Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Případ OKD

Jako už poněkolikáté, když se ozval hlas lidu, vznikla Sněmovní vyšetřovací komise k privatizaci těžební společnosti OKD. Bojuje se o hlasy přibližně sto tisíců voličů v bytech, které dříve patřily OKD. Tím pádem jde o hodně. 

Před sněmovní komisi chodí plejáda politiků z dob kdy nám vládla vláda ČSSD Vladimíra Špidly. Jenomže o tom, jak dopadne privatizace OKD, se rozhodlo už dávno předtím. V roce 1996 držel Fond národního majetku (FNM) 45,9%. Dalších 5,4% bylo v Restitučním investičním fondu. Stát tak držel 51,3%. Jenže ten samý rok došlo ke snížení základního jmění firmy vedením OKD (dosazené státem). Náhle má FNM 45,88% a z neznámého důvodu zmizel podíl Restitučního investičního fondu. Stát ztrácí většinu a v podstatě kontrolu nad OKD. Výsledkem této transformace bylo, že stát v roce 2004 nemohl za svých 45,66% získat velký balík peněz. 

Ztráta většinového podílu se udála za vlády Václava Klause (ODS). Ministrem financí byl Ivan Kočárník (ODS) a ministrem pro správu národního majetku byl Jiří Skalický (ODA). Bude zajímavé sledovat jestli Sněmovní komise, v které sedí i Václav Klaus ml., si pozve i tyto lidi, kteří nesou přímou zodpovědnost za to, že stát (což jsme my všichni) ztratil majoritu. A prvního, koho by museli předvolat, by měl být exprezident Václav Kalus, který podle mě nese za tuto skutečnost  i trestní zodpovědnost. Druhým by měl být současný prezident Miloš Zeman, který neučinil nic, co by zjednalo nápravu. Ovšem to by sněmovna musela nejdříve odvolat Václav Klause ml. z komise, protože by se jednalo o jasný střet zájmů..

Problém OKD je v podstatě stejný, jaký byl s Mosteckou uhelnou společností, kde proběhla stejná divoká privatizace jejími manažéry - skupování akcí za peníze státní firmy (za nečinného přihlížení státu). I v tomto případě stát (Klausova vláda) nepochopitelně ztratil většinu. Bohužel, ani následující vláda Miloše Zemana nereagovala na upozornění ministra bez portfeje Jaroslav Bašty, že se ve firmě něco děje. A stát (opět my všichni) přišel o několik miliard korun.

Je zajímavé, že se okolo privatizace OKD motal poradce Miloše Zemana Šlouf a na ztrátě se podíleli obce, které taktéž vlastnili akcie a místo, aby je prodali státu, který jim nabízel víc než soukromý majitel, prodali své akcie soukromému vlastníkovi. Zajímavostí je, že se jednalo především o sociálně demokratické starosty. I v případě Mostecké uhelné  se okolo točilo několik sociálně demokratických politiků. Hlavně poslanec Hojdar.

Ovšem těch průšvihů bylo daleko více. Několika miliardami musel stát zachraňovat, nejen zbankrotované (či spíše vytunelované) soukromé banky, ale i  státem vlastněné banky, jako byla Česká spořitelna a  Komerční banka.  Ale největším průšvihem byla banka IPB. Prvního prosince 1993 (Klausova vláda) došlo k navyšování jmění, jehož se FNM (tedy stát) nezúčastnil. Výsledkem bylo, že stát ztratil majoritu a jeho podíl klesl na 36,5%. FNM to vysvětlovalo, že by to bylo pro ně finančně náročné. Ale během prosince  se ve vlastnické struktuře objevil státní podnik Česká pošta a podíl státu se navýšil na 40,44%. Bohužel nečinnost státu zavinila, že do roku 1998 opět klesl podíl státu na 36%. Ani nástup Zemanovy vlády a přes její hlasitě proklamované heslo Akce Čisté ruce, se nic nezměnilo. IPB zbankrotovala za přihlížení vlád. Hrubé chyby těchto vlád (především Klausovy), nás daňové poplatníky, stály přes dvě stě dvacet miliard korun. V součtu všech případů, kdy tehdejší vlády neučinily co měly, se může jednat minimálně o bilion korun (tehdejších).

