Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Afganistán, válka na „slepo“

Po 20 letech války v Afganistánu o něm zhola nic neví nejen západní veřejnost, ale ani armády a vládní složky. Příčinou odchodu je neschopnosti Západu, včetně Česka, nikoliv však vojenská, ale na poli poznání.

 Evakuační lety českých vojenských speciálů z Afganistánu přiměly politiky k vzájemnému poplácávání po ramenou. Některé komentátory naplnily dokonce takovou hrdostí, že volají po natočení dobrodružného filmu, napsání knihy a besedách ve školách. Útěkem se ale války  nevyhrávají a hrdinství spolu s improvizací je potřeba tam, kde napřed někdo něco „podělá“.

Vojenská akce proti Afganistánu byla v říjnu 2001 zahájena ze dvou důvodů. Eliminovat Talibán jako hrozbu pro mezinárodní bezpečnost a vyhnat z jeho území Al-Kajdu, odpovědnou za teroristické útoky provedené 11. září téhož roku ve Spojených státech. V listopadu 2001 bylo v podstatě hotovo a mohlo začít plnění sekundárních cílů operace Trvalá svoboda. Ty spočívaly v rekonstrukci země, ochraně obyvatel, výcviku bezpečnostních složek a vytvářením místní správy. Primárně nešlo o nějaký vývoz demokracie, jak se snaží šířit ruská propaganda. 

Obsadit území daného státu, dobýt hlavní město a porazit jeho armádu však nestačí. Výjezdy vojáků do krajiny v plechových krabicích, odkud se vrací na uzavřenou základnu k hamburgeru a chlazené coca-cole, nikam nevedou. Je třeba poznat strukturu společnosti a získat místní lidi. Ostatně tohle psal již Niccolo Machiavelli. Dnes je na Afganistán upřen zájem médií a nutkání vyjádřit svůj názor pociťuje i ten, kdo pouze prolétal okolo v dopravním letadle. Jenže po 20 letech války o něm neví zhola nic nejen západní veřejnost, ale ani armády a další složky, které zde měly plnit výše uvedené úkoly. Příčinou odchodu z Afganistánu je neschopnosti Západu, včetně Česka, nikoliv však vojenská, ale na poli poznání. Západ porazila jeho vlastní neschopnost, nikoliv Talibán.

Celá válka nebo lépe řečeno operace, byla vedena bez vhledu do afgánské společnosti. Existují stovky nezodpovězených otázek a každá odpověď evokuje deset dalších. A o tom to je. Proč a jak Afgánci bojují, jakou mají motivaci, kdo a jak zde velí? Komu a čemu patří jejich loajalita a jak je silná či proměnlivá? Co je to Talibán, jakou má strukturu, hierarchii, monolitičnost a kolik má vůbec bojovníků? Jak moc jej tmelí paštunský nacionalismus a jak se proti němu staví jiná etnika? Proč obyvatelé podporují Taliban a je to vůbec Talibán, co podporují? Kde bojovníci získávali výzbroj, výstroj, potraviny, kde měli zázemí k odpočinku a k ošetření? Jaké jsou vztahy mezi Tádžiky, Uzbeky, Paštuny, Hazáry, Ajmaky, Turkmeny, sunity či menšinovými šíity? Jak fungují vztahy mezi vůdci kmenů, klanů, vládci údolí a jednotlivých vesnic, kteří mají různé zájmy, bez ohledu na to, k jakému etniku, kmenu, klanu nebo víře patří? Nebo taková maličkost. Kde se v afgánské pustině vezme osamocený chlap. Odkud jde, kam míří, proč je na cestě? Západ nebyl schopen klíčovým lidem v Afganistánu jako jsou stařešinové, vůdcové kmenů...., (a kdo je zde vůbec opravdu klíčový?), nabídnout to po čem touží a o co usilují? S cílem získat vesnické stařešiny na svou strany, jim v minulosti zpravodajské jednotky poskytovaly viagru. To byla snad jediná kreativní akce v celé válce.

