Svatá trojice pro správné investování

Již jsme si více rozebrali první krok, který je nutné udělat, pokud chceme správně investovat dle zásad pro ochranu bohatství. Tím základním pilířem úspěchu, takový „svatý grál“ je racionální investiční plán.

Teprve z něho nám vyplyne svatá trojice – alokace, diversifikace a emoce na druhou. Dlouhodobé úspěchy totiž přináší systém, který si stanovíme, sledujeme a dodržujeme. Dnes se soustředíme především na emoce.

Malý strach je v investování zdravý, panika a chamtivost již ne

Proč právě emoce na druhou? Ano, chci tím podtrhnout důležitost, kterou emoce v investování hrají. Většina běžných investorů totiž o své peníze přichází právě díky emocím. Nemají svůj plán, nemají systém a místo racionálního chování se nechají řídit svými emocemi.

Tito lidé čerpají nejvíce informací, kterými se nechávají ovlivnit, z televize a novinových článků. Média však nejsou dobrým rádcem, prodávají emoce, potřebují „krev“ každý den. Pokud před třemi lety jsme ze všech médií slyšeli a četli, že nejvýhodnější investicí je zlato. Mnoho lidí na základě této medializace do zlata zainvestovalo, tedy nakoupili za draho. V tu dobu, byl však nejvyšší čas z investic do této komodity odcházet, tedy ji odprodat nebo být obezřetní, ale hlavně ne ji nakupovat. Bohužel, jak je vidět na grafu většina lidí právě v tento čas kupuje a naopak prodává, když jsou aktiva nejlevnější, protože v médiích zrovna hlásají například jak se ty akcie propadly a o kolik peněz klienti přišli.

Kolísaní v investování je jistota a příležitost, NE hrozba

V investování je dobré chovat se, jako se chováme v běžném životě. Pokud si jdeme koupit do obchodu broskve a kilo stojí 40 korun, koupíme si jen to jedno kilo, které jsme chtěli, pokud však stojí kilo 20 korun, koupíme si dvě kila a to druhé si třeba zavaříme do zásoby. Stejně se máme chovat i při investování, protože při poklesech nakupujeme levněji. Obecně platí, pokud akcie i jiná aktiva rostou, jsou pro nás rizikem a pokud klesají, je to pro nás příležitost získat něco navíc. Samozřejmě takto jednoduché to úplně není, je to však základ, kterým se musíme řídit. Ohledně výhodnosti nebo nevýhodnosti nákupů či prodejů záleží i na jiných faktorech jako je ocenění daných aktiv, vývoj ekonomiky a dalších.

Časováním trhu spíše proděláme, to nepatří do investování, ale spekulování

Trh není dobré předvídat, protože nikdo neví, jakým směrem se bude ubírat a kdy nastane nebo jaký bude, pokles či růst. Důležité je uvědomit si, že riziko je to, co tu ještě nebylo. Inteligentního investora nezajímá denní vývoj cen a zprávy v médiích. To vede jen k napjatým emocím a chybám, které to způsobí. Pokud máme plán, nepřeskakujeme často mezi aktivy, protože se řídíme daným systémem, který nás vede k určenému cíli. Častými prodeji a nákupy vyděláme především našemu brokerovi či poradci.

Šípková Růženka je leckdy lepším investorem

Určitě znáte příběh o Šípkové Růžence, řekněme, pokud by jedna taková žila před 86 lety, různě zainvestovala a například do jednoho nejmenovaného fondu vložila 1.000 dolarů. Záhy se však píchla o trn a usnula na mnoho desítek let. Za 86 let jí vysvobodil princ svým polibkem. Růženka stále měla své investice, mezi kterými byly i podílové listy zmiňovaného fondu, které měli před 86 lety hodnotu 1.000 dolarů. Růženka však zjistila, že dnes tyto podílové listy mají hodnotu 15.651.248 dolarů, což je zhodnocení o 1.653.952,06 procent díky složenému úročení. Pokud by Šípková Růženka neusnula, určitě by prodala již při prvním poklesu, který nebyl za celou dobu jen jeden, a někdy byly poklesy až o 50 procent. Růženka nebyla inteligentní investor, a tak by nejspíše o svou investici přišla.

Kontrolou emocí více vyděláme

Pokud budeme držet své emoce na uzdě, nenecháme se ovlivnit médii, více vyděláme. Kontrolou emocí se staneme investorem, ne spekulantem. Správný systém nám umožní lépe spát a dovede nás k cíli.

Příště se dostaneme podrobněji k dalším dvěma ze „svaté trojice“ a to je alokace a diversifikace.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Šárka Tothová | pondělí 21.9.2015 9:45 | karma článku: 5,85 | přečteno: 288x