Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Řecká ekonomika nepotřebuje další škrty, ale nový Marshallův plán!

Skutečnost, že řecká ekonomika je málo výkonná se ví už dob Helmuta Kohla. A že si díky tomu Řecko na své potřeby nedokáže vydělat, víme stejně tak dlouho. Změní na tom něco nová Bruselská dohoda mezi věřiteli a Řeckem?

Odložíme-li ideologické brýle, pak Řecko táhnou ke dnu nejen jeho dluhy, ale i nízká míra jeho exportu. Byl-li na začátku finanční krize řecký export zboží a služeb srovnatelný například s portugalským, pak Portugalsko má dnes „náskok“ téměř o 20 mld. euro. Jinými slovy, rostl-li by řecký export stejným tempem jako ten portugalský či španělský, recese v Řecku by už s největší pravděpodobností byla u konce. Objemově v řeckém vývozu jasně vedou petrochemické výrobky, farmaceutika, následované zemědělskými komoditami, hliníkem, mědí a hutnickými materiály. Otevřeně si řekněme, že stávající struktura vývozu žádným perspektivním tahounem není, díky velké mezinárodní konkurenci v těchto komoditách. Východiskem pro skutečný únik Řecka z dluhové pasti by byl ze strany EU podrobně rozpracovaný „Marshallův plán“, jenž by Řecku pomohl vybudovat exportní průmysl s vysokou přidanou hodnotou, jenž by se stal jeho „hlavním živitelem“.

Bohužel, žádný „Marsallův plán“, poslední dohoda mezi věřiteli a Řeckem, ani náznakem nenabízí! Naopak, co věřitelé v čele s Německem po Řecku požadují je pokračování politiky úspor a zvyšování daní. Snad ani ten nejblbější Germán si nemůže myslet, že zvyšování daní bude oním kýženým impulsem, jenž dá vzniknout vrstvě nových podnikatelů, kteří zvýší zaměstnanost a rozhýbají trh. Snad ani ten nejblbější Germán se nedomnívá, že vysokými daněmi přiláká zahraniční podnikatele do země, kde další škrty sníží kupní sílu obyvatelstva. Vyšší daně jen ekonomiku dusí! Svatá prostoto!

Vnucování politiky tvrdého šetření, bez snížení dluhového zatížení (odpuštění části dluhu) —  je politika, odsouzená k prohře a řeckou ekonomiku jen více stáhne ke dnu. Dříve či později půjčky dojdou a Řecko se zcela zákonitě znovu objeví „nad hladinou“ - s prázdnými kapsami!

Souhrnně řečeno: nerozvine-li se export a naopak škrty, úspory a vyšší daně ještě „podříznou“ kupní sílu obyvatelstva a tím i vnitřní trh, nezbude nám (EU) nic jiného, než řecké ekonomice vypravit slavnostní funus. Upřímně přiznávám, že této nejnovější Bruselské dohodě, po ekonomické stránce, naprosto nerozumím. Je na tom laskavý čtenář lépe?  

Závěrem mi dovolte, podělit se Vámi o několik osobních postřehů z Řecka. Mezi tři nejzávažnější výtky za strany laskavých čtenářů patří: vysoká přezaměstnanost ve veřejné sféře, korupce a vysoké důchody. Také mě zajímalo, proč je v Řecku přezaměstnanost ve veřejné tak vysoká. Vysvětlení jsem dostal následující: „v našem kraji je vysoká nezaměstnanost, a když mladé nezaměstná státní správa, tak už nikdo. Zůstanou na ulici a zvlčí. Tak co je lepší“? Jinými slovy veřejná správa v Řecku funguje jako „sociální brzda poslední záchrany“. Co se týče korupce, pracovně jsem procestoval všechny jihoevropské státy a ve srovnání s nimi, řecká korupce představuje „běžný jižní standard“. Co mě skutečně rozesmálo, že v Řecku se korupce nejmenuje korupce, ale „startovné“. Ptal jsem se i na výši důchodů. Vysvětlení znělo následovně: „zvlášť v chudých oblastech s vysokou nezaměstnaností tvoří důchody jediný pravidelný příjem celé širší rodiny“. Tak co Vy na to – snížit, nebo ponechat?

