III. Skončí ukrajinská válka obdobou Daytonské mírové dohody?
Proč dnes Rusové válku prohrávají?
„Probuďte mě za 100 let a zeptejte se, co se děje v Rusku a já okamžitě odpovím - pijí a kradou“. Michail Jevgrafovič Saltykov-Ščedrin
Stávající porážky Ruska mají jasného viníka - rozkrádání. Někde „po cestě“ na Ukrajinu se „ztratily“ peníze, jídlo a benzín a vojáci tak zůstali trčet v celých kolonách o hladu, bez nábojů a bez paliva. Dnes už pár ruských generálů kvůli tomu skončilo v nejpřísněji střeženém ruském vězení - v moskevském Lefortovu. Místo stávajících zkorumpovaných generálů byl jmenován nový ruský velitel, Alexandr Dvornikov, se zkušenostmi ze Sýrie. Co to pro Ukrajinský konflikt znamená? Ať už se to některému čtenářů líbí či nelíbí, jaderná mocnost niky nebyla poražena nejadernou. Jediným pozitivním východiskem z války pro Ukrajinu je buď porazit ruské ozbrojené síly v poli a vynutit si jejich ústup z ukrajinského území; nebo přijmout Putinovy ??mírové podmínky, jak Ukrajincům radil izraelský premiér Naftali Bennett v prvních dnech války.
Jistě se mohu mýlit, ale předpokládám, že válka skončí uzavřením mírové dohody obdobné té z Deatonu (ZDE). Putin má něco, co západní aliance postrádá: čas. Veřejné mínění se brzy začne obracet proti Globálnímu Západu, protože sankce zasahují i země, které s válkou nemají vůbec nic společného. OSN očekává, že díky nim bude 20 až 30 mil. lidí trpět hladomorem. Byl-li cíl Globálního Západu dosáhnout hladomoru, pak neexistoval efektivnější způsob, než vyvolat Rusko – Ukrajinskou válku. Rusko a Ukrajina jsou největšími světovými producenty obilí a kukuřičného oleje. Evropská produkce potravin je vysoce závislá na ruských fosilních palivech a hnojivech. Sečteno a podtrženo: Globální Jih a chudší občané Globálního Západu se brzy začnou reptat a ptát se, zda válka na Ukrajině za takové utrpení stojí. Západní Evropa, z obavy před celosvětovým vysokým růstem cen energií, nedostatku potravin a protizápadním náladám ve světě, nakonec raději podpoří mírovou dohodu, která bude pro Ukrajince nevýhodná a zafixuje ruské zisky. Vyjednaná dohoda bude téměř jistě vyžadovat zrušení nejtvrdších sankcí vůči Rusku, včetně zmrazení aktiv ruské centrální banky. Připomínám, že Daytonská mírová dohoda válku v Bosně ukončila, ale zároveň vytvořila nefunkční stát složený ze dvou částí – Federace Bosny a Hercegoviny a Republiky srbské. Čeká týž osud i Ukrajinu? Obávám se, že ano, a proto také odhaduji, že nová hranice mezi Východem a Západem povede podél řeky Dněpr.
Která evropská země na válce nejvíce získá?
Největším evropským vítězem bude Turecko - jako mírový prostředník mezi Ruskem a Ukrajinou. Zůstane mu přístup k levným ruským surovinám, což mu zajistí konkurenceschopnost na světových trzích a zároveň stoupne jeho politický vliv, což podpoří jeho snahu při obnovování Osmanské říše.
Mezi ideologické vítěze se zapíše i Česká republika. Československo, Václava Havla, bylo založeno na hodnotách, mezi nimiž - na čelním místě - stála odveta komunistům za únor 1948 a Rusům za srpen 68´. Ukrajinská válka končící porážkou Ruska důvody vedoucí ke vzniku Československa beze zbytku naplní. Už se můžeme těšit na Letnou, na vojenskou přehlídku na počet našeho vítězství.
Pováleční vize: „Dvojmoří“
I přes vítězství v boji s Ruskem se musíme v ČR začít přemýšlet o poválečném resetu. Díky découplée, chceme-li být bohatí a úspěšní, musí u nás vzniknout obchodní cesta spojující Sever a Jih Evropy. Dovolte mi, laskavě, abych vám nakonec představit svoji vizi vzniku „Dvojmoří“, situovanou do Jihočeského kraje. Oblast „Dvojmoří“ vznikne na jedné straně spojením Českých Budějovic s Jadranským mořem a na straně druhé, prostřednictvím spolupráce s Bavorskem i s Baltem. Základním stavebním kamenem propojující Jihočeský kraj se Slovinskem bude již existující projekt železničního spojení Českých Budějovic se slovinským přístavem Koper, který v roce 1975 navrhl a propočítal pražský profesor Karel Žlábek. Pracoval s odvážně dlouhým železničním tunelem s tím, že z vytěžené horniny postavíme svůj vlastní ostrov - jihočeský Adriaport! Třetím do „party“ v našem projektu bude Rakousko, které jej musí povolit. Nemyslím si, že schvalování bude složité, protože jak pro jeho obyvatele, tak i podnikatele bude velmi výhodný. Navíc v Linci plán předpokládal vybudovat železniční stanici, odkud by cestující mohli pokračovat na italský přístav Terst. Připomínám, že Terst býval nejdůležitějším přístavem Rakouské monarchie. Čtvrtým účastníkem projektu bude Bavorsko, kde pro jeho turisty půjde o vítanou zkratku k moři a pro bavorské podnikatele, základ nové obchodní cesty spojující Balt s Jaderským mořem. Podaří-li se projekt uskutečnit, budeme bohatí a úspěšní …..
Příště: „Dvojmoří“
Vít Klíma
Mladí, přijeďte pomoci osídlit Gázu

