Učitelům nejde jen o platy

Na 27. listopadu plánuje odborová centrála den protestů a školské odbory vyhlásily jednodenní stávku. Je dobré vědět, že tu nejde jen o peníze.

Zatím není jasné, kolik škol se stávky zúčastní a jakou formu zvolí, ale  s výjimkou Asociace ředitelů gymnázií podporuje stávku většina školských asociací a spolků, jakkoli se spolu často neshodnou téměř na ničem. A přidávají se i vysoké školy. .

Cílem stávky je navýšení peněz pro školství v rozpočtu asi o šest miliard. Ale nejde jen o platy. Ty učitelské se ze zákona měly dostat na 130 % průměrné mzdy a dosáhnou jen na 113 %. Připomeňme, že ministr školství Robert Plaga vydupal z Babišova rozpočtu nějakých 127 %.

Z toho už se skromně žít dá, mnohem hůř jsou na tom ale nepedagogičtí pracovníci ve školách. Někde se možná přestanou vařit teplé obědy, jinde město sloučí kuchyni základní školy, gymnázia i mateřské školy a na úklid se budou rodiče zapisovat na brigády. Třeba dojde i na pracovní soboty.

Definitivně však učitelské tsunami spustilo celkové snížení financí na úvazky, tedy počty hodin ve školách, což se dotkne přímo kvality výuky. V praxi ubude dělených hodin, třídy budou nacpané k prasknutí a ředitelé budou pečlivě zvažovat, které z výdobytků moderní pedagogiky si ještě mohou dovolit.

Tohle především by měli rodiče a veřejnost vědět, než začnou učitele odsuzovat, že jim jde jen o peníze a že si dělají z dětí rukojmí. Ministr školství Mikuláš Bek ostatně už předem vyrazil do protiútoku: lidé prý nestojí o zvyšování daní, aby měli učitelé o pět tisíc víc. A už zazněl i argument, že do školství stále tečou peníze a kvalita se nezvyšuje.

České školství se modernizuje celou mou učitelskou kariéru. Dříve jsem si myslela, že ty nedomyšlené reformy zavinily hloupost a šlendrián, ale v poslední době začínám podléhat konspiracím. Nemá to všechno nějakou vnější příčinu? Není za tím nějaký záměr? Vždyť ty svrchu řízené změny jdou proti sobě! Vzdělávací programy vzývají dovednosti a kompetence oproti faktům a pojmům, ale první maturitní testy byly pojmy obsypané a mnozí češtináři si po téhle masáži dodnes nedokážou představit hodiny bez zástupu lyrických subjektů a funkčních stylů. Maturanti i díky reformám neznají moderní literaturu ani moderní historii a učitelé za to dostávají sodu v médiích. Školy mají zohledňovat individuální přístup a klást důraz na osobnost studentů, ale poslanci v létě odhlasovali změnu zákona, která učitelům od ledna nedovolí používat metody neschválené ředitelem. S velkou pompou se zavedla inkluze, ale ředitelé nebudou mít z čeho zaplatit asistenty. To je prostě Kocourkov!

Je dobře, že kantoři nebudou stávkovat jen kvůli platům. Měli se už dávno důrazněji ozvat kvůli reformám a administrativě, které je připravují o čas, kvůli omezování svobody i negativnímu obrazu učitele, jenž je veřejnosti vnucován některými médii, politiky a experty. Měli se už dávno vymezit proti DDT, Dlouhodobé Devastaci a Tunelování českého školství, které viditelně započaly po přelomu tisíciletí.

Ministr Bek věří, že stávku odvrátí. Učitelé a ředitelé jsou rozzlobení. Vládní škrty ale pocítíme „my všichni „školou povinní“ brzy. Vláda plná učitelů a profesorů ukázala, co jsou její priority. Navíc v předvečer 17. listopadu.

Psáno pro MF Dnes, 10. 11. 2023

    

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Veronika Valíková Šubová | pondělí 13.11.2023 19:00 | karma článku: 38,11 | přečteno: 4481x