Globální kapitalismus
Kapitalismus nepotřebuje demokracii, může fungovat v jakémkoliv mocenském systému. Zkusme si představit, co by se asi stalo, kdyby se komunisté v ČSSR rozhodli pro kapitalistickou ekonomiku stejně jako ti čínští. Provedli by malou privatizaci, možná by i prodali nějaké podíly ve státních firmách. Nejdřív by z nich udělali akciovky. Možná by transformaci prováděli úplně stejní lidé, kteří privatizaci skutečně dělali. Všichni by však byli ve stejné straně (a mnozí v ní i byli).
Změny životní úrovně a rozvrstvení lidí z hlediska majetku by možná bylo podobné jako teď. Nikoliv však personálně, byla by zřejmě zachována silnější stopa výchozího majetkového stavu a politického vlivu. I kapitálová struktura by se zřejmě vytvořila jinak. Nebyly by žádné restituce a rozložení bohatství by odpovídalo stranickým pozicím (asi více než nyní). Svoboda slova by byla zřejmě omezena více než nyní. Mnoho lidí by ji však neřešilo, sílící kapitál už vůbec ne. Možná by byla proto revoluce až teď, podobně jako v Tunisku.
Lidé vnímají růst životní úroveň, jako růst spotřeby. Pro růst spotřeby je zapotřebí více produktů. Kapitalistická soutěž je nejúčinějším motivátorem ke zvýšení produkce. Kapitál investuje do zvýšení produktivity a dosahuje vyšších zisků. Lidé víc vyrobí i spotřebují. Ekonomika se rozšířuje o služby. Služby vytvářejí další prostor pro investice. Lidem se lépe žije, a produktivněji pracují a samozřejmě musí vydělat i na výnosy z kapitálu.
Ekonomické chování je kapitalismus. Bez ekonomického chování klesá efektivita ekonomiky. Čím kapitalistější systém tím více je efektivní (efektivita je výhodná z hlediska ekonomiky celku, jednotlivce může zvyšování efektivity zcela odstřihnout od zdrojů).
Dnes investor postaví snadno továrnu téměř kdekoliv. Naberou lidi a nechají je vyrábět a prodávat auta. Takhle investuje kapitál na celém světě, i ve střední a východní Evropě (zejména instantní automobilky). Dneska nejvíce investují v Číně nejen automobilky. Investice nalévají do ekonomiky peníze, proto jsou v Číně inflační tlaky. Čínský politickobyrokratický aparát si samozřejmě vylepšil i platy i sídla, jejich životní úroveň vzrostla v proporci s přitékajícím kapitálem.
Po připojení Hongkongu k Číně došlo k postupnému ovlivňování politické vládní struktury hongkongským kapitálem. Z Hongkongu je dnes jedno z největších řídících ekonomických center. Podnikatelé z Hongkongu přenesli a rozšířili své výroby v Číně. Čínská ekonomika není řízena z centra. Je řízena i kapitálovými uskupeními, které intenzivně spolupracují s vládnoucími představiteli. Čína transformovala ekonomiku na kapitalismus. Privatizovali část ekonomiky a stále v tom pokračují. Kapitalismus v podmínkách Číny skvěle prosperuje. Boom z růstu produktivity vyplývající z větší ekonomické svobody tam bude trvat i déle. Největší prospěch z privatizace má vládnoucí vrstva (to platí všude). Základem růstu Číny je však příliv investic.
Podobně jak roste hongkongský kapitál z Číny, roste německý z bývalé komunistické Evropy. Kapitál se šíří v Evropě na východ a v Číně na západ. Ve střední a východní Evropě je také levnější pracovní síla, kterou lze využít. Tak jako k nám přichází levnější pracovní síla z východu, přichází v Číně ze západu.
Politické vedení každé země je nějaká dohoda organizovaných elit. Komunističtí vládci v Číně se od těch evropských liší pouze v tom, jak lidem zdůvodňují, proč jsou u moci.
V kapitalismu se všem daří skvěle, dokud spotřeba roste a roste tím i poptávka po pracovní síle. Jakmile poptávka po pracovní síle klesne (po nasycení trhu klesne vždy), klesne i cena práce pod úroveň pokrytí reprodukčních nákladů. V systému jehož cílem je zisk, jsou „neziskoví“ lidé přítěží. Kapitalismus je nepotřebuje. V technologicky vyspělé společnosti však vlastní „ziskovost“ většina lidí nemůže vůbec ovlivnit. Bez práce se snadno ocitnou celá odvětví a regiony. Udržení sociálního smíru ve stagnujícím kapitalismu se stává příliš nákladným. Investoři proto mění svá aktiva. Místo investic do výroby (v EU) kupují státní dluhopisy. Tam kde se zastaví růst produkce, následuje pokles životní úrovně (existující životní úroveň je udržována dovozem produkce na dluh).
Rozdíl mezi Evropou a Čínou je především v tom, že Čínský trh není nasycený, a dlouho nasycený nebude. V Číně může kapitál ještě mnoho let snadno růst. Jsou tam miliony lidí, kteří chtějí, aby je někdo „naučil vyrábět si auta“. Jsou tam miliony lidí, kteří si ještě nepůjčili a chtějí a mohou pracovat za mzdu, kterou se kapitálu vyplatí nakupovat.
Když někdo řekne „komunistická Čína“ tak si pod tím představím kapitalistický stát řízený jedinou politickou stranou (která si říká komunistická). Když se řekne „demokratická ČR“ představím si kapitalistický stát řízený soupeřícími politickými stranami (politickobyrokraticko-ekonomickými uskupeními).
Ivo Vašíček
Islamisté a Křižáci