Ovšem jak se zdá, tak skuteční viníci nepodařených privatizací, nebudou předvoláni a nadále budou svá modra pronášet za zvuků televizních kamer a blesků fotoreportérů.

Jsem přesvědčen, že až někdy (ale aby nebylo pozdě) přijde nějaká strana s tím, že odhalí jak probíhala privatizace v devadesátých letech, získá desetkrát víc hlasů, než kolik můžou nabídnout lidé z bytů OKD.

A mně nezbývá než opět, podle Cata staršího, prohlásit: Ostatně se domnívám, že ODS a ČSSD musí býti zničeny!

 

Autor: Vladislav Svoboda | čtvrtek 6.9.2018 11:22 | karma článku: 38,31 | přečteno: 3173x
  • Další články autora

Vladislav Svoboda

Marshallův plán a Majdan

Nejspíš vám připadá nadpis zmatený, ale když se podíváte blíž, zjistíte, že i přes rozdíl sedmdesáti let, je zde určitá podobnost.

14.6.2024 v 9:44 | Karma: 18,65 | Přečteno: 429x | Diskuse | Politika

Vladislav Svoboda

Hranice

V poslední době se hodně hovoří o Izraeli a okupaci cizího území. Jenomže co je svět světem se hranice neustále mění. Zvláště v Evropě se jednalo o častý jev.

6.6.2024 v 8:32 | Karma: 9,12 | Přečteno: 148x | Diskuse | Politika

Vladislav Svoboda

Nezávislost Indie a Pákistánu stála miliony lidských obětí

Británie vyčerpaná II. světovou válkou se rozhodla vyslyšet volání Indie po samostatnosti. Hlavními politickými silami v zemi byl Indický národní kongres vedený Mahamátmou Gandhím a Muslimská liga vedená Alí Džinnáhem.

3.6.2024 v 10:58 | Karma: 11,65 | Přečteno: 246x | Diskuse | Politika

Vladislav Svoboda

Evropské poválečné volby

Evropa, tak jako po I. světové válce, se po II. světové silně přiklonila k levici. Vliv SSSR, kterého většina Evropanů brala jako osvoboditele, byl neuvěřitelně silný; což se projevilo při prvních poválečných volbách.

30.5.2024 v 9:25 | Karma: 8,60 | Přečteno: 166x | Diskuse | Politika

Vladislav Svoboda

Evropa po válce

V říjnu 1944 píše K. H. Frank o plánech československé exilové vlády v Londýně na výsídlení dvou milionů sudetských Němců.

23.5.2024 v 10:45 | Karma: 20,10 | Přečteno: 481x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

22. července 2024  9:36

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské...

Nahotu v seriálu beru jako poctu, reaguje Žilková na rozhořčení herečky Mórové

24. července 2024

Veroniku Žilkovou (62) překvapilo vyjádření slovenské herečky Diany Mórové (54). Ta si postěžovala...

Auto z bazaru přestalo jezdit, reklamace zamítnuta. Co s tím, radí advokát

24. července 2024

Premium Ačkoli řada autobazarů garantuje jak kontrolu technického stavu vozidla, tak záruku při potížích,...

Počet státních zaměstnanců neklesá a výdaje na ně rostou. Odnášejí to firmy

24. července 2024

Český stát momentálně platí 484 tisíc lidí. Státní zaměstnanci v roce 2023 tvořili 10 procent...

Poláci už Čechy dohnali ve mzdách. Díky rostoucí ekonomice mají i lepší vyhlídky

24. července 2024

Premium Rozdíl mezi průměrnou mzdou Čechů a Poláků se už prakticky setřel, Češi tak přicházejí o své...

  • Počet článků 278
  • Celková karma 13,78
  • Průměrná čtenost 1401x
Důchodce, občas si přivydělávající v komparsu. Člen klubu Milady Horákové. Snažím se nemít stádní názory a řídit se heslem: Důvěřuj, ale prověřuj!

Seznam rubrik