Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Díky, páni generálové

Oba se zapsali do naší historie, s oběma jsem měl tu čest se potkat. Myslím, že byste se s nimi měli seznámit i vy (ačkoli doufám, že většina je dobře zná), nebo si je aspoň v těchto dnech připomenout. 

František Fajtl: Legendární stíhač RAF

Narodil se 20. srpna 1912 v Doníně v okrese Louny. Vystudoval obchodní akademii a Vojenskou akademii v Hranicích na Moravě (od druhého ročníku v Prostějově letectví). V roce 1935 ji ukončil v hodnosti poručík pilot a nastoupil k leteckému pluku v Přerově. Po vypuknutí 2. světové války odešel přes Polsko bojovat do Francie a účastnil se bojů nad Lyonem i Paříží. Po porážce Francie šel do Anglie, kde byl nasazen v bitvě o Británii. Tam se jako první Čechoslovák stal velitelem britské perutě (č. 122). V květnu 1942 byl nad Francií sestřelen, podařilo se mu však z německého obklíčení uprchnout do Španělska, kde byl krátce vězněn. Po návratu do Anglie se stal velitelem 313. československé stíhací perutě. Počátkem roku 1944 byl v rámci spojenecké pomoci vyslán jako velitel dvaceti stíhačů do SSSR. Jeho jednotka byla určena na podporu Slovenského národního povstání. Po porážce SNP ho konec války zastihl v Polsku.
Po válce zůstal v armádě, stal se velitelem pluku, zástupcem velitele divize a důstojníkem generálního štábu. V roce 1949 byl zatčen, degradován na vojína úderníka a poslán do vězení na Mírově jako nepřítel lidu, jeho rodina byla vystěhována z bytu bez náhrady a vytlačena z Prahy. Po sedmnácti měsících věznění bez soudu byl propuštěn. Pak se živil jako nádeník, stavební technik či účetní.
Generál poručík Fajtl sestřelil čtyři nepřátelská letadla a sám byl dvakrát sestřelen. Své zážitky popsal ve čtrnácti kniháchněkteré motivy z nich byly využity ve filmu Tmavomodrý svět. Získal řadu vyznamenání, například Řád Bílého lva a Řád generála M. R. Štefánika a britského Distinguished Flying Cross. V anketě Největší Čech se umístil na 91. místě. Zemřel v Praze 4. října 2006. Bylo mu devadesát čtyři let.
S panem generálem Fajtlem jsem se potkal koncem listopadu 1989 v Činoherním klubu, kde besedoval s diváky a já tam mezi besedami dělal hudební předěly. Tehdy mi v šatně vyprávěl, jak ho ve Francii sestřelili a on měl štěstí, že přistál s hořícím strojem v mokrém poli, které plameny uhasilo. Pak jsme se viděli ještě několikrát, dělal jsem s ním u něj doma i rozhovor. 

 

Josef Hercz: Hrdina od Tobruku a Dunkerque

Narodil se 11. srpna 1917 na samotě Čalovka u obce Egreš, nedaleko Trebišova. Po reálném gymnáziu odešel studovat medicínu do Prahy. V listopadu 1939 však nacisté vysoké školy zavřeli , tak se vrátil na Slovensko a v lednu 1940 obdržel povolávací rozkaz do slovenské armády. Kvůli svému židovskému původu ho poslali k takzvané Pracovnej službe a po čtyřech měsících byl propuštěn do civilu. Doma se dozvěděl, že jeho starší bratr odešel na Střední východ, aby tam vstoupil do Československé armády, tak se ho rozhodl následovat. Slovensko opustil legálně na palubě vystěhovalecké lodi Pentcho (směřující do Paraguaye) v květnu 1940. Plavba trvající několik měsíců ale skončila ztroskotáním na neobydleném skalnatém ostrůvku nedaleko Kréty. Pět set trosečníků tehdy přežilo jedině díky hrdinství pětice odvážných mladíků, kteří se na malém člunu vydali hledat pomoc. Byl mezi nimi i Josef. Později se dostal do Egypta, kde se přihlásil do armády. V řadách 11. československého praporu – Východního prošel prvním nasazením u Tobruku. Pak prodělal vojenský výcvik v týlu a důstojnickou školou na území Egypta a Palestiny. V roce 1943 se společně s ostatními československými vojáky přesunul do Velké Británie a byl přiřazen ke vznikající 1. československé samostatné obrněné brigádě. S ní se v letech 1944 a 1945 zúčastnil - již ve funkci velitele průzkumné čety - obléhání severofrancouzského města Dunkerque.
Po skončení války, ve které zahynula velká část jeho rodiny, dokončil studia medicíny a oženil se. Více než čtyřicet let pak působil jako chirurg v pražské nemocnici Na Bulovce. Do důchodu odcházel jako zástupce přednosty chirurgické kliniky ve funkci primáře.
Po roce 1989 se dočkal plné satisfakce a uznání za svoji účast v zahraničním odboji za druhé světové války. Byl povýšen do hodnosti generála a získal další vyznamenání a ocenění.
Pana brigádního generála jsem potkával na britském velvyslanectví vždy v den oslav narozenin královny Alžběty II. Do poslední chvíle chodil vzpřímeně a působil vždy milým a usměvavým dojmem. Naposledy jsem s ním hovořil telefonicky, kdy jsme si upřesňovali termín rozhovoru pro Xantypu. Bohužel už k němu nedošlo.
Zemřel 9. prosince 2010 ve třiadevadesáti letech. Kromě mnoha válečných vyznamenání mu byl v roce 2005 propůjčen Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy.

