Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

USA chybí páka, jak Rusy posadit za jednací stůl, mír jen tak nebude

Američané, stejně jako Češi mají rádi pohádky s dobrým koncem. Očekávají, že po porážce Ruska bude následovat jednání o mírové smlouvě ze „silové“ pozice jasného vítěze. 

V této souvislosti připomínám, že dne 3. března 1918 v Brest-Litevsku podepsali Rusové se zeměmi „Ústředních mocností“ potupnou mírovou smlouvu, která je připravila o třetinu někdejšího obyvatelstva a polovinu průmyslových a zemědělských zdrojů – celkem  o 1,42 milionu km2 s více než 60 miliony obyvatel. Rusko zároveň muselo uznat nezávislost Finska, pobaltských zemí, Ukrajiny, Gruzie i Arménie. Carská armáda, tou dobou již zcela v rozkladu, měla být demobilizována. Následná dohoda ze srpna 1918 navíc zavázala Rusko zaplatit šest miliard marek jako válečné reparace. Jistě se mohu mýlit, ale Rusové nebudou mít jediný důvod zasednout k jednacímu stolu, když jediné, co jim dnes Západ, společně s Ukrajinou nabízí je vězeňská cela. Jinými slovy, „zakopou se na svých pozicích“ a s ukončením bojů rozhodně nijak spěchat nebudou. Američanům zbude na krku dlouhodobě „zamrzlý“ konflikt v Evropě a Evropanům na svém těle nebezpečný vřed, který se kdykoliv může rozrůst. Mírová jednání, v blízké době, rozhodně očekávat nemůžeme.

Budou Ukrajinci ochotni bojovat do posledního vojáka?

Zatímco Američané čínský mírový plán rezolutně odmítli, laskavého čtenáře by nemělo překvapit“, kdyby jej ukrajinský prezident nakonec přijal. Stejně jako nikdo na Západě nepředpokládal, že se Čína stane zprostředkovatelem míru mezi Saudskou Arábií a Iránem, nepředpokládá to ani v případě mírové smlouvy s Ruskem. Pro Ukrajinu by se mohl stát přijatelným za situace, kdy jí jarní ofenzíva nevyjde a začnou jí docházet vojáci i munice. Skutečnou porážkou Ukrajiny bude znamenat ztráta Oděské oblasti s jejími dvěma největšími ukrajinskými přístavy u Černého moře (ZDE) a Nikolajeva (ZDE), u něhož leží strategický přístav „Oktjabrsk“ (ZDE), z něhož byly vypravovány ruské rakety na Kubu. Ukrajině, v případě ztráty těchto dvou klíčových, strategických měst, by Ukrajině asi nezbylo nic jiného, než čínský plán přijmout.

Poválečná konfigurace Evropy

Osobně očekávám, že po ukončení ukrajinské války, ať už dopadne jakkoli, se Američané soustředí na svůj hlavní souboj s Čínou a Evropu přenechají na starost Britům. Roli amerického a britského beranidla v Evropě hraje Ukrajina a roli čínského beranidla Rusko a Bělorusko. Válku na Ukrajině vidím jako „válku beranidel“ obou velmocí v boji o světovou hegemonii. Číňané od Rusů a Bělorusů potřebují udržet Američany v Evropě co nejdéle, aby zde vázali jejich ozbrojené síly, které by jinak mohli užít na asijské frontě. Partnerství je oboustranně výhodné, protože Rusku i Bělorusku umožňuje čelit USA na dvou kontinentech současně.

Číňané potřebují Rusko i jako ekonomické beranidlo. Rusko má tak velké přírodní bohatství, že se světová ekonomika bez něj prostě neobejde. Číňané po Rusku chtějí, aby ho obchodovali v jüanech a pomohli jim vystřídat americký dolar jüanem, jako novou reservní měnu. Rusové slovy Vladimíra Putina souhlasili: "jsme pro používání čínského jüanu při vypořádání mezi Ruskem a zeměmi Asie, Afriky a Latinské Ameriky. Jsem si jist, že zúčtování v jüanech bude rozvíjeno mezi ruskými partnery a jejich protějšky ve třetích zemích". Ruské oznámení o standardizaci jüanu jako globální obchodní měny je nejvýznamnější hrozbou pro hegemonii USA od II. světové války! Očekávám, že se k projektu „juan - reservní měna“ přidají i bohaté ropné státy Perského zálivu v čele se Saudskou Arábií, Brazílie, Indie, Jihoafrická republika a další. Ztratí-li USA dolar jako reservní měnu, bude to začátek jeho pádu z pozice nejsilnější země věta. Ztratí-li USA ekonomickou převahu, ztratí i statut velmoci! Podotýkám, že nejde o krátkodobou záležitost, ale o dlouhodobý vývojový trend.

