Proč se tak bojíme Google Street View?

Proč se Evropa tak úporně brání všemu, co přichází odněkud zvenčí? V oblasti IT jsme sto let za opicemi a když Google v rámci projektu Street View (opět někdo ze zámoří) sbírá informace o světě a věší na internet, opět máme problém.

Němci se bojí, že se někdo podívá na jejich barák (že by ani tam nebylo s fakturami za materiál vše OK?), někdo uvidí stát v zahradě mercedes, nebo bordel na zahradě. Alespoň další z důvodů, proč mít fasádu a účty v pořádku, nebo uklidit na balkóně. Vadí to paní při venčení fenky Lízy. Kdo paní zná, ví, že má fenku Lízu, a že ji pravděpodobně v místě bydliště i venčí, kdo ji nezná, toho nezajímá ani ona ani Líza. Je ale pravda, že Google rozostří obličej pouze majitelce psa, ale už ne fence Líze. Rozostří poznávací značku, ne už označení modelu auta. Výbor pro "lidská práva psů" podává žalobu. A že by teroristi plánovali svůj útok na budovu na základě obrázků z internetu? Myslím, že bychom je neměli takhle podceňovat.

Nejnověji zakázal natáčení ulic i náš slavný UOOU (to je ten úřad, co vám zakazuje nahrát zloděje na kameru a jít se záznamem na policii, zloděj má totiž právo na soukromí). Google totiž dorazil i do naší trošku začouzené kotliny (ono to bylo sice dřív, stihli skoro celou Prahu a kousek, ale to asi ještě na UOOU nikomu nevadilo) a jal se natáčet oprýskaná panelová sídliště vč.rozbitých cest. Začínám tušit, proč to UOOU zakázal. Zřejmě, aby si o nás venku nemysleli, jaký máme doma nepořádek. Nebo snad chce bránit nakonec i naše soukromí?

Co je to soukromí? To, že pomalu každý den volá jakýsi obchodník na vaše neveřejné mobilní číslo a  snaží se vám něco vnutit? Nebo víc než často přichází na neveřejnou adresu prosebný dopis z nejrůznějších nadací a prosí o peníze? Nebo že si kdokoliv může vytisknout během pár kliknutí snímek katastrální mapy s číslem vaší parcely, výměrou, domem, vaším jménem, rodnýmm číslem a nevím čím ještě vč. údajů všech dalších spoluvlastníků? Z obchodního rejstříku se během dalších pěti kliknutí doví, v čem podnikáte. Nebo naopak, jestli nepodnikáte. Jak se slučuje právo na soukromí s praktickou nevymahatelností práva vůči magorům, co nás otravují neustálým kraválem za společnou stěnou dnem i nocí? Pravidelnými hlučnými mejdany do čtyř do rána? (Úžasný zážitek třeba před odjezdem na dovolenou, kdy se před dlouhou cestou chcete vyspat.)

Street View patří někde do kategorie informací doplňující katastrální snímek. Pokud mu to ovšem vysoký plot dovolí. Za něj už nesmí a nedělá si ambice za něj ani lézt. Zajdu ještě dále, a navrhuji jít s Googlem do holportu a z katastru na něj udělat u čísla parcely přímo odkaz. Toto by byly teprve služby občanům ve smyslu zveřejňování informací.

Street View považuji za právě jeden z nejlepších projektů pro informovanost občanů. A to ať již s nimi naloží jak chtějí. Alespoň jeden za všechny.  Před dovolenou jsem si zkontroloval, zda hotel, který jsem si v cizině zamluvil, vůbec existuje a alespoň z venčí doopravdy vypadá tak, jak je inzerovaný. Proč se nepodívat předem na místo, kde si chci koupit byt nebo dům. Na školu, do které má chodit mé dítě? Ušetří mi to spoustu času. A o tom by přece svět informací měl být!

Ale pevně věřím, že všechny úřady světa o soukromí ví víc než já, a proto jim fandím.

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Michal Vavřík | čtvrtek 16.9.2010 7:00 | karma článku: 27,07 | přečteno: 2399x