Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Užitečnost nejen babiček, ale i dědečků

Dožíváme se vyššího věku díky pokroku, ale zatím nemůžeme předpokládat, že se budeme dožívat významně o mnoho déle, než zatím umíme. I tak nás babiček a dědečků přibývá. Jsme k něčemu?

 

Délka života různých druhů zvířat (ve smyslu možného věku dožití za příznivých podmínek) souvisí především s možnostmi rozmnožování. Ve chvíli, kdy nemají starší jedinci dostatečné předpoklady mít potomky, je z evolučního hlediska již nedůležité, zda jejich individuální život pokračuje dál. Proto je „smrt“ do určité míry naprogramovaná, přesněji je naprogramovaná spíše délka života stojící za to udržovat jedince ve funkčním stavu. V naší DNA jako nositelce dědičnosti jsou úseky (tzv. teloméry na chromozomech), které omezují počet na sebe navazujících dělení buněk. Existují i konkrétní geny, které významně ovlivňují délku života. To je však vyladěno s mnoha dalšími aspekty. S věkem se zvyšuje počet chyb v činnosti buněk. U menších teplokrevných druhů jsou nutné vysoké náklady na „žití“ (mají intenzivnější metabolismus). Vyplatí se tak být větší a tím žít déle. Ty druhy, které více pečují o  své potomky, mají tendenci k delšímu životu, aby stihly vychovat více potomků. Sociálně žijící druhy mívají také délku života vyšší.

My lidé jsme se vyvíjeli směrem k velmi intenzivní a dlouhé péči o děti. V naší evoluci se výrazně prohluboval a rozšiřoval sociální život. Souběžně se i vcelku zvyšovala tělesná velikost. V souladu s tím vším se prodlužovala také délka života, což znamená , že naši předci mohli žít postupně déle. Jsou však doklady, že bohužel mnozí umírali na následky nemocí a zranění podstatně dříve, než dosáhli vyššího věku, ale to nemění nic na tom, že alespoň někteří jedinci vysokého věku dosahovali. Vedle sebe a spolu tak žili tři generace (někdy i více generací).

U mužů se schopnost mít potomky s věkem snižuje jen postupně a významnější pokles tvorby spermií je spojen až skutečně se stářím. U žen je tomu jinak. Starší ženy mají ukončenou možnost reprodukce (rozmnožování) přechodem čili menopauzou, zřejmě především proto, že není u nich již jistota pro zajištění péče o děti vzhledem k její nutné délce. Současně se ukazuje, že se z evolučního hlediska více vyplatí pomáhat svým dcerám v starání se o vnoučata než o pozdější vlastní děti. Starší ženy se tak stávaly babičkami nejen coby příslušnice předchozí generace, ale jako významné pomocnice s důležitou společenskou úlohou (viz můj příspěvek o babičkovství - http://vladimirblazek.blog.idnes.cz/c/111031/Proc-mame-babicky.html). Význam žen-babiček byl pro lepší a zdárnější vývoj vnoučat několikrát prokázán u různých společností, např. jak u východoafrických Hadzů, žijících jako lovci a sběrači, tak u obyvatelstva Finska před vznikem moderní industriální doby. U dědečků však žádný takový efekt zjištěn nebyl. Zda bude více vnoučat, babičky svojí snahou a pomocí ovlivňují a čím žijí déle, tím více to platí. Dědečkové na početnost vnoučat už vliv nemají. Babičky jsou tedy „užitečné“, ale jsou „k něčemu“ dědečkové?

Samozřejmě, že ano. Ukazuje se, že prodloužení života a tím vznik třígeneračního modelu soužití má i jiné výhody. Jednak se i starší lidé (ženy i muži) mohou významně podílet na získávání potravy, její úpravě a dalších činnostech. Tou nejdůležitější výhodou je pravděpodobně předávání zkušeností a vytváření obrazu světa. To se děje vyprávěním starých příběhů, což je základem mytologie, z níž i vycházejí pohádky, udržování historického povědomí a zachování informací o příbuzenských vztazích, o významných událostech a jejich důsledcích, o místech a jejich užitečnosti či nebezpečnosti. S tím je spojeno uchovávání tradic, rituálů nebo pravidel pro správné či nesprávné chování. Sláva, tak i my dědečkové jsme důležití a užiteční!