Dlouhodobá prognóza: v Evropě i ve světě začíná proces decouple (oddělování) Globálního Západu od Globálního Jihu. Odhaduji, že Evropa i svět se vrátí ke klasickému bipolárnímu modelu, jen s tím rozdílem, že Rusko, v roli hlavního amerického vyzyvatele, nahradí Říše Středu. 

Autor: Vít Klíma | čtvrtek 30.3.2023 14:08 | karma článku: 35,44 | přečteno: 3572x
  • Další články autora

Vít Klíma

Mladí, přijeďte pomoci osídlit Gázu

Škarohlídi tvrdí, že Izrael za nepřiměřenou odvetu v Gáze tvrdě zaplatí. Částečně určitě ano, ale na druhé straně se stane přitažlivější pro naši mládež. Mládež z různých zemí, která dobrovolně přijde svému státu na pomoc!

20.12.2023 v 14:05 | Karma: 17,47 | Přečteno: 379x | Diskuse| Politika

Vít Klíma

Propluje či nepropluje EU mezi Scyllou a Charybdou?

Evropa dnes proplouvá mezi vnitřními sociálními otřesy a další vlnou migrace. Specifikou této migrační vlny je, že migrantům nejde ani tak o „dobré bydlo“, jako primárně potrestat nás, Evropany za naši věrolomnost.

7.12.2023 v 11:05 | Karma: 10,43 | Přečteno: 143x | Diskuse

Vít Klíma

Přesídlí část Palestinců do provincie Al – Anbar?

Bylo, nebylo, jednoho krásného dne přijeli do Izraele jednat zástupci provincie Al – Anbar. Bez mučení přiznávám, že jsem zpočátku vůbec nevěděl, že taková provincie vůbec existuje. Pojďme si ji nejprve představit ...

30.11.2023 v 10:27 | Karma: 10,26 | Přečteno: 162x | Diskuse

Vít Klíma

S Izraelci je lepší obchodovat, než válčit

Chcete-li v Izraeli postavit průplav mezinárodního významu, pak musí být maximálně bezpečný. Izrael se tak - za každou cenu - musí zbavit teroristů, a to i za pomoci svých arabských spojenců.

21.11.2023 v 10:04 | Karma: 20,88 | Přečteno: 413x | Diskuse| Politika

Vít Klíma

Ukrajina a Hamás nás stáhnou ke dnu

V určitém stádiu životnosti domu se musíme smířit s tím, že se jej už nevyplatí opravit, ale výhodnější je postavit nový. Platí to i o českém státu, který války stáhnou ke dnu.

8.11.2023 v 9:19 | Karma: 18,78 | Přečteno: 317x | Diskuse
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Rusko v noci opět ostřelovalo na Ukrajině energetickou infrastrukturu

22. června 2024  7:40,  aktualizováno  15:22

Sledujeme online Ruské raketové útoky ve třech ukrajinských regionech v noci poškodily energetickou infrastrukturu a...

Čína může Tchaj-wan získat i bez invaze. Stačí ho ekonomicky udusit

22. června 2024  14:21

Obavy z pohlcení Tchaj-wanu komunistickou Čínou sílí a analytici či vojenští stratégové obvykle...

Krakov mučí neukáznění turisté. Opilí řvou, zvrací a rvou se, stěžují si místní

22. června 2024  14:14

Za soumraku se centrum Krakova, bývalého hlavního města polského království, mění v dějiště...

Voda mezi filharmoniky, desetitisíce lidí bez proudu. Bouřky zahltily hasiče

22. června 2024  8:39,  aktualizováno  13:02

Silné bouřky, které prošly odpoledne a večer přes Česko, se v noci přesunuly nad Moravu. Provázely...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 229
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 871x
Autor je Mezinárodní realitní konzultant a symatizant DiEM 2025 (diem25.og).

Seznam rubrik