Když vaří chlap, aneb dejte si ,,mojí" čínu...

Věřte tomu, že to nebude trvat moc dlouho a budete přejedení salátem, řízky nebudete chtít ani vidět a kaprovi byste dali (kdyby to šlo) milost. Ale jíst se musí, tak proč ne ,,mojí“ čínu?

Vypadá to skvele. A jeste lépe to chutná!

 

Je to jednoduchý jako facka. Vezměte krabí tyčky (jsou levné a na chuť skoro jako krevety…) a zmražené je ostrým nožem pokrájejte každou na kolečka (asi půl centimetru široká). Jo, pro ty z vás, kdo nemají s krabími tyčkami zkušenost podotýkám, že ta fólie, ve které jsou každá z nich ještě zabalená se nepapá a je dobré ji z tyčky stáhnout a vyhodit :-).

 

Na pánvi rozehřejte asi dvě polévkové lžíce oleje ( ne víc!!!). Do rozpáleného oleje vhoďte asi půl lžičky mletého zázvoru. Promíchejte a nechte ho pár vteřin ,,zahnědnout“. Přidejte asi jeden stroužek rozetřeného česneku. Jen krátce osmahněte za míchání (nespalte)a přidejte na drobno pokrájenou menší cibulku. Osmahněte  (nechte ,,zesklovatět“) a přidejte ta pokrájená kolečka z krabích tyček. Ony se postupně rozvinou do jakýchsi nudliček, to ale neřešte. Na mírném ,,ohni“ občas zamíchejte. Osolte, opepřete, přidejte zase asi lžičku mletého (lepší je ale čerstvý a strouhaný) zázvoru.  Přidejte lžíci, nebo dvě sojovky, pár kapek worčestru a ještě asi dva – tři stroužky rozetřeného česneku (dle chuti a plánů na odpoledne…) a nechte vysmahnout.

 

Je dobré přilít (po troškách) asi dvě – tři lžíce bílého vína. Víno musí jako by ,,zaprskat“, potom nejlépe předá svou navinulou chuť jídlu. Potom trochu podleju vodou a dusím pár minut (asi deset). Ve finále si rozmíchám asi dvě lžíce hl. mouky v hrnku, kam přileju trochu vlažné vody. To celé přileju do pánve, promíchám a ještě trochu podleju vodou. Nechám zase asi 5 – 10 min. ,,bublat“ a základ je hotový.

 

Přeleju tu dobrotu do uzavíratelné nádoby a já osobně to strčím do peřin :-) ,aby to vydrželo teplé.

 

Potom si nakrájím na tenká kolečka jednu mrkev, jeden pórek a jednu menší cibuli. Dvě papriky nakrájím na trojúhelníčky, asi centimetr po každé straně. Jedno až dvě rajčata na kolečka. Pozor! Teď příjde to důležité!!! Do společné nádoby (talíř, misky) dejte mrkev s paprikou. Do další pórek s cibulí a jinam rajčata. Potom si zas do pánve dejte asi dvě lžíce oleje (ne víc!!) a rozpalte ho. Do oleje nasypte nejdříve jen mrkev společně s paprikami. Nechte za stálého míchání osmahnout. Po asi pěti minutách (někdy míň, záleží na okolnostech) přidejte cibuli s pórkem a zase chvíli míchejte a nechte smažit. Nakonec, když zelenina tak jako osmahne a zmenší svůj objem, přidejte rajské.

 

Celý ,,fígl“ postupného smažení zeleniny je v tom, že nejdříve smažíme zeleninu, která je takzvaně – tvrdá. Tj. mrkev a papriku, potom cibuli s pórem a nakonec měkká rajčata. Je chyba nasypat to všechno na pánev najednou!! Můžete přidat i plátky hub, oříšky atd. – improvizaci se meze nekladou.

 

Ke konci smažení zeleniny přileju asi dvě – tři lžíce sojovky, přidám trošku soli a dvě malé lžičky podravky. Vodou nepodlévám a když, tak jen trochu!  Nesmažím moc dlouho, to by se ze zeleniny stala bezbarvá břečka. Žádoucí je právě barevnost zeleniny a její ,,křehkost“. Když si myslím, že by to mohlo být hotové, zase celý obsah pánve přemístím do uzavíratelné nádoby ( stačí hrnec s pokličkou) a šup s tím pod peřinu vedle již se tam nacházejícího hrnce s krabími tyčkami se sosem. No, snad máte doma dva hrnce že ano…

 

Jo, ale vy budete potřebovat ještě třetí hrnec. V tom uvaříte normální široké nudle. Žádné rýžové, ale klidně klasické nudle ze supermarketu z vedlejší ulice. I obyčejné špagety se dají použít. Když jsou podle návodu uvařené, scezené a propláchnuté vlažnou vodou (aby se nelepily k sobě), vrátím je do hrnce a přidám k nim asi lžíci oleje (olivový je lepší, ale stačí i obyčejný) a dvě plné lžičky mletého kari koření. To celé promíchám a jdu do peřin pro dva hrnce s krabími (no ve skutečnosti jsou to odřezky z ryb, ale to neřešte…) tyčkami a se zeleninou.

Na hluboký talíř dám porci nudlí, na ně dávku krabích tyček  (změnily se v proužky bílo –červené barvy) se sosem a navrch kydnu příděl osmahnuté zeleniny. K tomu je eňo – něno salát z čínského zelí s jen jednoduchou octovou zálivkou. To proto, že jídlo je samo o sobě dost výrazné a přehnaný dresing v salátu by byl spíš na škodu. No a otevřete si k tomu nějaké dobroučké bílé vínko a budete hepy - to garantuju. Celý recept možná vypadá složitě, ale není. Chce si to jen všechno (hlavně zeleninu) připravit a nakrájet předem, ať potom při vlastním vaření nemáte ,,hoňku“ a máte ,,čínu“ že se budete oblizovat. Dá se to jíst dobře i hůlkami – osobně si tohle jídlo takhle vychutnám nejlépe, ale asi ne každý se umí těmi nebezpečnými klacky najíst že ano…

 

Pokud někdo nemá důvěru ke krabím tyčkám, může to samé uvařit z kuřecího, nebo vepřového masa na nudličky pokrájeného. Postup je stejný, jen vás to víjde asi dráž. Já ale mám tuhle ňamku z ,,krabích“ tyček rád, neb je to pokrm relativně levný a docela zvláštní a tak trochu ,,jiný“ než knedlo vepřo zelo. Z jednoho  většího balení krabích tyček  (asi dvacet korun!!) se v pohodě nají dva dospělí a dvě děti. Zelenina a nudle, spolu se salátem k tomu, spolehlivě zasytí, věřte mně.

 

P.S. možná se někdo diví, proč je tenhle recept v kapitole - ,,Poezie a próza". Já rád vařím a ještě raději baštím. A tohle jídlo je prostě báseň, tak tady má co dělat a ne že ne :-)).

 

Přeju dobrou chuť!!

 

Autor: Vladimír Kroupa | úterý 23.12.2008 8:28 | karma článku: 17,49 | přečteno: 3453x