Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Po vlně migrantů, přichází další nebezpečí - populismus

Po nezvládnuté vlně kulturně odlišných migrantů, kdy se Němci snaží svým přístupem odčinit své zločiny z doby II. světové války a podřezat si větev na které sedí, přichází další nebezpečí - populismus. 

Ve většině evropských států  dala nezvládnutá migrace impuls ke vzniku mnoha populistickým stranám, jejímž jediným heslem s kterým jdou do voleb je Stop migraci nebo Stop islámu. Díky tomuto jednoduchému heslu a strachu lidí, se bez problémů dostávají do parlamentu. Jejím voličům to bohatě stačí. Podívat se na programy či lidi, kteří stranu zastupují, je povětšinou nad jejich síly.

V Itálii zvítězily dvě populistické strany Liga severu a Hnutí pěti stran založená kabaretiérem Beppem Grillem, kterým se nakonec, přes veškeré úsilí, díky presidentovi,  nepodařilo sestavit vládu. Jedná se o takzvané protestní strany, jak se nyní v Evropě těmto stranám říká. Odmítají Brusel a chtějí jít svou cestou. Zabrání vstupu migrantů a dají lidem vše co si budou přát. Co na tom, že například Itálie  je po Řecku druhou nejzadluženější zemi. Dluh tvořím 132 procent ročního výkonu země.

Ve svém volebním prohlášení chtěly snížit daně a pravomoci daňových úřadu (to bude mafie ráda). Lidé s nízkým příjmem mají podle koaliční smlouvy dosáhnout na univerzální dávku ve výši 780 eur (20 tisíc korun). Kdo tuto výše nedosahuje, stát mu ji dorovná. Zároveň chce zrušit penzijní reformu z roku 2011. 

Podle všeho by toto všechno stálo italský rozpočet na 125 miliard eur (přes 3 biliony korun) ročně. Vedle toho chtěla tato vláda překopat evropské rozpočtové předpisy a pravidla pro záchranu bank. Itálie se totiž potýká s křehkým bankovním systémem. A proto by tato vláda žádala po  Evropské centrální bance zrušení dluhu.

Ale nakonec v Itálii, bude do vyhlášení předčasných voleb, vládnout úřednická vláda. Bude zajímavé sledovat jak v nich rozhodnou voliči.

Podobných stran roste v Evropě  geometrickou řadou. Někde se dostali k moci např. Řecko, jinde se derou. I nám se populismus nevyhnul. Stop Islámu či migrantům, mělo v programu  vícero stran. Ale nejvíc uspěla Okamurova SPD, které ještě přidala jednu specialitu - referendum. Spolu s KSČ (s kterou se schodnou na vícero věcí) si dali možnost vyvolat hranici referenda získáním 100 000 podpisů. Takže to může vypadat takto.  Jste pro zrušení SPD? A jsem si jist, že 100 000 popisů se získá během jednoho měsíce. Druhá strana bude reagovat stejně: Jste pro povolení SPD? Samozřejmě že se 100 000 podpisů sežene. Výsledek? Nebudete moci jít po městě, aby někde nebyl stánek s podpisovými archy na to či ono.

Ale o to tak najde, protože po čase se lidé unaví a odmítnou podepisovat nekonečná referenda. Spíš jde o lidi ve vedení těchto stran, který by o nás měli rozhodovat v případě, že se ujmou vlády. Před více jak měsícem se redaktor ČT ptal jisté dámy (jméno mi uniklo) z SPD ohledně důchodů. Bohužel dotyčná vůbec nepochopila na co se jí redaktor ptá. I vítěz voleb ANO se nese na vlně populismu. Spanilé jízdy Andreje Babiše, po vzoru Miloše Zemana, brázdí republiku a hází miliardami jako drobnými. Slib nezarmoutí. Aspoň doufám, jinak by jsme i my následovali Řecko. I v případě ANO hnutí, či píše strany jednoho muže, nastala zajímavá situace kdy se redaktorka ČT ptala naší ministryně financí Aleny Schillerové co se stane, když přijde hospodářská krize jako v roce 2008, budou se snižovat platy a důchody? Odpověď ministryně zněla: V příštím roce zvedneme důchody o šest set korun a důchodcům nad osmdesát pět let tisíc korun. No nevolte to. 

