Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

III. Skončí ukrajinská válka obdobou Daytonské mírové dohody?

Proces découplée (oddělování) Východu od Západu nutně skončí tím, že mezi nimi budou vytýčeny nové hranice. Můj odhad: stane se jimi řeka Dněpr! Váš tip?

Proč dnes Rusové válku prohrávají?

„Probuďte mě za 100 let a zeptejte se, co se děje v Rusku a já okamžitě odpovím - pijí a kradou“. Michail Jevgrafovič Saltykov-Ščedrin

Stávající porážky Ruska mají jasného viníka - rozkrádání. Někde „po cestě“ na Ukrajinu se „ztratily“ peníze, jídlo a benzín a vojáci tak zůstali trčet v celých kolonách o hladu, bez nábojů a bez paliva. Dnes už pár ruských generálů kvůli tomu skončilo v nejpřísněji střeženém ruském vězení - v moskevském Lefortovu. Místo stávajících zkorumpovaných generálů byl jmenován nový ruský velitel, Alexandr Dvornikov, se zkušenostmi ze Sýrie. Co to pro Ukrajinský konflikt znamená? Ať už se to některému čtenářů líbí či nelíbí, jaderná mocnost niky nebyla poražena nejadernou. Jediným pozitivním východiskem z války pro Ukrajinu je buď porazit ruské ozbrojené síly v poli a vynutit si jejich ústup z ukrajinského území; nebo přijmout Putinovy ??mírové podmínky, jak Ukrajincům radil izraelský premiér Naftali Bennett v prvních dnech války. 

Jistě se mohu mýlit, ale předpokládám, že válka skončí uzavřením mírové dohody obdobné té z Deatonu (ZDE). Putin má něco, co západní aliance postrádá: čas. Veřejné mínění se brzy začne obracet proti Globálnímu Západu, protože sankce zasahují i země, které s válkou nemají vůbec nic společného. OSN očekává, že díky nim bude 20 až 30 mil. lidí trpět hladomorem. Byl-li cíl Globálního Západu dosáhnout hladomoru, pak neexistoval efektivnější způsob, než vyvolat Rusko – Ukrajinskou válku. Rusko a Ukrajina jsou největšími světovými producenty obilí a kukuřičného oleje. Evropská produkce potravin je vysoce závislá na ruských fosilních palivech a hnojivech. Sečteno a podtrženo: Globální Jih a chudší občané Globálního Západu se brzy začnou reptat a ptát se, zda válka na Ukrajině za takové utrpení stojí. Západní Evropa, z obavy před celosvětovým vysokým růstem cen energií, nedostatku potravin a protizápadním náladám ve světě, nakonec raději podpoří mírovou dohodu, která bude pro Ukrajince nevýhodná a zafixuje ruské zisky. Vyjednaná dohoda bude téměř jistě vyžadovat zrušení nejtvrdších sankcí vůči Rusku, včetně zmrazení aktiv ruské centrální banky. Připomínám, že Daytonská mírová dohoda válku v Bosně ukončila, ale zároveň vytvořila nefunkční stát složený ze dvou částí – Federace Bosny a Hercegoviny a Republiky srbské. Čeká týž osud i Ukrajinu? Obávám se, že ano, a proto také odhaduji, že nová hranice mezi Východem a Západem povede podél řeky Dněpr.

Která evropská země na válce nejvíce získá?

Největším evropským vítězem bude Turecko - jako mírový prostředník mezi Ruskem a Ukrajinou. Zůstane mu přístup k levným ruským surovinám, což mu zajistí konkurenceschopnost na světových trzích a zároveň stoupne jeho politický vliv, což podpoří jeho snahu při obnovování Osmanské říše.

Mezi ideologické vítěze se zapíše i Česká republika. Československo, Václava Havla, bylo založeno na hodnotách, mezi nimiž - na čelním místě - stála odveta komunistům za únor 1948 a Rusům za srpen 68´. Ukrajinská válka končící porážkou Ruska důvody vedoucí ke vzniku Československa beze zbytku naplní. Už se můžeme těšit na Letnou, na vojenskou přehlídku na počet našeho vítězství.

