Elektřina jako DPH:cesta bez koncepce

Mediální zkratka hovoří jasně – elektřina zdraží příští rok o procenta kvůli podpoře fotovoltaiky a dalších obnovitelných zdrojů. Vláda totiž rozhodla o dalším zvýšení dotací, tentokrát o 7 miliard. Proč proboha? Opravdu to musíme udělat?

Skutečnost je složitá a souvisí jak s historickými kroky, tak i s „manažerskou prací“ posledních dvou pravicových vlád. Zajisté, podporovat obnovitelné zdroje by musela každá demokratická vláda bez ohledu na politické zabarvení. Základy této politiky byly totiž položeny o desetiletí dříve, v druhé polovině devadesátých let, a také o pár úrovní výše, než je česká vláda. Dokonce výše, než je EU.

Příběh začíná v roce 1992 na Summitu Země v brazilském Rio de Janeiru, kde se světoví státníci dohodli na boji proti změnám klimatu. Výsledkem této dohody byl v roce 1997 Kjótský protokol. Ten obsahoval závazek všech civilizovaných zemí snížit globálně emise skleníkových plynů do roku 2020 o 5,2%. Česká republika (která se k němu připojila roku 2001) měla přitom jakožto vyspělá průmyslová země (například spolu s Německem) snížit svůj objem emisí dokonce o 8%. Nepřijmout tento závazek by znamenalo postavit se do stejného kouta s USA, ovšem bez jeho ekonomické síly.

Takové byly tedy globální ekonomické podmínky, podle kterých by se skutečně musela řídit každá česká vláda. Problém ovšem nastal v praktické aplikaci těchto závazků. V roce 2005 byla do českého práva implementována evropská norma o podpoře obnovitelných zdrojů energie – jak každý ví, EU totiž v zájmu rozvoje ekonomiky vsadila právě na ně a ne například na drastické snižování spotřeby elektřiny. To byl ovšem bohužel nadlouho poslední systémový krok, který v této záležitosti česká vláda podnikla.

Už Topolánkova a Fišerova vláda nebyla schopna reagovat na radikální snižování cen fotovoltaických panelů, hektický růst solárních parků dále podporovala, a proto u nás došlo k „solárnímu“ boomu. Prudký rozvoj sluneční energetiky ale nakonec způsobil skandál, oprávněně vyděsil vládu Petra Nečase, a tak se v roce 2010 podmínky pro podporu obnovitelných zdrojů měnily dodatečným zdaněním fotovoltaiky. Absence strategických a dlouhodobých manažerských rozhodnutí v oblasti energetiky původně Topolánkovy a nyní Nečasovy vlády vedla k tomu, že dnes, o pouhé dva roky později, je oznámena další obří změna.

Podpora obnovitelných zdrojů vzroste na 43 miliard korun, ale skladba jejích zdrojů se drasticky změní. Tato podpora je totiž složena ze tři částí. Tvoří ji státní příspěvek, součást platby za elektřinu a poplatky velkých firem. Ty jsou přitom značné – například Arcelor Mittal Ostrava zaplatil letos 420 milionů, OKD 285 milionů. Státní příspěvek se sníží o 2 miliardy na 9,7 miliard, cena elektřiny vzroste o 24% a příspěvky firem o 46%! Přeloženo z řeči čísel do mluvy laiků to znamená, že účty za manažerská pochybení vlády zaplatí dílem občané, dílem podniky.

Podnikatelé se – celkem logicky – bouří a už před rozhodnutím vlády zaslali začátkem října premiéru Petru Nečasovi otevřený dopis, podepsaný mj. prezidentem Svazu průmyslu a dopravy Hanákem a šéfem Hospodářské komory ČR Kuželem. Průmyslníci varují, že něco takového by vedlo ke ztrátě desítek tisíc pracovních míst, a upozorňují na dominový efekt, který by ekonomiku mohl vážně ohrozit. Navrhují také, aby se zátěž od občanů a podniků přesunula zpět na státní rozpočet.

Výhrady průmyslníků sdílím – i já se domnívám, že vládní návrhy mohou v současné ekonomické situaci znamenat drtivou ránu podnikům, domácnostem i státnímu rozpočtu.

Problém je ale třeba řešit komplexně. České ekonomické prostředí je v režii posledních pravicových vlád naprosto nepředvídatelné. Začali jsme tím, že nevíme, jaká bude za dva měsíce cena elektřiny. Jenže my nevíme, ani to, jaká bude sazba DPH. Bude nebo nebude důchodová reforma? Kolik budou danit své vlastní příjmy vrcholní manažeři?  