V uplynulých týdnech jsem často četl prohlášení o tom, že jsme po teroristických útocích ve Francii ve válce. Taková prohlášení však svědčí o nepochopení situace, protože ve válce jsme už dávno.
Ivo Vašíček
Budeme spojenci s ISIL v boji proti Rusku?

Už od roku 2006 USA organizují USA změnu režimu v Sýrii. Přestože měla CIA už v roce 2011 informace o tom, že díky americké podpoře syrské „opozice“ vzniká Islámský stát, pokračovali v dodávkách zbraní. Wikileaks.
Ivo Vašíček
Uprchlíci nejsou problém, problémem je naše pokrytectví.

Žijeme v zemi, která je členem NATO. Z pohledu nečlenských zemí, je NATO vojenským útočným uskupením, které plní zájmy vlády USA. Pod vylhanými záminkami napadáme ostatní země a připadá nám to zcela normální.
Ivo Vašíček
Řecké referendum - demokracie na podruhé.

Referendum k přijetí podmínek věřitelů navrhl v Řecku Jorgos Papandreu na 4.prosince 2011. Návrh referenda věřitele vyděsil a vyvinuli příslušný tlak na vládu. Předseda vlády nakonec odstoupil, a referendum se nekonalo.
Ivo Vašíček
Důchodový a daňový systém je mimo technologickou realitu.

Současné koncepty výběru daní a financování důchodů vycházejí z technologické reality poloviny minulého století. Důchodový a daňový systém založený na zdanění mezd nemůže dále fungovat.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
VIDEO: Pavel ve stylu Top Gunu a s hitem AC/DC. Prezident zamířil opět do oblak
Prezident Petr Pavel znovu prokázal, že je velkým milovníkem adrenalinu i o svátcích. K...
Velikonoční příměří? Ruská armáda ho opakovaně porušuje, oznámil Zelenskyj
Kyjev a Moskva se vzájemně obviňují z nedodržování velikonočního příměří, které vyhlásil ruský...
Vojáci neposlechli a pozabíjeli záchranáře, Izrael zveřejnil vyšetřování masakru
Vyšetřování incidentu, při němž izraelští vojáci v březnu na jihu Pásma Gazy zabili 15...
VIDEA TÝDNE: Znovuotevřený hotel, rozloučení s Annou Slováčkovou a trapas J. D. Vance
I když je zítra ještě jeden volný den, týden je u konce, a tak přinášíme souhrn nejsledovanějších...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 527
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2786x
Jsem krajským zastupitelem v JMK.
Mé texty může každý svobodně kopírovat!
Seznam rubrik
- 2084 - I.serie
- 2084 - II.serie
- 2084 - III.serie
- 2084 - informace o 2084
- Příběh kosmického pilota
- ze života
- Věda a základní otázky
- politika, ekonomie a směr
- povídky
- Osobní
- Nezařazené