Při tomto přístupu nebude mít Evropa ani na ohlídání svých hranic a počet lidí pro které nemá cenu se zvednout z postele bude dramaticky zvyšovat. Tím pádem bude narůstat potřeba zahraničních dělníků. Nebo dojde k druhému extrému, hospodářský propad způsobí velkou nezaměstnanost a sever či spíše Čína se skoupí převážnou část Evropy. I toto může díky voličům, kteří tak rádi skáčou některým politikům na špek, nastat.

Bohužel tito politici maximálně přemýšlí v horizontu volebního období. To co přijde po nich je nezajímá. Přesně podle hesla: Po nás potopa!

Autor: Vladislav Svoboda | pondělí 28.5.2018 11:21 | karma článku: 19,63 | přečteno: 1265x
  • Další články autora

Vladislav Svoboda

Marshallův plán a Majdan

Nejspíš vám připadá nadpis zmatený, ale když se podíváte blíž, zjistíte, že i přes rozdíl sedmdesáti let, je zde určitá podobnost.

14.6.2024 v 9:44 | Karma: 18,65 | Přečteno: 429x | Diskuse | Politika

Vladislav Svoboda

Hranice

V poslední době se hodně hovoří o Izraeli a okupaci cizího území. Jenomže co je svět světem se hranice neustále mění. Zvláště v Evropě se jednalo o častý jev.

6.6.2024 v 8:32 | Karma: 9,12 | Přečteno: 148x | Diskuse | Politika

Vladislav Svoboda

Nezávislost Indie a Pákistánu stála miliony lidských obětí

Británie vyčerpaná II. světovou válkou se rozhodla vyslyšet volání Indie po samostatnosti. Hlavními politickými silami v zemi byl Indický národní kongres vedený Mahamátmou Gandhím a Muslimská liga vedená Alí Džinnáhem.

3.6.2024 v 10:58 | Karma: 11,65 | Přečteno: 246x | Diskuse | Politika

Vladislav Svoboda

Evropské poválečné volby

Evropa, tak jako po I. světové válce, se po II. světové silně přiklonila k levici. Vliv SSSR, kterého většina Evropanů brala jako osvoboditele, byl neuvěřitelně silný; což se projevilo při prvních poválečných volbách.

30.5.2024 v 9:25 | Karma: 8,60 | Přečteno: 166x | Diskuse | Politika

Vladislav Svoboda

Evropa po válce

V říjnu 1944 píše K. H. Frank o plánech československé exilové vlády v Londýně na výsídlení dvou milionů sudetských Němců.

23.5.2024 v 10:45 | Karma: 20,10 | Přečteno: 481x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Pražské letiště po výpadku systémů funguje naplno, vůbec neodletělo 25 letadel

20. července 2024  8:22,  aktualizováno  8:24

Na Letišti Praha už všichni letečtí dopravci, kterých se dotkl páteční celosvětový výpadek...

Významné vojenské objekty chce stát vlastnit. Majitelům hrozí i vyvlastnění

20. července 2024  7:25

Nejvýznamnější vojenské objekty by měly být v budoucnu pouze ve vlastnictví státu. Počítá s tím...

I malé zlevnění hypoték nastartovalo hon na byty. Jak to vystřelí ceny

20. července 2024

Premium Návrat zájemců o bydlení na trh s nemovitostmi při současném útlumu nové výstavby způsobil po...

Detektiva viní z vynášení informací pražským politikům. Zradil ho telefon

20. července 2024

Premium Případ, ve kterém inspekce minulý týden obvinila detektiva Národní centrály proti organizovanému...

  • Počet článků 278
  • Celková karma 13,78
  • Průměrná čtenost 1401x
Důchodce, občas si přivydělávající v komparsu. Člen klubu Milady Horákové. Snažím se nemít stádní názory a řídit se heslem: Důvěřuj, ale prověřuj!

Seznam rubrik