Osobní potřeby a zájmy i ve vyšším věku a především mnohé náhradní a doplňkové aktivity v současnosti sice obohacují náš život jinak, ale vytlačují ono „vyprávění“ (odborně „naraci“) do pozadí. Jedná se o ohromnou společenskou změnu, kterou lidstvo prochází. Mění se vzájemné sdílení obrazu světa a sounáležitost s druhými lidmi. To dříve zajišťovali dědečkové a babičky, nyní moderní technologie. Nelze říci, zda je to špatně nebo dobře, protože tomu nelze zabránit. Ale přeci jenom, neměli by se dědečkové a babičky snažit vyprávěním prodloužit předávání zkušeností a tradic z minulých generací na ty budoucí? Děti (alespoň dokud jsou malé) to mají rády.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Vladimír Blažek | pátek 12.3.2010 2:58 | karma článku: 12,26 | přečteno: 1009x
  • Další články autora

Vladimír Blažek

Cukrárna v domě č. 9

Z cukrárny U supa se šířily melodie hrané na elektronické klávesnici Yamaha. Pan Rudolf Kozák si tak vyplňoval pauzu, než přijdou návštěvníci. Nad ním na stěně odpočíval vycpaný sup. Na dveřích nápis „... jinak otevřeno, pokud jsou dveře otevřené“. Zkrátka poklidné ospalé odpoledne na náměstí ve Vimperku.

8.7.2012 v 0:52 | Karma: 12,94 | Přečteno: 980x | Diskuse| Ostatní

Vladimír Blažek

Naše „nahota“ a co všechno s ní souvisí

V 60. letech napsal známý zoolog a etolog knihu, která vyšla pod českým názvem (ne zcela správným) „Nahá opice“ – v originále „The naked ape“, což však znamená nahý lidoop. V ní se zaměřil na člověka pohledem zoologa. Inspirativní je v mnohém dodnes.

7.7.2012 v 22:00 | Karma: 12,45 | Přečteno: 1307x | Diskuse| Ostatní

Vladimír Blažek

Bod nejhlubšího úpadku je současně bodem obratu

Poněkud polozapomenutý český spisovatel Jaroslav Putík napsal kdysi v nějaké své knížce, že bod nejhlubšího úpadku je současně bodem obratu. Tato myšlenka mi uvízla v mysli natrvalo.

12.6.2012 v 1:33 | Karma: 16,35 | Přečteno: 1466x | Diskuse| Ostatní

Vladimír Blažek

Je dobré věřit v Boha?

Na iDnes mám oblíbených několik blogerů. Mezi ně patří i Vlastik Fürst. Pokud ve svých příspěvcích zrovna netlačí na pilu s tím, jak je dobré věřit v Boha, pociťuji s jeho životními názory rezonanci. Ale je tedy dobré věřit v Boha?

9.6.2012 v 0:21 | Karma: 13,96 | Přečteno: 1465x | Diskuse| Ostatní

Vladimír Blažek

Pravěcí bratránci a počátek člověka a lidství

Spletitost evoluce člověka je čím dál více komplikovanější. Alespoň se to zdá na základě srovnání genomu nás „pravých“ (tzv. anatomicky moderních) lidí, neandrtálců a tzv. děnisovanů. Co vše se za vztahy mezi námi a našimi bratry či bratranci skrývá?

8.6.2012 v 1:15 | Karma: 13,28 | Přečteno: 1168x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

NATO určilo červené linie. Má dva scénáře zásahu proti Rusku, píší média

6. května 2024  12:35

Premium Severoatlantická aliance připravila krizové scénáře „červených linií“, při jejichž překročení...

S babičkou nepřežila nehodu ani vnučka. Její orgány zachránily tři jiné děti

6. května 2024  12:02,  aktualizováno  13:46

Nehoda z Čáslavic na Třebíčsku si vyžádala druhou oběť. Auto tam minulý čtvrtek zatím z...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

Šéf americké diplomacie dorazil do Kyjeva. Blinken chce ujistit Ukrajince o podpoře

14. května 2024  6:32

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v úterý dorazil na neohlášenou návštěvu Ukrajiny. V...

VIDEO: Bouřka strhla na lidi v Bombaji obří billboard. Desítky jich uvěznil

13. května 2024  21:28,  aktualizováno  14.5 6:08

Nejméně 12 lidí zemřelo po pádu obřího billboardu, který se zřítil při pondělní bouři v indické...

Kandidát na ministra Ženíšek se jde představit na Hrad prezidentovi Pavlovi

14. května 2024  6:01

Prezident Petr Pavel se sejde s kandidátem TOP 09 na nového ministra pro vědu, výzkum a inovace...

Trump platbu za mlčení pornoherečce schválil, řekl jeho bývalý právník u soudu

14. května 2024  6:01

Někdejší americký prezident Donald Trump schválil platbu za mlčení, kterou předal jeho tehdejší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 54
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1442x
Antropolog, kterému není nic lidského cizí. Učím biologickou antropologii a etologii člověka na Fakultě filozofické ZČU v Plzni. Mám různé (i kulturní) zájmy, leč nějak začínám stárnout a nestíhám.