Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Srovnání sjezdů ČSSD a ANO

Sjezdy obou stran skončily a co o nich vypověděly?  ČSSD zůstává klasickou politickou stranou se všemi přednostmi i neduhy, zatímco ANO spíše připomíná náboženské hnutí, postavené na víře v (zázračné) schopnosti svého vůdce.

O ČSSD se hovoří jako o levicové straně, což je podle mého soudu chyba. Levicové a pravicové strany jsou definovány hlavně ve vztahu ke kapitalismu. Skutečně levicové strany chtějí „kapitalistům zakroutit krkem“, zatímco pro pravicové strany znamená kapitalismus „konec dějin“, protože „nic lepšího a šťastnějšího“ nemohlo lidstvo potkat. ČSSD na takto definované pravolevé ose zaujímá místo levého křídla pravice. Od pravého křídla se liší jen „měkčím pojetím kapitalismu“. Můžeme mu říkat sociální stát, kapitalismus s lidskou tváří či jinak, ale pořád jde o kapitalismus. ČSSD i na tomto sjezdu ukázala, že žádný program či vizi změny nemá. Vždy se jedná jen o jakýsi „soubor opatření ke změkčení kapitalismu“, typu odstranění poplatků ve zdravotnictví, zvýšení minimální mzdy, valorizace důchodů, obnovení nemocenské v prvních třech dnech nemoci (a podobně), což sjezd jen potvrdil. Sjezd naopak ukázal, že jde o historicky zavedenou a relativně dobře organizovanou politickou stranu, což také bylo jeho jediné pozitivum.

Největším konkurentem ČSSD je hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem, který vsadil - na v politice dosud opomíjenou - „mesianistickou notu“. Hnutí vykazuje, a to jak způsobem rozhodování, tak i svojí organizační strukturou shodné rysy s církvemi a náboženskými hnutími. V čele má svého „papeže“, který o všem rozhoduje a ve všech otázkách má „poslední slovo“ (o němž se nediskutuje). Má své kardinály (Faltýnek a spol.), své biskupy (Krnáčová a spol.) a na úrovni okresů své vysvěcené kněze. Současná místopředsedkyně ANO, Radmila Kleslová, k osobě  předsedy hnutí prohlásila: „pan Babiš je atypická osoba. Má takové schopnosti, které asi žádný z nás nemá. Myslím, že on není úplně přirozená bytost. Spíše nadpřirozená.“ K tomu lze podotknout jediné: „nový Mesiáš je na světě, aleluja“!  

Mesiáš  ????????  byl původně pojímán jako člověk pomazaný svatým olejem k výkonu kněžské, panovnické či prorocké role. Starověcí Židé věřili, že pomazaný člověk - Mesiáš je pod boží ochranou, je Bohem vyvolen k vladařské či kněžské funkci a stával se i legálním zástupcem Boha na zemi. Ve středověku se jeho pojetí modifikovalo. Jeden z největších židovských učenců Moše Maimonides chápal Mesiáše jako „Velkého napravitele zkaženého světa“.  Andrej Babiš se pokouší hrát právě tuto roli a to je také jeho základní poslání a zároveň programem hnutí Ano. Naprosto nesouhlasím s tvrzením, že ANO žádný program nemá, právě naopak, program hnutí je jeho největší předností! Voliči ukázali a nadále ukazují, že jeho mesianistickému poslání (programu) – vyčistit (domácí) Augiášův chlív - věří.

Jako nový Mesiáš to má Andrej Babiš ohromně jednouché - nápravu zkaženého Česka „prostě zařídí“! Zlepší výběr daní, odstraní korupci, v čele státu budou působit na slovo vzatí odborníci, stát se bude řídit jako firma … a další zázraky si jistě laskavý čtenář doplní sám. Osobně proti této nové náboženské sektě vedené novým Mesiášem nic nemám. Jen připomínám, že se v židovské historii už objevilo mnoho „falešných Mesiášů“, kteří naslibovali nejrůznější zázraky, leč s drahně nevalným výsledkem. Zřejmě nejznámějším falešným Mesiášem byl Šabtaj Cvi, který, aby si před tureckým sultánem zachránil život, nakonec popřel, že by měl s Mesiášem cokoliv společného (byť se za něj dlouho vydával) a korunu svému „poslání“ nasadil tím, že konvertoval k islámu! Smutný konec, není - liž pravda? A tady je i největší slabina hnutí ANO. Dokáže po Andreji Babišovi nabídnout jiného věrohodného Mesiáše, nebo se rozpadne?  Navíc, skutečné úmysly a cíle falešných Mesiášů byly docela jiné, než deklarovali…

