Když vaří chlap, aneb Španělské ptáčky

A je tu klasika. Kdo by je neznal? Dokonce i obru Kolodějovi je v pohádce Járy Cimrmana nabízeli. Tedy jemu vnucovali Španělské ptáky obryně Stáni, Vám snad budou stačit ptáčky...

Je to snadné jako facka. Páč je ta krize, tak je vařím z nějaké hezké a míň kližkovité hovězí kližky. Samozřejmě, že je to lepší z hovězího zadního, nebo z plece, ale i kližka je maso (a mně chutná).

Tak si zkrátka nakrájím maso na plátky, naklepu je, osolím, opepřím a pomažu budoucí vnitřní stranu trochou obyčejné hořčice - když píšu obyčejné, tak myslím plnotučnou a ne kremžskou!!!  Na hořčicí pomazaný plátek položím proužek uzeniny, třeba buřta rozkrájeného na proužky, dvě - tři kostičky špeku, proužek nakládané okurky a dílek vajíčka uvařeného na tvrdo. Potom plátek zabalím do tvaru závitku a ty potom buď svážu nití (pevnou a nebarvenou!!) nebo ,,sešiju" závitkovými jehlami. Stejně dobře poslouží i obyčejná párátka.

V hrnci si roztavím na drobno nakrájený špek - asi 5 - 10 dk spolu se sádlem (asi lžící). Já Vám už říkal, že moje vaření není z těch ,,nejzdravějších" že ano...?

No a co dál?

Potom si v té mastnotě zpěňte hromadu (fakt hodně!) nakrájené cibule, přidejte 2 - 3 bobkové listy (celé), 6 kuliček Nového koření, 7 kuliček celého pepře a 1x buřt nakrájený na půlkolečka. Promícháme, necháme minutku prosmahnout a přidáme závitky. Osmahněte je ze všech stran, aby se hezky zatáhla bílkovina v mase a po chvilce celý obsah hrnce přelijte do ,,papiňáku". To bych měl asi vysvětlit. Už jsem to možná někdy dřív psal - nevím. Je to z toho důvodu, že jsem zjistil, že když ,,obdělávám" maso už rovnou v papiňáku a on se zahřeje bez pokličky, tak mně z neznámého důvodu na něm potom právě ona poklička netěsní a nejde mi papiňák natlakovat. Asi v tom hraje roli rozdílná teplota hrnce a pokličky - nevím.

No nic, nad tím nekoumejte a prostě si závitky orestujte v nějakém jiném hrnci a potom celý obsah ( i s kořením ) přemístěte do papiňáku. Podlijte teplou vodou asi do poloviny výšky závitků, promíchejte a uzavřete papiňák.

Za 15 minut stáhněte z plotny a po otevření papiňáku - umíte doufám otevírat papiňák a víte, že to nejde hned...?! To by byl rachot a vy bradou vzhůru... No, tak dejme tomu, že jste vynález syna starého pána Papina otevřeli a tak přidejte asi tak dvě středně velké nakládané okurky a další cibuli - obojí nakrájené nadrobno. Přidejte 2x stroužky česneku rozetřeného se solí, promíchejte a celé to zase přemístěte do toho hrnce, ve kterém jste začínali maso obdělávat.

Cože? Vy jste si ho už umyli? No tak to jste udělali chybu cha cha.

No a v tom hrnci to potom s napůl přiklopenou pokličkou vařte asi tak 10 minut. Potom přidejte polévkovou lžíci obyčejné (už víte jaké že jo...) hořčice rozmíchané v ¼ hrnku vody. Zbývá vařit asi 15 minut, potom poprašte povrch asi dvěma lžícemi hrubé mouky, nechte minutku prohřívat a potom promíchejte. Podle potřeby můžete trochu podlít vodou, ale s citem!! A už jen tak 10 minut povařit a je to hotové!

A co se papá k tomu, to už záleží na Vás. Někdo to rád s rýží, někdo s knedlíky. Rýži vařte podle návodu a druhu (ve varných sáčcích, nebo sypanou) a knedlíky? Ty jsem řešil - TADY, tak se tam mrkněte.

Dobrou chuť!!

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Vladimír Kroupa | pátek 7.8.2009 11:00 | karma článku: 18,87 | přečteno: 4939x