Hrdý Budžes populista!

V té Neumannově básni, kterou zparodovala do názvu své knihy Irena Dousková, je dále deklarováno: “žes neposkvrnil ústa ani hruď falešnou řečí”, což mi k Babišovi, hrdému na to, že je populista hájící 2,4 mil. lidí, moc nesedí. 

ředseda Babiš poskytl rozhovor Právu,ve kterém vedle řady výroků, které by jistě stály za rozbor, prohlašuje, cituji: “Jsem hrdý populista, hájím 2, 4 milionu lidí”. Pominu-li zcela obecnou bezobsažnost takovýchto výroků, používaných politiky celého politického spektra, majících navodit zcela iluzorní představu, že hájí zájmy všech svých potenciálních voličů, tak mě docela zaráží, že se někdo otevřeně hlásí k populismu a je na to ještě hrdý. 

Podotýkám, že smyslem rozboru výroků a postojů Andreje Babiše je prostá skutečnost, že je stále lídrem nejsilnějšího samostatného politického subjektu v České republice, což mi dlouhodobě přijde jako velmi smutné. Přiznám se, že nemám rád různé šarády s termíny poměrně ustálených významů, používání expresivního zabarvení, které z obecně pozitivních výrazů činí negativní a naopak. Dost na tom, že vznikají stále nová, většinou hanlivá označení, která zcela zkreslují svůj původní smysl a obecně rozostřují vnímání toho, co je dobré a co dobré není.   

Podstata výrazu “populismus” je jednoznačně negativní. Označuje-li někdo sám sebe za populistu, tak buď otevřeně přiznává, že je podvodník, který pro svůj prospěch a úspěch zneužívá určitou část společnosti, kterou si kupuje benefity, výhodami, sliby a jistým druhem ideologické manipulace, anebo se snaží veřejnost přesvědčit interpretací, že populismus je službou lidu. Člověka pomáhajícího nezištně svým bližním bez ohledu na své vlastní zájmy můžeme nazvat třeba samaritánem, a toho, kdo tak činí ve větším měřítku třeba filantropem. Pohnutky populisty nejsou lidumilné, ale naopak zcela egoistické. 

Nebezpečí populismu jsou zjevná. Slibování nesplnitelného, což je bohužel obecný obraz celé aktuální politiky, vede k nedůvěře v politiku a politiky. Kupování si voličů prostředky, které stát nemá, nebo je má, ale musí je vynaložit jiným, smysluplným způsobem, vede logicky k ekonomickým problémům. Populismus však ve svých ideologických doktrínách skrývá ještě jedno, možná vůbec největší nebezpečí. Je to rozdělování společnosti na dvě stejnorodé části – “lid” a “elitu”, přičemž je lidu podsouváno, že on je tím dobrem, a má proto dominovat, a elita, ať už je vykreslena jakkoli, je tím zlem, které lidu škodí. 

Pokud vám taková definice něco připomíná, nebude to náhoda. Populismus má velmi blízko ke komunismu, potažmo bolševismu. Stejně jako dřívější strůjci komunistických revolucí a pučů i soudobí populisté vytváří antagonistické společenské třídy, přičemž lid, již nenazývaný proletariát, kromě toho, že je dobrý, je i početnější, a má tedy právo svou vůli prosazovat. V tomto schématu, které je spíše podsouváno, než otevřeně deklarováno, jsou přirozeně proti sobě staveni bohatí a chudí, úspěšní a neúspěšní, vzdělaní a nevzdělaní, známí a anonymní či vlivní a bezmocní. 

Někoho může lehko napadnout, že to tak skutečně je, ale pokřivenost takových tezí spočívá v oné třídnosti a striktním hodnocení. Společnost má charakter spektra, přičemž na jednom jeho konci jsou různí asociálové a zločinci a na druhém skutečné elity. Ne každý člověk nacházející se na společenském okraji či zcela mimo systém musí být nutně špatný, a ne každý příslušník elity dobrý, ale nositeli společenského vývoje a zásadních společenských změn jsou vždy elity. Známe z historie, že i fatální a v důsledcích hrůzné politické změny iniciovaly elity, a to ty, které přesvědčily lid, aby se postavil proti jiným elitám, tedy třídě, do které jako by oni iniciátoři nepatřili. To je v celku jednotný obraz bolševismu, nacismu a všech obdobných revolučních počinů. 

Andrej Babiš, abych se vrátil do aktuálních reálií, je jednoznačně příslušníkem elity. Od začátku své politické kariéry se ovšem distancuje od většiny jiných elit s tím, že on a jeho spolupracovníci jsou oněmi ojedinělými výjimkami, tedy dobrými elitami. Docela se divím, že tenhle tisíckrát zprofanovaný, zneužitý a demaskovaný model stále funguje. Nedivím se tomu, že to fungovalo a funguje v zemích, kde drtivá část společnosti žila a žije v bídě, je negramotná a elitami sužovaná (tím se dá dobře vysvětlit úspěch ruské revoluce v roce 1917 - VŘSR), ale v civilizované, vzdělané a stále obecně blahobytné zemi je to trochu na pováženou. 

