Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Halucinogeny, 1.část: psychedelika

Mohou více škodit, nebo pomáhat? Jsou nebezpečná pro všechny, pro někoho, nebo jsou to bezpečné relaxační prostředky? Politici je zakázali, aby nás chránili, nebo aby chránili zájmy výrobců alkoholu?

Drogová problematika je už mnoho let častým tématem odborných i populárních článků a knih. Protidrogová prevence se hojně prezentuje i na školách. Přesto se i v této oblasti objevují různá tabu i všemožné dezinformace, které někdy problematiku démonizují a jindy zlehčují. Zastávám názor, že prvním krokem osvětě je poskytnutí pokud možno nezkreslených informací.

Halucinogeny jsou skupina psychoaktivních látek, jedná se o přírodní nebo syntetické produkty různé chemické podstaty dělící se obvykle podle svého účinku do tří kategorií, na psychedelika, disociační drogy a delirogeny. Působí změny vnímání, myšlení, emocí a vědomí. Na rozdíl od ostatních psychoaktivních látek působí specifickým, níže popsaným způsobem.

Mnohé halucinogenní látky byly, a stále jsou, využívány různými kulturami při náboženských obřadech i jiných rituálech a jsou mezi nimi takové, které se staly významným elementem působícím i v naší civilizaci pod paušálním názvem drogy.

Psychedelika

Tento termín se používá pro látky s neurobiologickým a zároveň psychologickým efektem, který způsobuje změny myšlení, vnímání a také ovlivňuje emotivitu. Jedním z jejich specifik je, že tyto látky téměř nemění hladinu dopaminu v mozku, který je mediátorem závislosti a motivace. Nevyvolávají tedy závislost a zároveň se brání častému a trvalému užívání tím, že při opakované dávce se účinek díky mechanismu ztráty serotoninového receptoru, na který působí, výrazně snižuje.

Prakticky nemožné je i zdraví a život ohrožující předávkování těmito látkami. Myšlena je tím vlastní intoxikace organismu, ne druhotná rizika spojená s vysokou dávkou (např. rizikové chování, které může vést k úrazu). Týká se to také pouze netoxických psychedelik (LSD, mezkalin, psilocibyn aj.).

Psychedelické účinky se mohou měnit v závislosti na dávkování a prostředí, účinek může být krátký a intenzivní jako v případě (DMT) nebo zdlouhavý. Psychedelika mohou působit ve velmi nízkých dávkách (LSD, DMT) nebo také poměrně velkých (mezkalin). Některé mohou působit na jediný smysl, jiné působí obecně. Některé jsou vhodnější pro samotářské zkušenosti, jiné zvyšují empatii.

Mnoho diskusí se vede nejen o přirozenosti a účincích, ale také o jejich efektech. Je prokázáno, že tyto látky na jedné straně vyřazují „filtrační“ mechanismy mozku a tím vytváří jakousi „expanzi mysli“ a „rozšíření vědomí“.Podstatou je to, že psychedelika nejsou nositeli vlastního emočního efektu, ten si člověk utváří vlastně sám. Jinými slovy, nestaneme se někým jiným, pouze se nám rozšíří brána vlastního vědomí, případně otevřou neznámé komnaty „nevědomí“. Nikdo však předem neví, co v těchto jinak „zakázaných oblastech“ své mysli najde. Mohou to být (a častěji také bývají) „andělé“, ale také „démoni“. To jsou však již úvahy na hranici vědeckého vnímání působení těchto látek. Naopak objektivnější jsou specifická měření, která dokladují změny vnímání reality, přičemž se nabízí spíše filosofická otázka, co je vlastně tou realitou. Náš mozek prostřednictvím smyslů vnímá pouze určitou část všemožných spekter, jejich rozšiřování je lákavé, ale na druhou stranu možná „dobře ví, proč to tak dělá".

Dalším typickým a poněkud kontroverzní faktorem je skutečnost, že zážitek po použití psychedelika může dlouhodobě nebo i trvale člověka ovlivnit a do jisté míry i změnit. Studie a testy, které probíhaly do 70. let minulého století, ukazovaly, že se sice jedná víceméně o změny pozitivní (snížení agresivity, nadhled a pocit duševní pohody), ale přesto zůstává otázkou, zdali je obecně žádoucí měnit trvale u zdravých lidí způsob jejich vnímání reality.

Níže uvedené drogy se užívají různým způsobem.  Ty přírodní se většinou čerstvé nebo sušené žvýkají a jí, u těch umělých také převažuje perorální užívání (LSD se nejčastěji vyskytovalo (a stále asi vyskytuje) v podobě drogou napuštěných papírků.

Z výše uvedeného je jasné, že účinky psychedelik jsou velmi individuální a předem těžko předvídatelné, a to jak ohledně dávky, tak i vlastního prožitku. Přestože se, jak bylo uvedeno, nejedná o látky návykové ani toxické, jsou zřejmá různá rizika. V případě drog získávaných konzumenty v přírodě je nebezpečí záměny rostliny (houby) a také je pro laika zcela nemožné určit „bezpečnou dávku“. Různé rostliny a plodnice mohou mít různý obsah účinné látky, což platí o to více v případě konzumace sušené drogy. Předávkování může pak znamenat velmi nepěkný prožitek a nebezpečí úrazu (pří útěku, domnělém letu apod.). Za úvahu stojí jistě i fakt, zdali se chci trvale změnit a jestli to bude pro mě i pro moje bezprostřední okolí pozitivní změna.  Zcela zásadní riziko však hrozí lidem, kteří mají zjevnou nebo i zcela skrytou psychickou poruchu, případně pouhou specifickou dispozici. U nich mohou psychedelika nastartovat stav onoho „vypuštění démonů“.

V případě zakoupení (nebo darování) drogy jsou rizika podobná, přičemž ještě přibývá riziko „špinavé drogy“, užití zcela jiné (často nebezpečné a návykové) látky a také začlenění se do kriminálního řetězce. Prodej a přechovávání těchto látek a také pěstování příslušných rostlin je v ČR zakázané.

Jiná situace je však v případě léčby závislostí a duševních poruch. Přestože se jednoznačně prokázala účinnost psychedelik na léčbu alkoholismu a především pak jejich účinnost při léčbě specifických psychických poruch (zvláště depresí), bylo jejich testování na lidech koncem 20. století zastaveno.

Důvody byly sociálně – politické a souvisely s bojem proti toxikomanii. Objevila se však i řada alternativních a konspiračních teorii. Například je to názor, že vlády států nestojí o to, aby jejich občané byli neagresivní, v pohodě a nad věcí, a také že do restrikcí zasáhla loby výrobců alkoholických nápojů, kteří by přišli o vyléčené zdatné konzumenty a možná i o některé konzumenty vůbec. Lze si představit, že legální užívání psychedelik by u některých lidí vytlačilo konzumaci alkoholu, a to i díky výše uvedené nenávykovosti, relativní bezpečnosti a smysluplnosti pouze občasného a “řízeného“ užití.

V současné době se však i u nás obnovuje výzkum s testováním na lidech a výsledky se zdají být nadějné. