Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kde byl (či je) pupek světa?

Počátky lidské kultury a duševního života jsou zřejmě o hodně starší, než jsme si mysleli. A počátky toho všeho nejsou spojeny jen s Evropou a Předním Východem, jak jsme si mysleli.

Lascaux

 

     Nedávno jsem psal populárně naučné články o nejstarších nalezených korálech z provrtaných ulit plžů a jiných artefaktech z jeskyně Blombos a další o jedné z nejstarších „map“ (zobrazení krajiny) ze severního Španělska. Časové údaje, které se k nim vztahují jsou ohromující – nálezy z Blombos na jihu Afriky jsou staré 70 000 let, „mapa“ z jeskyně Abauntz byla naškrábnutá do kamene před 13 500 roky. Údajů o velmi pradávných schopnostech a dovednostech našich předků v linii tzv. anatomicky moderního člověka přibývá. Blíží se tak podstatné přehodnocení představ o jejich životě a myšlení, stejně jako o životě a myšlení našich „bratrů“ – neandrtálců.

     Mám zkušenost, že pro lidi v mém běžném životním a rodinném okolí jsou tyto časové dimenze tak nepředstavitelné, že sdělení o počátcích nás lidí coby samostatného druhu (viz ten anatomicky moderní člověk) je stejné, ať bych uvedl jakýkoliv údaj od 10 000 do miliónu let. Počátky lidí na evolučně nižší úrovni jsou jimi vztahovány do vzdálenějšího období, ale nadšení antropologů z nálezů přesahujících 4 milióny let si nic nedělají. Ano, nejsme schopni pojmout tak obrovské období (ačkoliv proti stáří Země je i trvání naší samostatné vývojové linie kolem snad 7 miliónů let jen nepatrnou epizodkou).

     Naopak povídání o výrobě hrotů šípů z malých úštěpů dávno před Evropou v jižní Africe vyvolává přeci jenom údiv. Zvláště když doplním uvedenou technologickou informaci o skutečnost, že potomky těch velkých objevitelů, kteří předběhli celý ostatní svět, jsou nejspíše dnešní příslušníci kmenů Khosajů a Sanů (dříve tzv. Křováků a Hotentotů). O prostoru naší Země a o existenci různých populací přeci jenom máme představu reálnější.

     Rozhodně stojí za upozornění, jak prastaré jsou kořeny našich symbolických představ nebo schopnosti promýšlet výrobu jemných nástrojů. A jak již dávno se toužíme líbit a zdobíme se, používáme hlinky k barvení věcí (jakých zatím netušíme, že by sebe sama?), hledáme nejrůznější zdroje potravy (např. že jsme se naučili lovit ryby a hledat jedlé mušle), vymýšlíme luky, vrhače kopí, těžíme suroviny a obchodujeme s nimi, hledáme nová místa, kde se usídlit.

     Není to tak dávno, co vědecký zájem prehistoriků, antropologů a archeologů se soustředil na Evropu a okolí a na posledních 35 000 let, kdy tu vládli tzv. kromaňonci, kteří však nejdříve vytlačili až k vymření neandrtálce. Ne, náš (míněno lidský) kulturní svět nevznikl tady v Evropě  a není dílem jen našich bezprostředních předků (tedy předků nás Evropanů). Lidé prokázali svůj um již dávno dříve, a to minimálně o několik desetitisíců let ve východní a pak v jižní Africe, později v jižní Asii a postupně dál a dál, až došlo i na náš sebestředný poloostrov světa - Evropu. Je však pravda, že pak ti pradávní Evropané dokázali rychle ukázat, co v nich dřímá a předvedli se dokonalým uměním zobrazovat zvířata a vytvářet abstraktní a ozdobné linie. Ale i to bylo ještě hodně dávno před tím, než začaly vznikat první civilizace a s nimi tradice, ze kterých vyrůstáme dodnes.

     Lidská kultura je a byla vždy natolik rozrůzněná a dynamická, že si představovat výsadní postavení jedné části světa nad ostatními regiony je jen nemístné velikášství. Stejně tak rozvoj velkých civilizací se odehrával v různém čase v různých místech s invencí a tvořivostí, nad níž se nám právem zastavuje dech. A platí to podle mého názoru do značné míry stále, a to i přes ekonomickou úspěšnost či neúspěšnost tu či onde v současném světě.

Autor: Vladimír Blažek | středa 3.2.2010 0:56 | karma článku: 12,54 | přečteno: 1723x
  • Další články autora

Vladimír Blažek

Cukrárna v domě č. 9

Z cukrárny U supa se šířily melodie hrané na elektronické klávesnici Yamaha. Pan Rudolf Kozák si tak vyplňoval pauzu, než přijdou návštěvníci. Nad ním na stěně odpočíval vycpaný sup. Na dveřích nápis „... jinak otevřeno, pokud jsou dveře otevřené“. Zkrátka poklidné ospalé odpoledne na náměstí ve Vimperku.

8.7.2012 v 0:52 | Karma: 12,94 | Přečteno: 980x | Diskuse| Ostatní

Vladimír Blažek

Naše „nahota“ a co všechno s ní souvisí

V 60. letech napsal známý zoolog a etolog knihu, která vyšla pod českým názvem (ne zcela správným) „Nahá opice“ – v originále „The naked ape“, což však znamená nahý lidoop. V ní se zaměřil na člověka pohledem zoologa. Inspirativní je v mnohém dodnes.

7.7.2012 v 22:00 | Karma: 12,45 | Přečteno: 1307x | Diskuse| Ostatní

Vladimír Blažek

Bod nejhlubšího úpadku je současně bodem obratu

Poněkud polozapomenutý český spisovatel Jaroslav Putík napsal kdysi v nějaké své knížce, že bod nejhlubšího úpadku je současně bodem obratu. Tato myšlenka mi uvízla v mysli natrvalo.

12.6.2012 v 1:33 | Karma: 16,35 | Přečteno: 1466x | Diskuse| Ostatní

Vladimír Blažek

Je dobré věřit v Boha?

Na iDnes mám oblíbených několik blogerů. Mezi ně patří i Vlastik Fürst. Pokud ve svých příspěvcích zrovna netlačí na pilu s tím, jak je dobré věřit v Boha, pociťuji s jeho životními názory rezonanci. Ale je tedy dobré věřit v Boha?

9.6.2012 v 0:21 | Karma: 13,96 | Přečteno: 1465x | Diskuse| Ostatní

Vladimír Blažek

Pravěcí bratránci a počátek člověka a lidství

Spletitost evoluce člověka je čím dál více komplikovanější. Alespoň se to zdá na základě srovnání genomu nás „pravých“ (tzv. anatomicky moderních) lidí, neandrtálců a tzv. děnisovanů. Co vše se za vztahy mezi námi a našimi bratry či bratranci skrývá?

8.6.2012 v 1:15 | Karma: 13,28 | Přečteno: 1168x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Povodně zpustošily západní Čechy. Zasahovaly vrtulníky, sesuv zastavil trať

2. června 2024  12:06,  aktualizováno  21:58

Části Česka o víkendu zasáhly bouřky provázené místy silným deštěm. Zejména na jihozápadě Čech...

Turek pod tlakem. Promazal sítě, ruší debaty. Zdviženou pravici řeší policie

6. června 2024  14:28,  aktualizováno  16:45

Lídr kandidátky Přísahy a Motoristů sobě Filip Turek se nezúčastní posledních debat před...

Zelenskému se hroutí mírový summit. Spojenectví s USA dostává trhliny

3. června 2024  17:52,  aktualizováno  20:53

Nedorazí ani Číňané, ani Saúdové. Z očekávaného mírového summitu ve Švýcarsku se omluvilo několik...

Šofér kamionu mohl do aut na D1 najet úmyslně. Pak znovu boural v kradeném voze

5. června 2024  8:26,  aktualizováno  15:10

Nehoda desítky aut omezila dnes ve směru na Prahu dopravu na 196. kilometru dálnice D1 v Brně....

Odplata za balony s odpadky. Jižní Korea obnoví u hranic vysílání propagandy

9. června 2024  7:31

Jižní Korea oznámila, že v oblastech na hranicích se Severní Koreou obnoví vysílání propagandy...

V Rakousku se zranili dva čeští motorkáři, vrtulník je převezl do nemocnice

9. června 2024  7:11

Dva motorkáři z Česka utrpěli v sobotu zranění při dopravní nehodě v regionu Waldviertel na severu...

KOMENTÁŘ: Nad Moskvou nebezpečno. Jak změní válku povolení útočit v Rusku

9. června 2024

Premium Jak změní rusko-ukrajinskou válku fakt, že některé západní vlády povolují Ukrajině svými zbraněmi...

Cyklistu viní, že zbil řidičku, která pak zemřela. Hrozí mu podmínka

9. června 2024

Premium Chytil ji za vlasy, strhl do předklonu a pak ji údery pěstmi a kopanci bil do hrudi a břicha, až jí...

Jak hodnotíme obilné kaše GERBER Grain&Grow?
Jak hodnotíme obilné kaše GERBER Grain&Grow?

Výživné kaše GERBER Grain&Grow přináší to nejlepší ze světa obilovin. Potěší všechna malá bříška a především uspokojí potřeby děťátka v klíčovém...

  • Počet článků 54
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1442x
Antropolog, kterému není nic lidského cizí. Učím biologickou antropologii a etologii člověka na Fakultě filozofické ZČU v Plzni. Mám různé (i kulturní) zájmy, leč nějak začínám stárnout a nestíhám.