Je opravdu „blbnutí časem“ tak nepřekonatelný problém, jaký z něj někteří lidé dělají…?

Stalo se to už tradičním cca půl ročním evergreenem. Jak se mění čas ze zimního na letní, respektive z letního na zimní, probudí se k životu někteří brblalové, kteří tuto skutečnost nedokáží přenést přes srdce…

.

Abych se přiznal, tak tyto lidi moc nechápu. Čas se u nás mění už řadu desítek let, člověk by řekl, že je to něco, co už nemůže nikoho překvapit, natož rozházet.

Já osobně změnu času řeším tak, že si hodiny přeřídím vždy už den předem, tj v sobotu během dne. Asi je to čistě psychická berlička, jisté ale je, že si tak pohledem na hodiny, od kterých sice ještě ten den odečtu (přičtu…) jednu hodinu, ulehčuju celý proces do v pohodě přijatelných pocitů. Druhý den je skutečný přechod na aktuální čas, alespoň pro mě, naprosto přirozený a většinou už mě naprosto nerozhází.

Pak uběhnou jeden-dva dny a já už ani nevím, že se něco měnilo. Vím jistě, že by mě nevyhovovalo, kdyby v létě za mými okny vycházelo Slunce už v půl čtvrté ráno, kdyby trval zimní čas, protože do chvíle mého vstávání (5:00 hod) by mi cca hodinu a půl svítilo Slunce do spaní.

Také čas, kdy přijdu v létě po práci večer domů a můžu si ještě několik hodin s rodinou nebo s přáteli užívat sluneční svit, mi přijde velice příjemný a nerad bych se toho spolu s letním časem vzdával.

Co se zimního období s jeho variantou času týká, tak tam nějak nevím, co bych řešil, hlavně řeším jiné věci, většinou spojené s nepříznivým zimním počasím, než abych řešil světlo a tmu.

Osobně zimu moc nemusím, a tak se vždy těším na dny teplejší. Chápu, že to někdo může mít jinak, ale nechápu, proč by někdo chtěl „letní“ čas i v zimě, kdy by i ti, co zimě holdují více než já a věnují se zimním sportům, museli by svou bohulibou činnost v tomto temnějším období venku díky tmě ukončit ještě o hodinu dříve, než kdyby byl čas zimní.

Z astronomického hlediska je asi opravdu změna času nesmyslná, ale myslím si, že v dnešní době bychom už mohli být na takovém stupni vývoje, že bychom si mohli řídit věci tak, aby vyhovovaly lidem, ne nějakým astronomickým pravidlům.

Zajímavé je, že změna času vadí některým lidem v podstatě jen přesně těch několik málo dní, než si na aktuálně změněný čas zvyknou. Alespoň jsem nikdy nikde nezaznamenal nářky někoho během probíhajících letních dovolených, aby hořekoval, že má na hodinkách o hodinu jiný čas, než měl v zimních měsících. Ne, to už si drtivá většina lidí jen užívá letních radovánek až do dle času pozdního večera.

Co se zvířat týká, mohl by někdo namítnout, že ta, která máme na starost my, lidé doma, nebo někde ve velkokapacitních chovech, prý změnou času také trpí.

Tomu nevěřím.

Sám se věnuji chovatelství psů už přes dvacet let, a tak vím, že pes, kterého po změně ze zimního času na letní vytáhnu v neděli, nebo pak v pondělí ráno o hodinu dříve na ranní procházku, sice chvíli mžourá trochu udiveně, ale to trvá opravdu jen chvíli. A že dostanou krávy, nebo kuřata o hodinu jinak ranní dávku potravy?

No a co má být, ona nějaká kráva, nebo kuře někdy někde zemřeli hlady z důvodu, že nedostali o jednu pitomou hodinu jinak nažrat?

Když se ještě vrátím k letním dovoleným, nemohu si odpustit argument pro změnu času. Víte, někteří lidé proti změně brblají, ale je zajímavé, že sotva sednou do letadla, které je odveze někam za Archimedem, piráty z Karibiku, nebo za Sinuhetem, bez mrknutí oka si sami, a ještě rádi přetočí hodinky na místní čas, jako by se nechumelilo. Ani slovo o nějakých údajných zdravotních potížích, které prý z každé změny času o hodinu na podzim a na jaře mají…

Není to zvláštní?

Z toho mi jednoznačně vychází, že brblání na změnu času v našich luzích a hájích je jen pouhá póza oportunistů za každou cenu. Někteří lidé prostě budou brblat vždycky a proti všemu, co má jen trochu nádech direktivy shora.

Vlastně jde o dětinské chování, ze kterého někteří lidé nikdy nevyrostou.

Dovolím si parafrázovat název článku pana Jakla, který se problémem také zabýval, ovšem s opačným pohledem na věc, než mám já – „lidi, prosím Vás, neblbněte kvůli zimnímu a letnímu času“.

Kdyby všechny problémy přešly tak rychle, doslova během několika málo dnů (v případě zahraniční dovolené doslova během několika vteřin, po které trvá přetočení ručiček na hodinkách…), jako si člověk dokáže zvyknout na změnu času, to by bylo na světě hej, nemyslíte…?

 

P.S. a ještě jedna nevyžádaná rada na závěr pro ty, co mají s přeřizováním hodinek na jaře a na podzim problém - nechte si na svých hodinách čas, jaký Vám libo, třeba ten, který platí v souostroví Kiribati, nebo v New Yorku. Pro východněji nadšenější jedince bych navrhoval čas v Moskvě. Klidně se jím sami osobně řiďte, je to Vaše svobodná možnost. Sice asi budete občas narážet na zavřené dveře obchodů a dalších cílů Vašich cest, ale to už je stejně, jako svobodná volba Vašeho času, Vaše věc...

.

.

..

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Vladimír Kroupa | středa 31.3.2021 10:10 | karma článku: 21,28 | přečteno: 739x