Je dobré věřit v Boha?

Na iDnes mám oblíbených několik blogerů. Mezi ně patří i Vlastik Fürst. Pokud ve svých příspěvcích zrovna netlačí na pilu s tím, jak je dobré věřit v Boha, pociťuji s jeho životními názory rezonanci. Ale je tedy dobré věřit v Boha?

 

    Moji rodiče jsou věřící, přesněji vlažní křesťané (to nemyslím hanlivě). Moji mnozí příbuzní na Českomoravské vysočině jsou věřící a často jsou spíše vlažní křesťané (opět to nemyslím hanlivě). Jako mladík, který vnitřně vyplouval z náruče římskokatolické církve, jsem však pociťoval tři neodmyslitelné vlivy víry. Začnu tím nejniternějším: celý život rád vstupuji s posvátností na duši do kostelíků a chrámů a užívám si osobního a od okolí odhraničeného klidu, který mi vždy nabízejí (nejsou-li zrovna příliš přeplněné turisty). Za druhé vnímám u věřících jakousi univerzální morální autoritu v nich. Morálka pak pro mne jakoby přestává být jen souborem arbitrárních pravidel, umožňujících pospolité soužití, která si v dané společnosti (kultuře) během dětství zvnitřňujeme a přebíráme. A konečně jsem pozoroval, že náboženství a církví řízená tradice koordinují život na vesnici, definují čas, vztahy, práci, a to jak v tom pozitivním „protichaotizujícím“ smyslu, tak v onom negativním smyslu svazování osobních tužeb a přání.

    S postupujícím biologickým vzděláváním jsem se snažil porozumět tomu, jak a v čem jsme se během evoluce stávali a stali lidmi včetně toho, jak myslíme a tvoříme, jak prožíváme a milujeme, jak se chováme a komunikujeme, jak jsme různorodí. Za celou tu dobu do mých současných šedesáti let mi osobně nechyběla vize Boha, ačkoliv jsem byl mnohokrát zklamán společenským děním, nehezkými projevy vzdálenějších i bližších blízkých včetně sebe sama. Vyrovnání se s nerovnováhou mezi mými očekáváními a skutečností jsem nakonec našel alespoň v takové míře, abych pociťoval spíše životní pohodu. A bez Boha. Dokonce mne nijak netrápí představa smrti jako takové (jen bych si ji nepřál hned zítra).

    Tolerantní kněz či pastor by se mi snažil vysvětlit onu posvátnost, kterou pociťuji v kostele, nebo význam a kořeny křesťanské morálky či význam církve pro život jednotlivce. Dogmatik by se snažil mi dokázat, že bez víry nemohu mít správné životní postoje a hodnoty a že mé evoluční chápání světa i světa lidí je nesprávné.

    Když si to občas srovnávám v hlavě, mám opakovaně pocit, že klíčový aspekt spočívá v tom, vůči čemu se každý z nás vymezuje, s čím se srovnává – jinak řečeno, zda se řídí spíše svými osobními rozhodnutími nebo zda má tendenci se ohlížet na to, co ti druzí. A je jedno, zda tomu psychoanalytik Sigmund Freud říká Ego a Superego nebo psycholog Julian B. Rotter vnitřní a vnější lokalizace kontroly osobnosti (internal a external locus of control). Samozřejmě, že nelze víru a nevíru měřit mírou konformity a nekonformity. Samozřejmě, že nelze altruistické chování vázat jen na náboženství. A pochopitelně už vůbec nelze redukovat tendenci k víře na dědičně podmíněný a adaptivní způsob sociálního chování, jak to vidí sociobiolog Edward O. Wilson.

    Zřejmé však je, že většina lidí víru sdílí a potřebuje ji a že ti nevěřící (jako já) jim někdy mohou závidět (ale to mi nestačí, abych se stal věřícím).

