Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kameny, které sluší

Je to nejbezpečnější investice. Už sto let neklesla jejich cena. Proč je vlastně tento nerost, vyskytující se v různých barevných odstínech, tak cenný?

 

Důvod je jednoduchý: protože je ze všech kamenů nejkrásnější. Navíc se nikdy nepoškrábe, nedá se rozbít, ani neshoří. Dá se jen obdivovat, vlastnit, prodat, nebo ukrást.

 

 

První klenotnický kousek: Svatoštěpánská koruna 
Diamanty se vyskytují především tam, kde žhavé magma vystoupilo z velkých hloubek na povrch a ztuhlo. A takových míst není na zeměkouli mnoho. Pouze asi 20 procent těchto vytěžených drahých kamenů má dostatečnou čistotu na to, aby mohly být užity v klenotnictví. Ostatních 80 procent se využívá průmyslově jako řezné nástroje nebo brusivo.
Aby se změnil v briliant a mohl se zasadit do šperku, musí být hrubý diamant nejdříve složitě broušen, což je technika, která se vyvíjí po staletí. Teprve v 19. století začal být používán v USA briliantový brus, za což vděčíme matematikovi Marcelu Tolkowskymu. S diamanty se obchoduje na diamantových burzách, jejich střediska jsou například v New Yorku, Izraeli nebo v belgických Antverpách, označovaných za město diamantů.
První písemná zmínka o nich je stará 2300 let a pochází z Indie. Tehdy směl vlastnit diamant pouze král a bylo mu zakázáno s ním obchodovat. Po staletí byly surové diamanty drženy jako talismany a často vůbec nebyly nošeny. Svatoštěpánská koruna Království Uherského byla jimi osázená někdy kolem roku 1074 a je nejranější ukázkou jejich použití v klenotnictví. Víme, že královské rodiny Francie a Anglie nosily diamanty kolem roku 1300. První odkazy na broušení samotných diamantů jsou z roku 1550 z Antverp.

 

 

Excelsior vyhodil se štěrkem
V žebříčku nejslavnějších diamantů světa zaujímá nejvyšší příčku Hvězda Afriky (Cullinan) s 530,20 karáty (karáty udávají hmotnost – například jeden gram těžký diamant má 5 ct; diamanty od 1ct výše už se používají jako investice). Byl objeven v roce 1905 v jižní Africe při inspekční cestě po dolu Premier a jeho současná cena je čtvrt miliardy dolarů. Druhý největší kámen – Excelsior – byl nalezen v roce 1893 jihoafrickým důlním dělníkem, který ho vyhodil s lopatou štěrku. Velký magnát byl pojmenován po šachovi Jehanovi, jenž postavil Taj Mahal. Říká se, že kámen byl tak špatně broušený, že brusič musel namísto odměny zaplatit velice vysokou pokutu. Darya-i-Nur je nejvýznamnějším drahokamem v korunovačních klenotech Íránu. Také Koh-I-Nor patřil šachovi Jehanovi a byl vsazen do jeho „pavího trůnu“. V současné době je součástí britské královské koruny a je uložen v Toweru. Největší ruský diamant (342 ct) má komický název 26. sjezd KSSS. Každopádně si můžete být jisti, že diamantem žádnou ženu neurazíte.

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Vašek Vašák | pondělí 5.10.2015 9:57 | karma článku: 17,52 | přečteno: 842x
  • Další články autora

Vašek Vašák

Tragicky vykoupená genialita

Životopisný román Já, Vincent je strhující a poctivé dílo. Spisovatel, scenárista a herec Jiří Žák ho „vyseděl“ mnohaletým studiem reálií, malířovými dopisy i událostmi, které postavil van Goghovi život do cesty.

8.12.2020 v 15:57 | Karma: 10,97 | Přečteno: 356x | Diskuse| Poezie a próza

Vašek Vašák

Taxmeni 50 let

Původně hráli něco mezi bluegrassem a folkem, pak moderní i military country. Od okamžiku, kdy se sešli poprvé, uplynulo padesát let!

12.8.2020 v 8:55 | Karma: 17,61 | Přečteno: 563x | Společnost

Vašek Vašák

Lustig znamená veselý

Hana Hnátová, sestra spisovatele Arnošta Lustiga, přežila Terezín, Osvětim i Mauthausen a dnes, ač téměř pětadevadesátiletá, o svých zážitcích vypráví.

22.4.2019 v 13:05 | Karma: 19,32 | Přečteno: 422x | Kultura

Vašek Vašák

S nemocí se nebojuje

Petru Hanáčkovi oznámili lékaři, že má rakovinu. Bylo mu pětačtyřicet let. On však odmítl devastující operaci, a za pomoci své manželky Martiny se rozhodl vyléčit se.

26.11.2018 v 19:54 | Karma: 29,91 | Přečteno: 2772x | Diskuse| Společnost

Vašek Vašák

Fanoušci musejí být šílení

S Tour de France mám trochu problém. Na jedné straně obdivuju umění jezdců, na druhé straně moc nevěřím, že ho dosahují bez podpůrných prostředků. Nejvíc mě ale irituje chování diváků a nechápu, proč ho pořadatelé tolerují.

25.7.2018 v 15:40 | Karma: 20,08 | Přečteno: 885x | Diskuse| Sport
  • Nejčtenější

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Porota uznala Trumpa vinného z falšování plateb pornoherečce

30. května 2024  23:15,  aktualizováno  31.5

Porota v New Yorku ve čtvrtek shledala exprezidenta Donalda Trumpa vinným ve všech 34 bodech...

Vondra straší a vyrobil si Turka, říká lídr Pirátů. Green Deal chce dodržet

31. května 2024

Piráti zůstali v kampani před eurovolbami prakticky jediní, kdo hájí současnou podobu Green Dealu....

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Švédsko nemá o rekruty nouzi. Zájemci o službu v armádě se jen hrnou

31. května 2024

Premium Západní země řeší nedostatečný zájem o službu ve svých armádách. Švédsko tento problém nemá – může...

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...

  • Počet článků 90
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1213x
Jsem hudebník, novinář a (s prominutím) spisovatel. Vystudoval jsem SPŠE Hořovice a Lidovou konzervatoř (dnešní Konzervatoř J.Ježka) - obor zpěv a skladba. Tři roky jsem byl projektantem, pak (vlastně až dodnes) muzikantem. Napsal jsem řadu písní pro naše přední zpěváky (V. Špinarová, H. Zagorová. J. Korn ad.), mé album Masky se stalo exponátem Muzea Vl. Vysockého v polském Koszalinu. Zkomponoval jsem hudbu k několika americkým filmům (Stockholm Syndrome, Goreality, Pill Word, Jesus Now). Jako interpret jsem vystupoval 10 let v asi tisíci představeních dvojice Šíp – Uhlíř, zpíval jsem i s několika skupinami. Do nedávna jsem byl kapelníkem legendárního undergroundového "sdružení" Aktual (ke spolupráci s M. Knížákem mě přivedl textař Z. Rytíř). Od roku 1991 jsem i novinářem. Byl jsem redaktorem Xantypy, Týdeníku Televize, šéfredaktorem hudebního internetového časopisu www.make.cd. Psal jsem (event. píšu) do Mladého světa, Ahoje na sobotu, Reflexu, Koktejlu, Time In, Sportu, Receptáře, Xantypy atd. Vyšlo mi 7 knih (do dalších jsem přispěl), Pouť za černým Kristem obdržela cenu M. Ivanova za Knihu literatury faktu 2005-07.