Pováleční vize: „Dvojmoří“

I přes vítězství v boji s Ruskem se musíme v ČR začít přemýšlet o poválečném resetu. Díky découplée, chceme-li být bohatí a úspěšní, musí u nás vzniknout obchodní cesta spojující Sever a Jih Evropy. Dovolte mi, laskavě, abych vám nakonec představit svoji vizi vzniku „Dvojmoří“, situovanou do Jihočeského kraje. Oblast „Dvojmoří“ vznikne na jedné straně spojením Českých Budějovic s Jadranským mořem a na straně druhé, prostřednictvím spolupráce s Bavorskem i s Baltem. Základním stavebním kamenem propojující Jihočeský kraj se Slovinskem bude již existující projekt železničního spojení Českých Budějovic se slovinským přístavem Koper, který v roce 1975 navrhl a propočítal pražský profesor Karel Žlábek. Pracoval s odvážně dlouhým železničním tunelem s tím, že z vytěžené horniny postavíme svůj vlastní ostrov - jihočeský Adriaport! Třetím do „party“ v našem projektu bude Rakousko, které jej musí povolit. Nemyslím si, že schvalování bude složité, protože jak pro jeho obyvatele, tak i podnikatele bude velmi výhodný. Navíc v Linci plán předpokládal vybudovat železniční stanici, odkud by cestující mohli pokračovat na italský přístav Terst. Připomínám, že Terst býval nejdůležitějším přístavem Rakouské monarchie. Čtvrtým účastníkem projektu bude Bavorsko, kde pro jeho turisty půjde o vítanou zkratku k moři a pro bavorské podnikatele, základ nové obchodní cesty spojující Balt s Jaderským mořem. Podaří-li se projekt uskutečnit, budeme bohatí a úspěšní …..

Příště: „Dvojmoří“

 

Autor: Vít Klíma | středa 13.4.2022 10:22 | karma článku: 14,07 | přečteno: 543x
  • Další články autora

Vít Klíma

Mladí, přijeďte pomoci osídlit Gázu

Škarohlídi tvrdí, že Izrael za nepřiměřenou odvetu v Gáze tvrdě zaplatí. Částečně určitě ano, ale na druhé straně se stane přitažlivější pro naši mládež. Mládež z různých zemí, která dobrovolně přijde svému státu na pomoc!

20.12.2023 v 14:05 | Karma: 17,47 | Přečteno: 378x | Diskuse| Politika

Vít Klíma

Propluje či nepropluje EU mezi Scyllou a Charybdou?

Evropa dnes proplouvá mezi vnitřními sociálními otřesy a další vlnou migrace. Specifikou této migrační vlny je, že migrantům nejde ani tak o „dobré bydlo“, jako primárně potrestat nás, Evropany za naši věrolomnost.

7.12.2023 v 11:05 | Karma: 10,43 | Přečteno: 143x | Diskuse

Vít Klíma

Přesídlí část Palestinců do provincie Al – Anbar?

Bylo, nebylo, jednoho krásného dne přijeli do Izraele jednat zástupci provincie Al – Anbar. Bez mučení přiznávám, že jsem zpočátku vůbec nevěděl, že taková provincie vůbec existuje. Pojďme si ji nejprve představit ...

30.11.2023 v 10:27 | Karma: 10,26 | Přečteno: 161x | Diskuse

Vít Klíma

S Izraelci je lepší obchodovat, než válčit

Chcete-li v Izraeli postavit průplav mezinárodního významu, pak musí být maximálně bezpečný. Izrael se tak - za každou cenu - musí zbavit teroristů, a to i za pomoci svých arabských spojenců.

21.11.2023 v 10:04 | Karma: 20,88 | Přečteno: 412x | Diskuse| Politika

Vít Klíma

Ukrajina a Hamás nás stáhnou ke dnu

V určitém stádiu životnosti domu se musíme smířit s tím, že se jej už nevyplatí opravit, ale výhodnější je postavit nový. Platí to i o českém státu, který války stáhnou ke dnu.

8.11.2023 v 9:19 | Karma: 18,78 | Přečteno: 317x | Diskuse
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Nej skluzavka, echt Divoký západ, exkurze do Bayernu... Krok za krokem zemí EURA

15. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Německu EURO je Německo. EURO si dělá z Německa, kde fotbal je národní sport, něco jako svoji výkladní...

Chtěl bych Turka v Česku, říká Macinka. Antibabiše má za nejhloupější program

15. června 2024

Premium V uplynulých dnech oslavil 16 let po boku Václava Klause. Ještě na Hradě dělal tehdejšímu...

Kvůli Le Penové ho sesadili. Soud však rozhodl, že šéfem Republikánů zůstává

14. června 2024  21:31

Pařížský soud v pátek zrušil rozhodnutí francouzské konzervativní strany Republikáni (LR), která ve...

PŘEHLEDNĚ: Proč Česko kupuje nové tanky za 52 miliard? A co všechno umí?

14. června 2024  21:01

Česká armáda by měla do roku 2030 získat 77 nejmodernějších tanků Leopard 2A8 ve společném nákupu s...

  • Počet článků 229
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 871x
Autor je Mezinárodní realitní konzultant a symatizant DiEM 2025 (diem25.og).

Seznam rubrik