Z poznání afgánské společnosti by šlo odvodit, jak ji infiltrovat, jakým způsobem postavit kmeny proti sobě, jakou zvolit strategii i taktiku boje a na co se zaměřit. Proč v Afganistánu nevytvořit loutkové státy, který by dlouhodobě „zaměstnávaly“ Talibán nebo jiné nepřátele Západu? Nic, nic, nic.

Dnes se „najednou“ veřejně mluví bezbřehé korupci v afgánské armádě, rozkradení zásob, výzbroje, střeliva, mnoha měsíčním nevyplácení žoldu, dezercích, fiktivních jednotkách, na něž byly inkasovány peníze. List Washington Post v prosinci roku 2019 otiskl sérii článků vycházející ze zprávy Úřadu zvláštního generálního inspektora pro rekonstrukci Afghánistánu (SIGAR), který měl vyšetřovat, jak Spojené státy válku v této zemi vedly a jak se využily stovky miliard. Závěr: „Americké veřejnosti se neustále lhalo“. Výše uvedené texty měly i nějakou projekci do českých médií, ale ta neodpovídala závažnosti zjištění. Ještě jedna zpráva na doplnění. Afgánskému zdravotnictví prý dnes hrozí zhroucení, protože bylo za sta procent financováno ze zahraniční (americké) pomoci. Takže 20 let se nějaký stát vychovává k absolutní závislosti na donátorech a současně probíhají jednání o odchodu donátorů. Můj ty světe. Myslím si, že aféra Afganistán je pro USA stejný předěl jako aféra Watergate. A pokud Američané celou věc nebudou takto vnímat, následně vyšetřovat, trestat, napravovat mechanismy fungování vlády, tak je se Západem opravdu zle. Znamenalo by to, že Spojené státy jsou rozložené, ztratily schopnost sebereflexe a nápravy chyb.

Zeptám se, tohle všechno v Česku nikdo nevědě? A když to věděl, co čekal, kam tato situace povede? Poslanci výboru pro obranu a bezpečnost chtěli nedávno po Armádě ČR analýzu, proč Talibán tak rychle zvítězil. Naprosto směšné. Měli roky na to, aby se zajímali o způsob boje s Talibánem i o fungování místní vlády, armády a policie. Jeden z mnoha dalších, kteří „byli u toho“ a najednou chtějí analýzy, byl generálmajor Bohuslav Dvořák, který velel vedle kontingentu české armády ISAF-KAIA po čtyři měsíce také koaličním silám na kábulském letišti.

Právě zpětná reflexe by nás dovedla k poznání, že tudy cesta nevede a v Afganistánu se musí bojovat jinak než pytli peněz. Třeba cílenými operacemi dronů, které by sekali hlavičky příliš ambiciózních džihádistů, aby zde nevzniklo nové hnízdo světového terorismu. A že 20 let je moc dlouho? Američané  jsou v Německu 76 let. (Roman Joch, Smrt afgánské svobody, Lidové noviny 21.8.2021)   

Bylo jasné, že za daného stavu vše muselo skončit tak jak to skončilo. V roce 1990 se Československo pyšnilo vojenskými chemiky. Dnes se v médiích občas objeví fantasmagorie o českých komických silách. Proč místo toho nenabídnout v NATO výsledky práce historiků, kulturních specialistů, lingvistů, etnografů, kteří by se pokoušeli pronikat do společnosti a myšlení nepřátel?

Ministr obrany USA Robert McNamara zadal v roce 1967 vypracování zprávy o válce ve Vietnamu. Její průnik do médií se stal námětem filmu Stevena Spielberga (Akta Pentagon: Skrytá válka). Jenže kde hledat v Česku myšlenky, když nejsou. Kdo se snažil získat od Armády ČR analýzy týkající se této země a materiály, které její příslušníci používají v průběhu přípravy na vyslání do Afghánistánu, dočkal se výmluv na utajení. Žádné výstupy tohoto druhu podle všeho nikdy neexistovaly, zpravodajská činnost se rovnala nule. Co je to ale za vojsko, lhostejno zda americké nebo české, které je někde za plotem základny a neví nic o těch, proti nimž bojuje. Ne, není to neúcta k zraněným a 14 mrtvým vojákům. Naopak, zakrývat afgánskou epizodu siláckými řečmi nebo mlčení, to znamená znevážit jejich oběť.

