Judofob a judofil

O nenávisti k Židům, k jejich náboženství, kultuře i státu se toho napsalo již mnoho. Je to pochopitelné, protože existovalo a existuje mnoho takových projevů. Aktuálně jsme však svědky i zcela opačného přístupu. 

Ve své podstatě by mohla být judofilií nazývána přehnaná láska k judu způsobená třeba olympijským triumfem Lukáše Krpálka, ale nazývá se tak někdy i adorace židovství. Určitým opakem filií jsou fobie, takže příslušným antonymem není antisemitismus, ale spíše judofobie (judeofobie). Než se dostanu k meritu této úvahy, ještě chvíli setrvám v lingvistice, respektive v sémantice. Judofilie není příliš frekventovaný výraz a těch málo odkazů, které jsem našel, buď nemá žádný pejorativní kontext a je tak tímto slovem vyjádřena prostá láska k židovství, nebo se tak, a to je častější případ, označuje nekritický obdiv k Židům, k židovství či k Izraeli. Je to přesnější výraz, než jakým je sionismus, se kterým se setkáme daleko častěji, ale který se úzce váže k sebeurčení židovského národa a k různým aspektům souvisejících se státem Izrael, a už méně k etniku či k náboženství.

Také místo judofobie (či judeofobie) se častěji užívá výraz antisemitismus, což je opět poněkud zavádějící, protože z názvu patrní Semité nejsou jen Židé, ale například i Arabové, a i kdybychom tuto skutečnost ignorovali a ztotožnili si tento termín jen s Židy, tak se jedná vysloveně o negativní vztah k etniku, nikoli ke státu nebo náboženství, přestože, a to je patrně i důvod určité univerzálnosti těch slov, v případě Židů zcela ojediněle splývá náboženství, etnikum, stát i národ. Určitou nepřesností je však zatížena i ta judofobie, protože stejně jako v případě jiných fobii by mělo jít primárně o chorobný strach. Realita je však taková, že v některých spojeních vyjadřují fobie spíše nenávist.

Tento jazykový exkurz jsem neučinil jen tak bezdůvodně. Je-li řeč o adoraci či naopak nenávisti, je asi dobré si ujasnit, koho a čeho se týká. Osobně mám v této problematice docela jasno: Vyjádření prostého obdivu a sympatií k jakémukoli náboženství, národu, rase i zemi nemůže být z podstaty věci nikdy ničím negativním. Nesmí se ovšem pojem náboženství zaměňovat s církvemi či sektami a jejich různými projevy, a pod pojmy jako je národ nebo stát si představovat režim a to, co jeho představitelé dělají. Přehnaný a nekritický obdiv může snad někdy působit hloupě nebo směšně, ale asi nikdy ne zle. Naopak vyjádření nenávisti k jakémukoli náboženství, národu, rase i zemi je – expresivně řečeno – svinstvo, ale platí v tomto případě to samé, co bylo uvedeno v případě adorace. Je to tak jen ve smyslu obecných zásad náboženství jako takového a jako takového národa, etnika a země, nikoli nějakých projevů, ideologií, aktů apod.

Proč vůbec tyto věci rozebírám? Docela zřetelně si všímám právě oné adorace židovství a státu Izrael. V mnohých ohledech, ať už historických, tak současných, to chápu a respektuji a nemohu říci, že by mi to samo o sobě nějak vadilo. Problematické mi to počne připadat v okamžiku, když titíž lidé onu adoraci (chcete-li filii) spojí s nenávistí (fobií). Nepřijde mi hezké ani správné, když je judofilie projevem třeba isalamofobie nebo negativního vztahu k jakémukoli jinému náboženství. Platí to pochopitelně i obráceně, když je islamofilie vyjadřována judofobií. To obojí je poměrně hluboce zakořeněné v oblasti Blízkého východu, ale našinec má poměrně velký prostor na tuto problematiku nahlížet s nadhledem, bohužel však mnozí možnost své často relativně malé zainteresovanosti nevyužívají.

Tento princip je asi hodně obecný, je to možná jen takový primitivní pud, který se v docela jiné oblasti dá demonstrovat na Spartě a Slávii. Budu chvíli předstírat, že chápu fanatické fanouškovství, ale nedokážu si představit (ani předstírat, že to umím), že fanoušek Slávie musí nenávidět Sparťana a opačně. Podotýkám, že jak v případě státu a náboženství, tak v případě klubů nemám na mysli jen nějaké hecování, ani jakousi docela logickou inertnost, ale myslím tím skutečnou nenávist, na základě které je schopen někdo někomu ublížit jen proto, kým je ten druhý a kým je on sám.