 

Stejně, jako generál Fajtl, působil generál Herz velmi skromně. Velcí mužové jsou prostě takoví. 

Autor: Vašek Vašák | čtvrtek 7.5.2015 23:26 | karma článku: 35,50 | přečteno: 4042x
  • Další články autora

Vašek Vašák

Tragicky vykoupená genialita

Životopisný román Já, Vincent je strhující a poctivé dílo. Spisovatel, scenárista a herec Jiří Žák ho „vyseděl“ mnohaletým studiem reálií, malířovými dopisy i událostmi, které postavil van Goghovi život do cesty.

8.12.2020 v 15:57 | Karma: 10,97 | Přečteno: 356x | Diskuse| Poezie a próza

Vašek Vašák

Taxmeni 50 let

Původně hráli něco mezi bluegrassem a folkem, pak moderní i military country. Od okamžiku, kdy se sešli poprvé, uplynulo padesát let!

12.8.2020 v 8:55 | Karma: 17,61 | Přečteno: 562x | Společnost

Vašek Vašák

Lustig znamená veselý

Hana Hnátová, sestra spisovatele Arnošta Lustiga, přežila Terezín, Osvětim i Mauthausen a dnes, ač téměř pětadevadesátiletá, o svých zážitcích vypráví.

22.4.2019 v 13:05 | Karma: 19,32 | Přečteno: 422x | Kultura

Vašek Vašák

S nemocí se nebojuje

Petru Hanáčkovi oznámili lékaři, že má rakovinu. Bylo mu pětačtyřicet let. On však odmítl devastující operaci, a za pomoci své manželky Martiny se rozhodl vyléčit se.

26.11.2018 v 19:54 | Karma: 29,91 | Přečteno: 2771x | Diskuse| Společnost

Vašek Vašák

Fanoušci musejí být šílení

S Tour de France mám trochu problém. Na jedné straně obdivuju umění jezdců, na druhé straně moc nevěřím, že ho dosahují bez podpůrných prostředků. Nejvíc mě ale irituje chování diváků a nechápu, proč ho pořadatelé tolerují.

25.7.2018 v 15:40 | Karma: 20,08 | Přečteno: 885x | Diskuse| Sport
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Máš jiný názor? Tak tohle je výsledek. Kaliňák o zákulisí atentátu na Fica

18. května 2024

Premium Je jedním z nejbližších lidí premiéra Roberta Fica ve straně Smer-SD. Byl ve všech Ficových vládách...

Se samopalníky šli svrhnout komunisty. Proč největší Prokešův puč nevyšel

18. května 2024

Premium Před 75 lety, v polovině května 1949, se měl odehrát vůbec nejvážnější ozbrojený pokus o svržení...

Hlavně díky manželce. Britský premiér Sunak je se svou ženou bohatší než král

17. května 2024  22:12

Britský premiér Rishi Sunak a jeho manželka Akshata Murtyová v loňském roce, kdy byl Sunak celou...

Vlak na Děčínsku usmrtil člověka, provoz na trati do Ústí nad Labem byl přerušen

17. května 2024  18:10,  aktualizováno  21:32

Vlak u Dobkovic na Děčínsku v pátek vpodvečer srazil člověka. Na místě podlehl svým zraněním, řekl...

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...

  • Počet článků 90
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1232x
Jsem hudebník, novinář a (s prominutím) spisovatel. Vystudoval jsem SPŠE Hořovice a Lidovou konzervatoř (dnešní Konzervatoř J.Ježka) - obor zpěv a skladba. Tři roky jsem byl projektantem, pak (vlastně až dodnes) muzikantem. Napsal jsem řadu písní pro naše přední zpěváky (V. Špinarová, H. Zagorová. J. Korn ad.), mé album Masky se stalo exponátem Muzea Vl. Vysockého v polském Koszalinu. Zkomponoval jsem hudbu k několika americkým filmům (Stockholm Syndrome, Goreality, Pill Word, Jesus Now). Jako interpret jsem vystupoval 10 let v asi tisíci představeních dvojice Šíp – Uhlíř, zpíval jsem i s několika skupinami. Do nedávna jsem byl kapelníkem legendárního undergroundového "sdružení" Aktual (ke spolupráci s M. Knížákem mě přivedl textař Z. Rytíř). Od roku 1991 jsem i novinářem. Byl jsem redaktorem Xantypy, Týdeníku Televize, šéfredaktorem hudebního internetového časopisu www.make.cd. Psal jsem (event. píšu) do Mladého světa, Ahoje na sobotu, Reflexu, Koktejlu, Time In, Sportu, Receptáře, Xantypy atd. Vyšlo mi 7 knih (do dalších jsem přispěl), Pouť za černým Kristem obdržela cenu M. Ivanova za Knihu literatury faktu 2005-07.