Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kdo učí naše děti bučet?

Jelikož většina dítek se dostane častěji do styku s živým Skotem než s živým skotem, jsou tedy těmi učiteli ti, kteří nebyli na zápas Sparty a Rangers vpuštěni? Kdo by ale deseti až patnáctiletým holátkům mohl mít bučení za zlé?

Kdo si před zápasem Sparty se skotským klubem myslel, že vyloučením zletilých sparťanů z hlediště letenského stadionu bude zažehnán nějaký incident, byl hodně naivní. Vzpomínky na zápas Slávie v Glasgow i následná křivda spáchaná na stoperu Kúdelovi jsou ještě příliš živé a ty události byly do takové míry medializovány a ve společnosti diskutovány, že to nemohlo minout ani dítka školou povinná.

Také je docela absurdní představa, že se rasisty lidé stávají ve třiceti, čtyřiceti či snad ještě v pozdějším věku, a ne ve věku prepubertálním, pubertálním a postpubertálním. Navíc průměrné děti tohoto věku jsou na tom dozajista intelektuálně lépe než dospělí sparťanští rowdies. To jen taková poznámka k výrokům letenského mluvčího a jemu podobných, že z toho ti náctiletí prý ještě nemají rozum.

Realita je z mého pohledu taková, že pozvané dětské publikum reagovalo úplně stejně, jak by reagovalo běžné publikum. Žádným překvapením pak není ani reakce Skotů, myšleno hráčů ze všech koutů světa, trenéra, kterého jsem kdysi jako hráče obdivoval, a některých ostrovních novinářů a fanoušků. Je také patrné, že tento klub se rozhodl svoji nedostatečnou kvalitu a výkonnost kompenzovat do absurdna dohnanou politickou korektností. O těchto skutečnostech nemám žádné pochybnosti a s mými názory na zmíněné události se můžete seznámit třeba zde.

Přijde mi, že celá tato událost je ve své podstatě neuvěřitelným sledem absurdit, které kdesi za oceánem nastartovalo hnutí „Black Lives Matter“, kterého se na našem kontinentě chytili ti, kteří mají máslo na hlavě a špatné svědomí. Ti obecně pozitivní přístup k problematice rasismu úplně obrátili, dohnali ad absurdum, a navíc počali jakousi falešnou loajalitu požadovat nejenom od všemožných institucí a organizací, ale i od lidí, kteří s tím nemají nic společného a nic společného s tím mít nechtějí.

Ne snad, že by v české kotlince neexistovali lidé s rasovými předsudky, ale reálný rasismus asi není u nás zásadním společenským problémem, a pokud ano, netýká se sportovců jiného etnika, ale lidí, u kterých nikoho moc nezajímají antropologické znaky, ale ty se pouze váží k lidem, kteří jsou svázáni s určitou specifickou společenskou problematikou, a to jak v případě Romů, tak třeba Arabů, Židů či Asiatů. Myslím, že obdivujeme sportovce černé, snědé i žluté, stejně jako bílé. Konečně ani největší fotbalové hvězdy současnosti (Ronaldo, Messi, Neymar, Mbappe apod.) nejsou žádní „Árijci“.  

Z tohoto pohledu se tak jeví různé projevy fanoušků vůči Finovi Kamarovi jako všechno možné, jenom ne rasismus. Možná byl onehdy tento hráč naším stoperem uražen, ale ještě před tím se zachoval stejně jako někteří jeho spoluhráči i později trenér značně nesportovně. V rámci oné absurdní korektnosti pak došlo ke křivdě v podobě trestu za nedokázaný delikt a neúměrně nízkému trestu za delikty zcela prokazatelné. Právě to se stalo předmětem zloby fanoušků i široké veřejnosti a ani zmíněný Kamara v tom není nevinně, což konečně potvrdil i v zápase na Spartě, kde byl po zásluze vyloučen.

V normálním světě, tedy ve světě, který by mně jako normální připadal, by nemělo mít utkání Rangers na Letné žádnou dohru. Zmíněný hráč by měl snadno pochopit rozhořčení fanoušků a zášť fanoušků by přešla stejně rychle, jak vznikla. To, že se tím zcela vážně zabývají fotbalové instituce, představitelé klubů, novináři a dnes už i politikové, je pouze spouštěcím mechanismem proto, aby se z těch, kteří v sobě neumí potlačit projevy zloby a frustrace, stali skuteční rasisté. Ty náctileté děti z Letné mají dobře našlápnuto, a není to proto, že je nějaký fotbalista jiné barvy pleti než oni.  

Autor: Jiří Turner | sobota 2.10.2021 12:10 | karma článku: 46,56 | přečteno: 16362x
  • Další články autora

Jiří Turner

Proč ještě nebyl Babiš vyloučen z ANO?

Tato otázka se v souvislosti s nevyloučením Pavla Novotného z ODS logicky nabízí. Novotný je provokatér, sprosťák, hulvát, bulvární eskamotér a také dost dobrý starosta. A co je Babiš?

14.6.2024 v 8:41 | Karma: 38,47 | Přečteno: 3673x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Možná nejsou radikální, ale jenom pitomí

Mám na mysli určitou část občanů, kteří volí antisystémové strany, a to bez ohledu na nějaké obecné principy. Stačí, aby v nich někdo umně vyvolal pocit nespokojenosti, frustrace a zášti.

12.6.2024 v 11:23 | Karma: 37,87 | Přečteno: 3846x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Kdy postavíme mimo zákon tu nejhorší drogu?

Hystericky jsou stíháni nešťastníci, pěstující pár rostlinek konopí na išias, a produkty s tou nejhorší drogou považujeme za naše národní dědictví.

4.6.2024 v 11:41 | Karma: 37,37 | Přečteno: 5000x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Hokejisté prý posílili naši národní hrdost. A k čemu je to dobré?

S národní hrdostí je to podobné jako s vlastenectvím. Obecně pozitivní emoce se dle mého názoru aktuálně projevují spíše negativně, budí nacionální vášně a tím i konflikty.

30.5.2024 v 15:09 | Karma: 32,67 | Přečteno: 3196x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Je Země plochá nebo dutá?

Na Slovensku to asi brzy budou rovnocenná stanoviska se skutečností, že je Země obecně kulatá a že žijeme na jejím povrchu, a ne v dutině.

15.5.2024 v 8:16 | Karma: 17,94 | Přečteno: 391x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

VIDEO: Česká chovatelka uhodila psa na výstavě, pořadatelé ji vyloučili

22. července 2024  21:38

Během sobotní výstavy psů v maďarském Sarváru se neovládla česká vystavovatelka a po skončení...

Zoceleni z vesmíru i armády. Demokraté mají devět adeptů na viceprezidenta

22. července 2024  21:02

Už po oznámení amerického prezidenta Joea Bidena, že se nebude ucházet o znovuzvolení, začali jeho...

Boeing s veletrhem avizuje dalekosáhlé změny. A získal první velkou zakázku

22. července 2024  20:58

Po řadě krizí, které pošramotily reputaci Boeingu nyní letecký gigant oznámil svůj záměr provést...

Dárek pro Putina podpořilo 300 tisíc lidí. Vybírají i na zasaženou nemocnici

22. července 2024  20:40

Rusko před několika dny zasáhlo raketou největší dětskou nemocnici v Kyjevě. Projekt Dárek pro...

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...