Diskuse
Globální kapitalismus
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
SYETEY-KOTZOUR
pěkný článek Ivo
dlouho jsem nečetl podobné "nekonfliktní zamyšlení" na podobné téma jako je to Vaše. Za mě karma
Petr PATRYK
mysleni
Kapitalismus potrebuje svobodu, protoze je postaven na kreativnim mysleni podnikatelu, prip. kvalifikovanych zamestnancu. Tyto pilire kapitalismu nelze do kreativniho mysleni donutit silou (moc by me zajimalo, jak by ministr zdravotnictvi donutil nasilim lekare k necemu jinemu, nez se dostavit do zamestnani, psat na stroji, prikladat stetoskop a davat razitka).
Ivo Vašíček
Re: mysleni
Svoboda je pro kreativitu jistě důležitá.
Kapitalismus je postaven na zisku, kreativita je jen jeden z prostředků jak ho dosáhnout.
Pro zhodnocení kapitálu stačí ekonomická svoboda. Tedy garantovaná majetková a obchodní práva. Lidé jsou kreativní i za peníze. Dnes je nejrozšířenější úspěšný obchodní model - nákup kreativity v Evropě, nákup surovin v Africe a nákup práce v Číně.
kaktusak
Když srovnáme vnější podmínky,
tedy např. výdaje na obranu, embargo, ceny surovin a ceny dovozového spotřebního zboží pro ČR a ČSSR, tak se ukazuje, že ta kapitalistická soutěž až takovým motivátorem není. Patrně působí zase nějaké jiné faktory proti té efektivitě, takže výsledek se moc neliší.
Miroš Málek
---
Ale to zkuste nějak rozvést. Protože já jsem na dovozové spotřební zboží v ČSSR narazil výhradně v Tuzexu.
lada222
Zavádějící titulek
Článek není ani tak o globálním kapitalismu, jako je další glorifikací čínského politicko-ekonomického modelu. Srdce čínských soudruhů by nad takovou propagandou jistě plesalo blahem.
petrph
takový kapitalismus raději ne
Nemohu si nevzpomenout na citát hraběte Šternberka z filmu Černí baroni "Omyl soudruhu svobodníku, já jsem feudál, buržoazie je náš společný nepřítel".
Neboli,ten pravý kapitalismus nevznikl tím, že by snad feudálové pronajali své nevolníky do primitivních továren zahraničních investorů, jak si to dnes představuje Čína. Ten pravý kapitalismus vznikal v protestantských zemích,kde po pádu společné velící ideologie (katolické víry) došlo i rozvoji myšlení, uvolnění pohybu osob,kapitálu, obchodu,vzdělání,podnikání.
Ještě jinak řečeno,síla kapitalismu je pouze v těch podnikatelích co jsou schopni postavit na zelené louce fabriku,dovézt suroviny,a hlavně to pak někde prodat. Nikoliv ve třídě dělníků co si dojdou do té fabriky a tam dělají co se jim řekne.Když stát ty podnikatele nemá,tak se halt nesmí divit,že ti sami zahraniční investoři co tam tu fabriku postavili,jí zase za pár let zavřou když zjistěj že se jim to jinde vyplatí víc..A stát i dělníci brečí jak je ten kapitálismus ošklivý
strycek-Joe GmbH
Dobrý článek
myslím, že je současný český ekonomický systém nereformovatelný, v tom je asi základní rozdíl mezi Českem a Čínou
buxus
To, co tady říká Saša, lze doplnit příkladem z býv. SSSR
Sovětské vedení po dlouhém váhání povolilo soukromé hospodaření zemědělců na malých záhumenkách a soukromý prodej takto vypěstované produkce v tržnicích. Výsledek byl výmluvný. Lidé s motykami a prakticky bez mechanizace dokázali na těchto políčkách vyrobit 28% celkové zemědělské produkce země. Plocha, kterou obdělávali však tvořila pouhopouhé 1% obdělatelné půdy ve státu. Není divu, že tenhle výsledek byl přísně tajný (publikovala ho až CIA), protože to ukazovalo nemohoucnost celého systému.
Saša
Článek je hezký,
ale Vaše informace o dění v Československu za panování Dr. Husáka jsou nedostatečné. V ČSSR tento vývoj k kapitalismu dnešní Číny nebyl možný - ale část mocenského ústředí se o jeho zavedení velmi silně snažila. Nešlo to však pro odpor zdola. Funkcionáři nejnižších 2 úrovní byli příliš marxističtí, příliš v otázkách teorie marxismu proškolení.
V 80. letech se proti vůli místních funkcionářů velmi obtížně prosadilo slabé zemědělské soukromé podnikání v podobě smluvního výkrmu dobytka. Byly o to skutečné politické a ideologické boje. Když se to prosadilo, tlouklo vedení všechny nižší funkcionáře do hlavy několik let argumentem, že díky tomu se nedostatek masa na sklonku 70. let nezměnil v politický odboj, jako tomu bylo v Polsku, a ještě navíc jsou uklizeny pangejty.
Pořádaly se exkurse do JZD Slušovice a do NDR, aby místní papaláši viděli, že podnikání není sprosté slovo a že aspoň řemeslníci mohou být soukromí.
- Počet článků 527
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2786x
Jsem krajským zastupitelem v JMK.
Mé texty může každý svobodně kopírovat!
Seznam rubrik
- 2084 - I.serie
- 2084 - II.serie
- 2084 - III.serie
- 2084 - informace o 2084
- Příběh kosmického pilota
- ze života
- Věda a základní otázky
- politika, ekonomie a směr
- povídky
- Osobní
- Nezařazené