Takových zvratů zažila naše ekonomika od roku 2006 příliš mnoho. Ne náhodou okolní země jako Polsko nebo Slovensko ekonomicky rostou, zatímco my – údajní premianti - stagnujeme nebo rovnou padáme.

Zásadním úkolem jakékoli příští vlády je tedy učinit naše ekonomické prostředí stabilní a předvídatelné. Nejen v oblasti daní, ale i v určení priorit. Včetně jasné koncepce podpory obnovitelných zdrojů energie, která zareaguje jak na potřeby českého průmyslu, tak na novou globální ekonomickou situaci spojenou s výsledky klimatického summitu v Kodani.

A proč až příští vláda? Protože od tohoto čerstvě menšinového kabinetu v agónii nemůže jakoukoli smysluplnou akci čekat ani nejzatvrzelejší optimista.

 

Autor: Milan Urban | pátek 2.11.2012 10:11 | karma článku: 15,18 | přečteno: 976x

Další články autora

Milan Urban

Rekonstrukce nebo dekonstrukce státu?

Nikým nevolená skupina lidí bez mandátu od voličů se s formulkami „my, a nikdo jiný, máme svatou pravdu“ snaží o prosazení jedné konkrétní podoby řady zákonů. Říkají si Rekonstrukce státu.

27.9.2017 v 8:02 | Karma: 13,53 | Přečteno: 561x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Milan Urban

Průmysl chce euro a průmysl nás živí

Průmysl nás živí. Češi nežijí z bankovního sektoru (i když někteří samozřejmě ano), nežijí ani ze služeb (i když někteří ano), ani ze zemědělství (někteří ano, ale těch je hodně málo). Asi 40 procent obyvatel země žije z průmyslu.

14.7.2017 v 8:06 | Karma: 14,10 | Přečteno: 984x | Diskuse | Ekonomika

Milan Urban

Sedm miliard. Zase montovna?

Jedním z mýtů o české ekonomice je tvrzení, že je to tady samá montovna a logistický sklad, z čehož má země velké nic a lidé hodně málo. Ano, lidé mají málo – všichni víme, jak je to s platy v České republice.

28.6.2017 v 7:51 | Karma: 18,22 | Přečteno: 1522x | Diskuse | Ekonomika

Milan Urban

Boleslav není a nebude Detroit

Každá dobrá, optimistická zpráva musí být v českém prostředí okamžitě vyvážena temnou úvahou o blízkém neštěstí. Takže když objem produkce automobilového průmyslu přesáhl jeden bilion korun, je to výrazný krok k tragédii.

15.6.2017 v 8:28 | Karma: 15,22 | Přečteno: 632x | Diskuse | Ekonomika

Milan Urban

Těžit se má, „strategické“ zásoby nemají smysl

Ta otázka se znovu objevila v souvislosti s těžbou lithia v Krušných horách. Zase máme lidi, kteří říkají: Těžba je krádež, nechme nerostné bohatství dětem. Ekonomicky je to absurdní nápad. A připomíná Státní plánovací komisi.

25.4.2017 v 10:44 | Karma: 17,13 | Přečteno: 589x | Diskuse | Ekonomika

Nejčtenější

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

25. dubna 2025  9:05

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

21. dubna 2025,  aktualizováno  12:07

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...

Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout

22. dubna 2025  14:52

Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...

Útočník, který najel ve Vancouveru do davu, čelí obvinění z osminásobné vraždy

28. dubna 2025  7:01

Proti muži, který v sobotu najel autem do davu lidí na pouličním filipínském festivalu ve...

Úspěch českých archeologů. V guatemalské džungli našli mayské sochy

28. dubna 2025

Česko-slovenské expedici archeologů se v guatemalské džungli povedl ojedinělý úspěch. V dosud...

Na První máj bude teplo a slunečno, v pátek se ale opět vrátí déšť

28. dubna 2025  6:31

Ráno mrazíky, odpoledne až 20 °C - tak bude podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ)...

Severní Korea potvrdila vyslání vojáků na pomoc Rusku ve válce s Ukrajinou

28. dubna 2025  6:19

Severní Korea dnes poprvé potvrdila, že vyslala své vojáky, aby bojovali na straně Ruska ve válce s...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

  • Počet článků 99
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 935x
Poslanec ČSSD, předseda Podvýboru pro energetiku a místopředseda Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny, v letech 2003 až 2006 ministr průmyslu a obchodu.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.