Je evidentní, že i jen mírné snížení životní úrovně a s tím příslib, že ji někdo bezbolestně umí vrátit zpátky, přiměje velkou část společnosti tomu věřit, tedy věřit populistům. Jsme také oprávněně velmi opatrní, aby si nikdo nemohl uzurpovat moc, ale určitá, těžko soudit, jak velká část společnosti touží svoji vůli prosazovat i jinak než jen na základě volebního práva. Mnoho lidí se hlásí k principu přímé demokracie, což není ničím jiným než principem, že místo elit bude stát řídit lid. Je také evidentní, že se stále velké důvěře těší člověk, který by ji měl snad podle všech teorií dávno pozbýt, což buď svědčí o tom, že žijeme v rozvrácené a zaostalé společnosti, nebo že elity aktuálního establishmentu fatálně selhávají. 

V tomto článku jsem chtěl vlastně jen opětovně upozornit na to, že populismus, ať už přiznaný, nebo skrývaný, takto nazývaný, nebo různě interpretovaný je společenské zlo, které může extrémně škodit, pokud zvítězí, a velmi škodí i jen tím, že je silné, protože se zdá, že jediným způsobem, jak bojovat s populismem, je být ještě větší populista, což může vytočit politickou spirálu do zcela absurdního rozměru. Dost možná se už v takové spirále nacházíme. Řekl bych, že bychom měli být hrdí jen na to, co nás k hrdosti opravňuje a věřit jen těm, kteří si důvěryhodnost zaslouží. Konečně, pokud vytrhneme z kontextu verš: “A hrdý buď, žes vytrval, žes neposkvrnil ústa ani hruď falešnou řečí” ,může to být pro ledaskoho docela dobré motto. 

 

Autor: Jiří Turner | sobota 25.3.2023 14:28 | karma článku: 37,97 | přečteno: 3959x

Další články autora

Jiří Turner

Homo rupestris – druh ohrožený vyhynutím

Je známo, že už naši dávní předci osidlovali místa, která jim příroda sama nabídla. Jeskyně a převisy pak po nich v moderní době osídlil novodobý „člověk skalní“.

15.6.2025 v 15:24 | Karma: 10,28 | Přečteno: 162x | Diskuse | Cestování

Jiří Turner

Cesta kolem Česka za 80 dní (Etapa V.)

„Svoji cestu si buď najdu, nebo si ji udělám.“ „Turista netuší, kde byl, cestovatel netuší, kam jde.“

13.6.2025 v 9:06 | Karma: 10,61 | Přečteno: 217x | Diskuse | Cestování

Jiří Turner

Ochrana přírody v Krkonošském národním parku na vlastní oči

Shodou okolností jsem se na své cestě dostal do Krkonoš právě v době kauzy „Luční bouda“. Vždy jsem býval spíše na straně ochránců. Teď mám trochu pochybnosti.

10.6.2025 v 8:00 | Karma: 41,51 | Přečteno: 3856x | Diskuse | Cestování

Jiří Turner

Cesta kolem Česka za 80 dní (Etapa IV.)

„Svoji cestu si buď najdu, nebo si ji udělám.“ „Turista netuší, kde byl, cestovatel netuší, kam jde.“

9.6.2025 v 8:40 | Karma: 12,03 | Přečteno: 198x | Diskuse | Cestování

Jiří Turner

Svéráz nocování se psy

Není spaní jako spaní. Spaní v přírodě se dvěma černými princeznami se vyznačuje řadou specifik. O to více to platí na dlouhé cestě.

7.6.2025 v 14:39 | Karma: 20,03 | Přečteno: 346x | Diskuse | Cestování

Nejčtenější

Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR

11. června 2025

Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...

Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali

8. června 2025  17:40,  aktualizováno  18:49

Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

12. června 2025  10:55,  aktualizováno  16:42

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...

Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady

10. června 2025  15:55

Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog ...

Zlomový nález v septiku. Nová stopa v záhadném zmizení Ivany Koškové

12. června 2025  17:36

Premium Bylo jí 14 let, když v roce 1997 beze stopy zmizela. Ivana Košková z Příšovic na Liberecku se stala...

Podezřelého z vraždy demokratické političky a střelby na senátora v Minnesotě zadrželi

16. června 2025  6:07

Policie zadržela muže podezřelého ze dvou sobotních útoků na zákonodárce ve státě Minnesota. V...

Primář u soudu. Lékařku ubil sekerou, další ženu znásilnil, viní ho obžaloba

16. června 2025

Krajský soud v Plzni začne v pondělí projednávat případ bývalého primáře Domažlické nemocnice...

Trump tlačí na víc deportací migrantů z velkých měst, kde byly protesty

16. června 2025  5:53

Americký prezident Donald Trump chce zvýšit deportace migrantů, kteří jsou ve Spojených státech bez...

Z kosmetiky je zlatý důl, nové experty nachystá i studium na univerzitě

16. června 2025  5:24

Z kosmetiky je lukrativní byznys, na který aktuálně slyší i brněnská Masarykova univerzita. Její...

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.