Moudré rozhodnutí prezidenta Zemana?

Prezident Miloš Zeman udělí milost polskému manželskému páru Kordysových, kteří byli odsouzeni za nelegální obchody s psychotropním nápojem a za jeho podávání při šamanských obřadech. Že by opět kontroverzní milost?

Z mého pohledu tentokrát nikoli. Je pohříchu málo počinů dosluhujícího prezidenta, které bych nekritizoval či přímo neodsuzoval, ale v tomto případě cítím potřebu Miloše Zemana pochválit. Řekl bych, že tato milost bezezbytku naplňuje smysl prezidentské milosti či abolice. Zmínění polští občané byli patrně odsouzení v souladu se zákonem, je ovšem velmi pochybné, zdali je příslušný zákon dobrý, respektive jestli je správná jeho aplikace na skutky, jejichž společenská nebezpečnost či škodlivost je prakticky nulová.

Střet českých zákonů se získáváním, distribucí a užíváním psychoaktivních látek je značně problematický, a není to jen náš problém. Je totiž velmi složité, a to i v rámci společenských norem a obecných etických principů jasně odlišit výrobu, pašování, distribuci i užívání „drog“, respektive látek, které někdo na základě něčeho jako zakázané látky označil. Kámen úrazu spočívá v definici, co je to vlastně ta droga. Realita je taková, že na seznamu zakázaných látek jsou takové, jejichž návykovost, zdravotní i společenská škodlivost je naprosto zanedbatelná v porovnání s nejrozšířenější a zcela legální návykovou látkou, jakou je alkohol.

Jako přírodovědec a ateisticky smýšlející člověk mám k šamanským obřadům poměrně rezervovaný přístup. Také zcela striktní odmítám výrobu, distribuci a užívání návykových psychoaktivních látek, pro které se vžil název tzv. tvrdé drogy. Mezi skupinami psychoaktivních látek jsou však zcela fatální rozdíly, a to v zvláště v mechanismu působení, se kterým souvisí dvě zcela zásadní kritéria: toxicita a návykovost. To přímo souvisí s nebezpečím předávkování, které může ohrozit zdraví i život, a s návykem, který zdravotně i sociálně často zcela rozvrátí příslušného jedince. Nezanedbatelná je i kriminalita navázaná na výrobu a distribuci drog.

S kriminalitou souvisí i tento případ. Odsouzený a nyní omilostněný pan Kordys našel únik od konformního života v peruánském pralese, kde je místními indiány rituálně požívána tzv. ayahuasca (yagé), což je produkt z liány Banisteriopsis caapi  a dalších rostlin.  Výsledný nápoj obsahuje halucinogen dimethyltryptamin (DMT), což je naší legislativou zakázaná psychotropní látka. DMT je ovšem jako všechny klasické halucinogeny látka, která není toxická (lidské tělo ji bez problémů metabolizuje, protože ji v malém množství samo produkuje) a není ani návyková, neboť působí pouze na serotoninové receptory v mozku. Změny hladiny serotoninu v mozku způsobují zkreslení zraku, nebo halucinace, protože mozek začíná interpretovat vizuální, a někdy i sluchové vstupy jinak.

Obecně je tato látka velmi podobná psilocybinu, který je obsažený například v lysohlávkách a desítkám dalších halucinogenů, kterými disponují různé rostliny a houby. Účinky jsou také velmi podobné jako po užití LSD, které je poněkud uměle démonizováno, což se někdy vysvětluje „konspirační teorií“, která mluví o kriminalizaci LSD, na které se podílela alkoholová lobby. Jinými slovy byla možná obava, že vcelku neškodné a nenávykové LSD bude konkurovat návykovému alkoholu. To jsem ale odbočil. Konzumace přírodních halucinogenů v zásadě trestná není, ale jejich distribuce ano. Podobné je to s konopím (marihuana), jehož užívání je už téměř společenskou normou. Navíc zákon v podstatě nerozlišuje mezi pěstováním a privátní distribucí k léčebným účelům a produktem používaným jako relaxační „droga“. Podotýkám k tomu, že jak alkohol, tak i konopí jsou návykové látky a obě mají na rozdíl od většiny halucinogenů prokazatelně negativní vliv na lidské zdraví.