V demokratických zemích dostává armáda úkoly od politiků, ale zde se vedla válka bez zadání, zpětné kontroly a “na slepo“. Zdůrazňuji, není to chyba armády. Jde o první případ takového konfliktu v novodobé historii Česka, tak si vezměme ponaučení. Třeba prostřednictvím práce parlamentní vyšetřovací komise. Ostatně, jak to vypadá v Mali?

(článek vyšel v MF Dnes 18. září 2021)

 

PS: Vzhledem k tomu, že diskusní příspěvky pod články nic nepřináší a slouží k excitaci svárů a nenávisti, rozhodl jsem se diskusi neotevírat.

Pokud někdo nesouhlasí, ať si dá práci, napíše a publikuje vlastní polemický text.

 

Autor: Vilém Barák | čtvrtek 23.9.2021 17:09 | karma článku: 18,02 | přečteno: 350x
  • Další články autora

Vilém Barák

Green Deal, kromě lesů budou hořet i města

Zopakujeme si to, co zažila Výmarská republika s Adolfem Hitlerem. Střední třída zděšená ze zelených komunistů hlásajících „nerůst“ (návratu zpět na stromy) a vyhrožujících „poslední soudem", dá volební hlasy neofašistům.

6.11.2023 v 14:48 | Karma: 32,91 | Přečteno: 1079x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Útok z Gazy bude vyšetřován; v Česku bylo fiasko v Uherském Brodu ututláno

Izrael vznikl na základě étosu "již nikdy více", již nikdo nesmí zacházet se Židy jako nacisté, bezbranné je vraždit a jejich stát bude nástrojem ochrany. 7. října 2023 se však vrátil přízrak holocaustu.

31.10.2023 v 10:48 | Karma: 23,52 | Přečteno: 962x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Stát a obce hýčkají ruské propagandisty

V Česku čekají na odstranění tisíce soch, pomníků, desek falšujících historii a posetých propagandistickými symboly ideologie nepřátelské k lidským právům. Rusům a jejich spojencům současně připomínají „toto je naše, ruské“.

18.10.2023 v 14:28 | Karma: 26,07 | Přečteno: 929x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Dnes je pro Izrael největším nebezpečím Netanjahu

Netanjahu veden snahou smýt ze sebe vinu i neschopnost své vlády ortodiletantů všechno ještě zhorší, prostě zaviní věci nedozírných následků. Lemplovský stavitel hráze nemůže řešit příčiny jejího protržení a vést záchranné akce.

10.10.2023 v 12:30 | Karma: 13,54 | Přečteno: 587x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Izrael teď potřebuje Západ, sám ale nepomohl

Izrael dnes potřebuje politické zastání, aby odstínil křik světa, až bude likvidovat hnízda Hamásu v Gaze. Už teď se objevují dojímavé fotografie, na nichž jsou trosky domů, mrtví, ranění, plačící děti po bombardování v Gaze.

9.10.2023 v 14:27 | Karma: 24,71 | Přečteno: 1652x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 291
  • Celková karma 23,29
  • Průměrná čtenost 2227x
Každý má právo hledat své štěstí, pokud to není na újmu jiným lidem. Vycházím ze zásady, že stát je tu pro občana a nikoliv naopak. Každý z nás má právo hodnotit, zda pravomoci vykonávané státem by nešly vykonávat lépe nebo jinak, například zda je nevrátit občanům. Neustále je třeba hledat, jak věci dělat levněji, rychleji, přesněji, prostě efektivněji.

Seznam rubrik