Autor: Vít Klíma | neděle 15.3.2015 10:24 | karma článku: 15,71 | přečteno: 603x
  • Další články autora

Vít Klíma

Mladí, přijeďte pomoci osídlit Gázu

Škarohlídi tvrdí, že Izrael za nepřiměřenou odvetu v Gáze tvrdě zaplatí. Částečně určitě ano, ale na druhé straně se stane přitažlivější pro naši mládež. Mládež z různých zemí, která dobrovolně přijde svému státu na pomoc!

20.12.2023 v 14:05 | Karma: 17,47 | Přečteno: 379x | Diskuse | Politika

Vít Klíma

Propluje či nepropluje EU mezi Scyllou a Charybdou?

Evropa dnes proplouvá mezi vnitřními sociálními otřesy a další vlnou migrace. Specifikou této migrační vlny je, že migrantům nejde ani tak o „dobré bydlo“, jako primárně potrestat nás, Evropany za naši věrolomnost.

7.12.2023 v 11:05 | Karma: 10,43 | Přečteno: 143x | Diskuse

Vít Klíma

Přesídlí část Palestinců do provincie Al – Anbar?

Bylo, nebylo, jednoho krásného dne přijeli do Izraele jednat zástupci provincie Al – Anbar. Bez mučení přiznávám, že jsem zpočátku vůbec nevěděl, že taková provincie vůbec existuje. Pojďme si ji nejprve představit ...

30.11.2023 v 10:27 | Karma: 10,26 | Přečteno: 162x | Diskuse

Vít Klíma

S Izraelci je lepší obchodovat, než válčit

Chcete-li v Izraeli postavit průplav mezinárodního významu, pak musí být maximálně bezpečný. Izrael se tak - za každou cenu - musí zbavit teroristů, a to i za pomoci svých arabských spojenců.

21.11.2023 v 10:04 | Karma: 20,88 | Přečteno: 413x | Diskuse | Politika

Vít Klíma

Ukrajina a Hamás nás stáhnou ke dnu

V určitém stádiu životnosti domu se musíme smířit s tím, že se jej už nevyplatí opravit, ale výhodnější je postavit nový. Platí to i o českém státu, který války stáhnou ke dnu.

8.11.2023 v 9:19 | Karma: 18,78 | Přečteno: 317x | Diskuse
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

22. července 2024  9:36

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské...

Nahotu v seriálu beru jako poctu, reaguje Žilková na rozhořčení herečky Mórové

24. července 2024

Veroniku Žilkovou (62) překvapilo vyjádření slovenské herečky Diany Mórové (54). Ta si postěžovala...

Auto z bazaru přestalo jezdit, reklamace zamítnuta. Co s tím, radí advokát

24. července 2024

Premium Ačkoli řada autobazarů garantuje jak kontrolu technického stavu vozidla, tak záruku při potížích,...

Počet státních zaměstnanců neklesá a výdaje na ně rostou. Odnášejí to firmy

24. července 2024

Český stát momentálně platí 484 tisíc lidí. Státní zaměstnanci v roce 2023 tvořili 10 procent...

Poláci už Čechy dohnali ve mzdách. Díky rostoucí ekonomice mají i lepší vyhlídky

24. července 2024

Premium Rozdíl mezi průměrnou mzdou Čechů a Poláků se už prakticky setřel, Češi tak přicházejí o své...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 229
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 871x
Autor je Mezinárodní realitní konzultant a symatizant DiEM 2025 (diem25.og).

Seznam rubrik