Výše uvedené skutečnosti tak mohou vést a také již vedly k podobným kauzám, jako je tato. Prostě příslušný, drogu vyrábějící a podávající člověk je vcelku oprávněně přesvědčen, že nedělá nic špatného, nicméně jeho činnost vnímají orgány činné v trestním řízení jako trestný čin se sazbou, která je stejná jako u vařičů pervitinu a dealerů heroinu a kokainu (jen poznamenávám, že ani charakter heroinu a kokainu a tím i jejich nebezpečnost není vůbec srovnatelná), což se stalo i v tomto případě. Navíc zde nešlo o přímou konzumaci DMT, ale o produkt, který může (ale také vždy nemusí) obsahovat malé množství halucinogenu. To už se začíná celá trestní kauza, mající postihnou „zločince“, který půjde na osm let do vězení, podobat šaškárně. Kdyby totiž jiný „šaman“ podával rostlinný přípravek, který obsahuje psychoaktivní látku, která není zakázána, ale je třeba ještě účinnější (řada takových reálně existuje), tak se nic neděje. V tomto ohledu lze podobného efektu docílit i vysokými dávkami běžně dostupných potravin a doplňků stravy i některými volně dostupnými léky, o alkoholu ani nemluvě.

S trochou nadsázky se dá říci, že kdyby manželé Kordysovi při rituálu používali slivovici nebo jiný destilát a své klienty systematicky opíjeli a tím přiváděli do alkoholového rauše, nijak by zákon neporušili. Oni ovšem sáhli místo „nebezpečného“ alkoholu (míním tím pochopitelně pravidelné užívání vysokých dávek) k prakticky neškodnému indiánskému nápoji. Na tyto skutečnosti, stejně jako neúměrně vysoký trest upozornil poslanec Jakub Michálek a ztotožnil se s ním i ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Nevím, co nakonec přesvědčilo pana prezidenta, ale na každý pád jeho rozhodnutí považuji za správné. Možná byl podstatný i argument, že osm let vězení je sazba za loupežné přepadení, případně za vraždu v afektu.

Na závěr se sluší doplnit a v jistém smyslu uvést na pravou míru to, co jsem výše uvedl. Poněkud cíleně prezentuji halucinogeny, včetně těch zakázaných, jako v zásadě neškodné. Ono to tak úplně není. Chtěl jsem jen poukázat na určité obecné i legislativní rozpory, stejně jako na často různě zkreslené názory neodborníků. Halucinogeny, jak název napovídá, mění lidské vnímání, a to dočasně, ale i trvale, a případně otevírají nepoznané „komnaty“ lidského vědomí či podvědomí. Příroda možná dobře ví, proč je během evoluce uzavřela a proč jsou standardně zavřené, a nikdo naopak neví, co v nich nalezne. Mohou to být „andělé“, ale také „démoni“. Nenavádím tedy nikoho k užívání psychoaktivních látek a ohledně šamanských obřadů bych doporučoval hodně střízlivý přístup. Na druhou stranu mě netěší, že je často kriminalizována činnost lidí, kteří prakticky nikomu neškodí, a dokonce i těch, kteří naopak lidem pomáhají

Poznámka: autor je vzděláním biochemik, který se v minulosti psychoaktivními přírodními látkami poměrně intenzivně zabýval, součástí čehož byly i experimenty na sobě samém.

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/podcast-vinohradska-12-prezident-zeman-milost-ayahuasca_2211140600_cen

Autor: Jiří Turner | sobota 19.11.2022 9:58 | karma článku: 36,53 | přečteno: 4195x
  • Další články autora

Jiří Turner

Je Země plochá nebo dutá?

15.5.2024 v 8:16 | Karma: 16,63

Jiří Turner

Respektujte můj názor!

7.5.2024 v 10:36 | Karma: 19,78

Jiří Turner

O mrtvých jen dobře?

26.4.2024 v 9:39 | Karma: 23,02