A co říci na úplný závěr? Bruselská dohoda znamená úplné zničení řecké národní suverenity, bez sebemenší naděje na vymanění se z dluhové pasti. Nápadně mi to připomíná záchranáře, který místo aby topícímu podal pomocnou ruku, přidrží mu ještě hlavu pod vodou!

Příště: Proč Alexis Tsipras prohrál? Ve svém prvním rozhovoru po odstoupení z funkce popsal bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis podrobnosti z jednání o záchraně Řecka a zároveň poprvé odhalil záložní plán, který měl připravený, aby Řecku zajistil lepší postavení při jednání s věřiteli.

Autor: Vít Klíma | úterý 14.7.2015 9:42 | karma článku: 17,78 | přečteno: 569x
  • Další články autora

Vít Klíma

Mladí, přijeďte pomoci osídlit Gázu

Škarohlídi tvrdí, že Izrael za nepřiměřenou odvetu v Gáze tvrdě zaplatí. Částečně určitě ano, ale na druhé straně se stane přitažlivější pro naši mládež. Mládež z různých zemí, která dobrovolně přijde svému státu na pomoc!

20.12.2023 v 14:05 | Karma: 17,47 | Přečteno: 379x | Diskuse | Politika

Vít Klíma

Propluje či nepropluje EU mezi Scyllou a Charybdou?

Evropa dnes proplouvá mezi vnitřními sociálními otřesy a další vlnou migrace. Specifikou této migrační vlny je, že migrantům nejde ani tak o „dobré bydlo“, jako primárně potrestat nás, Evropany za naši věrolomnost.

7.12.2023 v 11:05 | Karma: 10,43 | Přečteno: 143x | Diskuse

Vít Klíma

Přesídlí část Palestinců do provincie Al – Anbar?

Bylo, nebylo, jednoho krásného dne přijeli do Izraele jednat zástupci provincie Al – Anbar. Bez mučení přiznávám, že jsem zpočátku vůbec nevěděl, že taková provincie vůbec existuje. Pojďme si ji nejprve představit ...

30.11.2023 v 10:27 | Karma: 10,26 | Přečteno: 162x | Diskuse

Vít Klíma

S Izraelci je lepší obchodovat, než válčit

Chcete-li v Izraeli postavit průplav mezinárodního významu, pak musí být maximálně bezpečný. Izrael se tak - za každou cenu - musí zbavit teroristů, a to i za pomoci svých arabských spojenců.

21.11.2023 v 10:04 | Karma: 20,88 | Přečteno: 413x | Diskuse | Politika

Vít Klíma

Ukrajina a Hamás nás stáhnou ke dnu

V určitém stádiu životnosti domu se musíme smířit s tím, že se jej už nevyplatí opravit, ale výhodnější je postavit nový. Platí to i o českém státu, který války stáhnou ke dnu.

8.11.2023 v 9:19 | Karma: 18,78 | Přečteno: 317x | Diskuse
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

U Postřekova hořela skládka pneumatik. Kolabovali hasiči, oheň už se nešíří

21. července 2024  14:38,  aktualizováno  16:15

U požáru v Mlýnci u Postřekova na Domažlicku zasahovalo 18 jednotek hasičů s 30 kusy techniky a...

Ježci pochodují městy. Jejich původní domov je zničený, říká ošetřovatelka

21. července 2024  16:06

Ve zvířecím světě je sezona mláďat. Ježčí samice shánějí potravu, začínají vylézat i ježčata....

VIDEA TÝDNE: Těsné úniky na přejezdech, zpackaná hymna a agresivní zloděj

21. července 2024  15:03

Britská správa železnic v rámci kampaně zveřejnila video, které ukazuje riskantní počínání lidí na...

Nařízení EU o odlesňování se dotkne kávy. Odnese to zákazník, varuje výrobce

21. července 2024

Evropská unie připravuje nové nařízení, které by už brzy mohli palčivě pocítit také milovníci kávy....

  • Počet článků 229
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 871x
Autor je Mezinárodní realitní konzultant a symatizant DiEM 2025 (diem25.og).

Seznam rubrik