. Přesto se nemůžu ubránit dojmu, že současné obvinění bývalých vrcholných politiků může být pro neoblíbenou vládu na Slovensku současně pokušením a cestou, jak v podstatě zlikvidovat opozici, zvláště když v jejím čele stojí člověk, který je nadán rétoricky, ale nadto je i hodně populistický.

Na Slovensku na rozdíl od naší Ústavy se parlament nevyjadřuje k trestnímu stíhání poslanců, ale již pouze ke případnému vzetí poslance do vazby. Jednokomorový parlament, kde má vládní koalice v podstatě ústavní většinu, si může prohlasovat, co se jí v dané chvíli zamane. Někdy je to možná výhodné, když je žádoucí konfiskovat majetek ruských oligarchů, ale jinak je to velmi nebezpečné. V minulém volebním období u nás, kdy stál v čele vlády Andrej Babiš, to byl Senát, který vyvažoval jeho politickou moc. Nedopustil, aby se tady dle okamžitého zájmu měnily zákony či vytvářely nějaké speciální trestní orgány. Panu Babišovi to sice nevyhovovalo, ale možná teď v opozici více ocení roli Senátu jako strážce ústavnosti a demokracie proti okamžité sněmovní většině.

Jakkoliv je obtížné zastávat se člověka, jakým je Robert Fico – a také já jsem tomu dalek – je třeba vnímat souvislosti a položit si otázku, zda stíhání v takových případech není motivováno politicky. Nejde zdaleka jen o osud jednoho politika, ale o směr, kterým se začíná ubírat slovenská politická scéna.

Pokušení zavírat opozici podlehlo v historii mnoho vlád či panovníků, proto zde vznikl institut ochrany v podobě poslanecké imunity. Prolamování jejího rozsahu je mnohdy doprovázeno potleskem na otevřené scéně, může být ale někdy velmi nebezpečné.

Lze si jen přát, aby slovenské speciální soudy a speciální prokuratury skutečně pracovaly spravedlivě a nikoliv pouze „speciálně“. Slovensko je krásná země a nezasloužilo by si, aby se tam stále jitřily politické vášně a aby každá nová nastupující reprezentace činila záměrné kroky k zavírání předchozích politických garnitur.

 

Autor: Vladislav Vilímec | čtvrtek 28.4.2022 10:48 | karma článku: 12,77 | přečteno: 338x

Další články autora

Vladislav Vilímec

Zámek Zelená Hora na prodej. Není divu.

Malá obec Klášter převzala ikonickou stavbu po odchodu armády na začátku devadesátých let. Sama se o zámek Zelená Hora může postarat jen stěží.

13.4.2025 v 11:52 | Karma: 10,88 | Přečteno: 283x | Politická aréna - pro politiky

Vladislav Vilímec

Politika se stává permanentním bojem o politický život či politickou smrt konkurence

Čím dál více dochází ke kriminalizaci politiky. Ať je to v Rumunsku, Turecku, Francii či některých kandidátských zemí EU. V letošním roce se s touto staronovou metodou politického boje skutečně roztrhl pytel.

1.4.2025 v 7:58 | Karma: 0 | Přečteno: 10x | Politická aréna - pro politiky

Vladislav Vilímec

Za schválení nerealistických cílů zelené dohody stojí i Andrej Babiš

Andrej Babiš se jako člen Evropské rady také „zasloužil“ o Green Deal. Dnes tehdy přijaté cíle silně kritizuje. Na rozdíl od českého Senátu pozdě. Je třeba Green Deal odmítnout a v klimatické politice začít znovu a lépe.

14.3.2025 v 11:19 | Karma: 12,32 | Přečteno: 203x | Politická aréna - pro politiky

Vladislav Vilímec

Zpochybňování vůle voličů může Rumunsko přivést na okraj občanských nepokojů

Snaha o odstranění nepohodlného politika z prezidentských voleb v Rumunsku si nezadá s praktiky totalitních režimů. A to bez ohledu na to, zda je Georgescu vnímán jako krajně pravicový politik, jehož názory jsou blízké Rusku.

12.3.2025 v 16:10 | Karma: 20,85 | Přečteno: 320x | Politická aréna - pro politiky

Vladislav Vilímec

Jiří Liška byl dlouholetým důstojným reprezentantem Senátu

V osobě někdejšího místopředsedy Senátu se zosobňovala moudrost, noblesa a rozvaha. Založil tradici důstojenství fungování Senátu.

2.3.2025 v 14:49 | Karma: 4,48 | Přečteno: 63x | Politická aréna - pro politiky

Nejčtenější

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

14. dubna 2025  8:27,  aktualizováno  9:06

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

15. dubna 2025  8:30,  aktualizováno  16:35

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...

Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony

11. dubna 2025  18:12

Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...

Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu

14. dubna 2025

Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

15. dubna 2025  14:06

Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...

KOMENTÁŘ: Smrt na Velikonoce. Proč Rusko o svátcích s oblibou zabíjí civilisty

18. dubna 2025

Premium Šestatřicet mrtvých si vyžádal raketový útok na Sumy a Ukrajina řeší, proč se v té době ve městě...

Neznámý útěk z ČSSR. Vietnamec prchal přes železnou oponu hned dvakrát

18. dubna 2025

Premium Z Československa uprchl přes železnou oponu občan Severního Vietnamu. Když v létě 1969 odvysílalo...

Test řeckých jogurtů: Tučné i plné bílkovin. Který je ale nejlepší?

18. dubna 2025

Premium Jako superpotravina se dnes označuje kdeco. Přitom jogurtu – zvlášť originálnímu řeckému, který je...

Druhá série The Last of Us je úspěšnější než jednička. Sledujte s iDNES Premium

18. dubna 2025

Druhá řada populárního seriálu HBO právě odstartovala a na streamovací platformě Max sklízí velký...

  • Počet článků 29
  • Celková karma 10,72
  • Průměrná čtenost 303x
Do roku 2024 jsem byl senátorem ODS za Domažlicko, Holýšovsko, Klatovsko a Sušicko a v Senátu ČR jsem předsedal Výboru pro záležitosti Evropské unie a Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu. V minulosti jsem byl poslancem, ekonomickým náměstkem hejtmana Plzeňského kraje a od roku 1990 osmadvacet let místostarostou západočeské Kdyně. V Plzeňském kraji jsem působil také jako náměstek odpovědný za kulturu a památkovou péči, nyní jsem krajským zastupitelem. Na půdě Senátu jsem se snažil hájit zájmy samospráv a prosazovat rozumné úpravy daňových a ekonomických zákonů. V poslední době mě stále častěji trápí omezování svobod občanů a zasahování státu do věcí, kde ho nikdo nepotřebuje. Celý život se věnuji klasické hudbě. Vystupuji na koncertech jako klavírista a občas i houslista, často spolu s bratrem Miroslavem Vilímcem. Housle byly u mne prvním nástrojem. Věnuji se houslové historii a jsem rád, že mohu ještě jako houslista veřejně vystupovat. Společně s bratrem jsem dal impuls k založení Společnosti Jana Kubelíka. Jejím prostřednictvím se snažíme udržovat odkaz legendárního houslového virtuosa; umělce, který byl často srovnáván s velkým Paganinim a jemuž mimo jiné vděčíme i za to, že pomohl na začátku minulého století přežít světově uznávané České filharmonii.

Seznam rubrik