Chtělo by se mi napsat, že jsem rád, že nejsem ani judofob, ani judofil, ale ani islamofob nebo islamofil, ale ono to tak není. Není to tak, že někdo někým je nebo není, ale jde o to, kým kdo být chce a jak se pak na základě toho chová. Dát si Davidovu hvězdu na pozadí vyjádření vlastních názorů a postojů a tímto fokusem nahlížet na svět, není dle mého soudu v našem prostředí ani statečné ani moudré a nebylo by to takové, ani kdyby tam byl symbol jakéhokoli jiného náboženství či státu. Vzor i špatný příklad lze hledat i nalézat ledaskde a bývá dobré si občas uvědomit, že jedni a titíž mohou být v různých ohledech nositeli obojího.  

 

Autor: Jiří Turner | pátek 15.1.2021 12:30 | karma článku: 13,42 | přečteno: 778x

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Další články autora

Jiří Turner

Sláva Ovečkinovi?

Fenomenální hokejista, který se stal nejlepším střelcem NHL v historii, chce prý mír na celém světě. Asi proto podporuje válečného zločince a režim odpovědný za smrt a utrpení milionů lidí.

7.4.2025 v 17:44 | Karma: 34,40 | Přečteno: 1582x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Když krade politik, je automaticky jeho odsouzení výsledkem politického procesu?

Část evropských i českých politiků označilo odsouzení Le Penové za nespravedlivé a politicky motivované, čímž bez znalosti kauzy zpochybnilo nezávislost francouzské justice.

2.4.2025 v 11:28 | Karma: 35,52 | Přečteno: 2480x | Diskuse | Ostatní

Jiří Turner

Nejdříve je třeba zlikvidovat elity

Každý diktátorský, totalitní a na populistických principech založený režim se nejprve musí vypořádat s elitami, protože příslušníci společenské elity mohou být nebezpeční.

1.4.2025 v 10:38 | Karma: 22,91 | Přečteno: 717x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Vy jste nekoukali holkám pod sukně?

Pokud ano, pak se z vás v dospělosti stali narušení jedinci, kteří porušují práva žen, sexuálně je obtěžují a týrají. Zamezit tomu má i cenzura „závadné“ literatury.

25.3.2025 v 7:00 | Karma: 24,57 | Přečteno: 783x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Československo osvobodili Američané!

Uvedla to europoslankyně Nerudová a rozpálila tím doběla všechny vítače a uctívače rudoarmějců. Nejdříve ve studiu „nočního vlka“ Foldynu a potom jemu podobné.

20.3.2025 v 15:27 | Karma: 37,02 | Přečteno: 5694x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Novým papežem se stal americký kardinál Prevost, přijal jméno Lev XIV.

8. května 2025  18:45,  aktualizováno  19:54

Sledujeme online Novým papežem se stal americký kardinál Robert Francis Prevost, oznámil z baziliky sv. Petra...

Zemřel Jiří Bartoška, charizmatický herec a prezident karlovarského festivalu

8. května 2025  13:53

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Byl dlouholetým prezidentem Mezinárodního filmového festivalu...

Nekontrolovaně k Zemi padající sovětská sonda se zřítila do Indického oceánu

9. května 2025  18:35,  aktualizováno  10.5 13:09

Sovětská sonda Kosmos 482 ze 70. let minulého století se rozpadla v sobotu ráno kolem osmé hodiny...

Rusy rozzuřil hořící Kreml na ponožkách českého zmocněnce. Darebák, zní z Moskvy

9. května 2025  12:08

Řádnou vlnu emocí v Rusku vzbudil český vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný....

Soud poslal do vězení starostu Řeporyjí Novotného, porušil podmínku

7. května 2025  14:42,  aktualizováno  21:42

Soud poslal na tři měsíce do vězení starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS). Na návrh...

VIDEO: V Mexiku v přímém přenosu zastřelili kandidátku na starostku a její dceru

13. května 2025  16:12

V mexickém státě Veracruz zastřelili během volební kampaně kandidátku na starostku a tři další...

Oranžové a zelené balonky i brýle. SPOLU startuje turné Teď jde o všechno

13. května 2025  14:17,  aktualizováno  16:16

Přímý přenos Před budovou architektky Zahy Hadid u Masarykova nádraží v centru Prahy odstartovala koalice SPOLU,...

Odvolaný šéf Souček odejde z ČT na konci června, díky doložce dostane 3,5 milionu

13. května 2025  16:08

Odvolaný generální ředitel České televize Jan Souček ukončí svůj pracovní poměr dohodou ke 30....

Kvůli požáru evakuovali třináctipatrový dům. Zřejmě se vzňalo jídlo na plotně

12. května 2025  8:18,  aktualizováno  13.5 16:02

V pondělí krátce po šesté ráno začalo hořet v bytě ve druhém podlaží třináctipatrového paneláku v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.