Postoj ke stresu mění jeho charakter

Doba čtení: 2 minut Myslíte si, že stres je škodlivý? Podle výzkumů to, jak vnímáne stres ROZHODUJE o tom, jestli jsme vystresovaní, nebo ne - fascinující, že?

Říjen 27, 2017

Myslíte si, že stres je škodlivý? Mluvili jsme o tom, že ve stresu probíhají různé fyziologické změny, které mohou mít negativní dopad na zdraví. Dlouhodobý stres utlumuje imunitu a může způsobit například problémy s trávicí soustavou. Stres také zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění či infarktu zejména proto, že součástí stresové reakce těla je zúžení cév.

Vystresovaní lidé umírají nejčastěji, ALE…

V jednom pozoruhodném a trochu morbidním výzkumu[1] bylo 30 000 dospělých Američanů dotázáno, zda se cítí být mírně, středně, nebo hodně vystresovaní za poslední rok. Dostali také druhou otázku – zda si myslí, že stres je pro ně škodlivý. Tento experiment trval osm let. Po osmi letech autoři výzkumu zjišťovali, kdo z těchto lidí zemřel.

Lidé, kteří uvedli, že prožili hodně stresu a zároveň provažovali stres za škodlivý, měli o 43% zvýšení riziko úmrtí. To nepřekvapí. Nejméně rizikovou skupinou byli však lidé, kteří uvedli, že sice prožili hodně stresu, ale zároveň nepovažovali stres za škodlivý. Měli nejnižší riziko úmrtí ze všech zkoumaných skupin. Byli na tom i lépe než lidé, kteří uvedli, že prožili jen málo stresu za poslední rok.

Vnímání zátěžové situace spustí stresovou reakci, nebo naopak prožíváme odhodlání

Vysvětlení[2] je takové, že když změníme náš postoj ke stresu a vnímáme naše tělesné reakce jako prospěšné pro zvládnutí zátěže a nikoliv jako škodlivé, nastane několik věcí.

Zaprvé, subjektivně se cítíme méně vystresovaní, sebevědomější a klidnější.

A za druhé, což je fascinující, naše tělo na naše vědomé hodnocení situace také reaguje.  Zúžené cévy se roztáhnou a reakce těla se pak místo stresu podobá prožívání pocitu odhodlání.

Až se tedy příště budete cítit vystresovaní, řekněte si, že se jedná o přirozenou reakci těla, která vám pomáhá situaci zvládnout. Jestli bude stres pro váš škodlivý či nikoliv, záleží na vás.

[1] KELLER, LITZELMAN, WISK a kol. (2012) Does the perception that stress affects health matter? The association with health and mortality. Keller, Abiola; Litzelman, Kristin; Wisk, Lauren E.; Maddox, Torsheika; Cheng, Erika Rose; Creswell, Paul D.; Witt, Whitney P. Health Psychology, Vol 31(5), Sep 2012, 677-684. doi: 10.1037/a0026743. Dostupné z: http://psycnet.apa.org/psycinfo/2011-30116-001 [2] McGonigal, Kelly (2013). How to Make Stress Your Friend, TED Talk http://www.ted.com/talks/kelly_mcgonigal_how_to_make_stress_your_friend/transcript

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Václav Toman | pátek 27.10.2017 9:15 | karma článku: 10,33 | přečteno: 226x