Škarohlídi tvrdí, že Izrael za nepřiměřenou odvetu v Gáze tvrdě zaplatí. Částečně určitě ano, ale na druhé straně se stane přitažlivější pro naši mládež. Mládež z různých zemí, která dobrovolně přijde svému státu na pomoc!
Vít Klíma
Propluje či nepropluje EU mezi Scyllou a Charybdou?

Evropa dnes proplouvá mezi vnitřními sociálními otřesy a další vlnou migrace. Specifikou této migrační vlny je, že migrantům nejde ani tak o „dobré bydlo“, jako primárně potrestat nás, Evropany za naši věrolomnost.
Vít Klíma
Přesídlí část Palestinců do provincie Al – Anbar?

Bylo, nebylo, jednoho krásného dne přijeli do Izraele jednat zástupci provincie Al – Anbar. Bez mučení přiznávám, že jsem zpočátku vůbec nevěděl, že taková provincie vůbec existuje. Pojďme si ji nejprve představit ...
Vít Klíma
S Izraelci je lepší obchodovat, než válčit

Chcete-li v Izraeli postavit průplav mezinárodního významu, pak musí být maximálně bezpečný. Izrael se tak - za každou cenu - musí zbavit teroristů, a to i za pomoci svých arabských spojenců.
Vít Klíma
Ukrajina a Hamás nás stáhnou ke dnu

V určitém stádiu životnosti domu se musíme smířit s tím, že se jej už nevyplatí opravit, ale výhodnější je postavit nový. Platí to i o českém státu, který války stáhnou ke dnu.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Šéfka krajské hygieny ujela od nehody, tvrdí sražený motorkář. Selhání, míní Válek
Ředitelka krajské hygieny ve Zlíně Eva Sedláčková má závažné problémy. Čelí nařčení, že v březnu...
ANALÝZA: Co když se ukrajinská dohoda už dopéká? Kyjev i Evropa jsou prý spokojeny
Premium Kolem Ukrajiny panuje pěkný chaos. Kdekdo nadává Donaldu Trumpovi, že leze Vladimiru Putinovi do...
Námluvy Pirátů a Zelených? Představy obou stran o spolupráci se liší
Piráti necelého půl roku před volbami hledají způsob, jak zaujmout voliče. Posílili kampaňový tým a...
Loučení s papežem Františkem skončilo. Vzdalo mu hold 250 tisíc lidí
Přímý přenos Ve Vatikánu skončilo třídenní veřejné loučení se zesnulým papežem Františkem. Podle Vatikánu mu...
- Počet článků 229
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 873x