 

Autor: Vladimír Blažek | sobota 9.6.2012 0:21 | karma článku: 13,96 | přečteno: 1467x

Další články autora

Vladimír Blažek

Cukrárna v domě č. 9

Z cukrárny U supa se šířily melodie hrané na elektronické klávesnici Yamaha. Pan Rudolf Kozák si tak vyplňoval pauzu, než přijdou návštěvníci. Nad ním na stěně odpočíval vycpaný sup. Na dveřích nápis „... jinak otevřeno, pokud jsou dveře otevřené“. Zkrátka poklidné ospalé odpoledne na náměstí ve Vimperku.

8.7.2012 v 0:52 | Karma: 12,94 | Přečteno: 981x | Diskuse | Ostatní

Vladimír Blažek

Naše „nahota“ a co všechno s ní souvisí

V 60. letech napsal známý zoolog a etolog knihu, která vyšla pod českým názvem (ne zcela správným) „Nahá opice“ – v originále „The naked ape“, což však znamená nahý lidoop. V ní se zaměřil na člověka pohledem zoologa. Inspirativní je v mnohém dodnes.

7.7.2012 v 22:00 | Karma: 12,45 | Přečteno: 1311x | Diskuse | Ostatní

Vladimír Blažek

Bod nejhlubšího úpadku je současně bodem obratu

Poněkud polozapomenutý český spisovatel Jaroslav Putík napsal kdysi v nějaké své knížce, že bod nejhlubšího úpadku je současně bodem obratu. Tato myšlenka mi uvízla v mysli natrvalo.

12.6.2012 v 1:33 | Karma: 16,35 | Přečteno: 1466x | Diskuse | Ostatní

Vladimír Blažek

Pravěcí bratránci a počátek člověka a lidství

Spletitost evoluce člověka je čím dál více komplikovanější. Alespoň se to zdá na základě srovnání genomu nás „pravých“ (tzv. anatomicky moderních) lidí, neandrtálců a tzv. děnisovanů. Co vše se za vztahy mezi námi a našimi bratry či bratranci skrývá?

8.6.2012 v 1:15 | Karma: 13,28 | Přečteno: 1170x | Diskuse | Ostatní

Vladimír Blažek

Antikoncepční „pilulky“ mění partnerský vztah

Hormonální antikoncepce to neměla lehké se prosadit, zvláště proti postojům církve. Ale stalo se s úlevným oddechnutím mnoha žen. Jenže ...

14.1.2012 v 1:19 | Karma: 21,07 | Přečteno: 1803x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

15. dubna 2025  8:30,  aktualizováno  16:35

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

15. dubna 2025  14:06

Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...

Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně

16. dubna 2025  19:27

Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...

Nic takového jsem neviděl! První Američan na orbitě vyfotil „vesmírné světlušky“

23. dubna 2025

Seriál Snímek, který při prvním americkém pilotovaném orbitálním letu zachytil John Glenn, má do technické...

Trochu nepohodlný žhář. Guvernéra, který je Žid, chtěl v Pensylvánii upálit kvůli Gaze

23. dubna 2025

Premium Několik dnů po zatčení žháře, který zapálil rezidenci pensylvánského guvernéra i s jeho spící...

OBRAZEM: Ruší a hyzdí památky. Čtenáři sdílejí své zkušenosti s výdejními boxy

23. dubna 2025

V českých městech stojí tisíce výdejních boxů. Ne vždy se je ale podaří umístit ideálně. Na jednom...

Řídí peníze na sport, sobě přihrál statisíce. Člen sportovní agentury ve střetu zájmů

23. dubna 2025

Premium Místopředseda Národní sportovní agentury, která rozděluje peníze na veškerý sport v zemi, Ivo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 54
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1443x
Antropolog, kterému není nic lidského cizí. Učím biologickou antropologii a etologii člověka na Fakultě filozofické ZČU v Plzni. Mám různé (i kulturní) zájmy, leč nějak začínám stárnout a nestíhám.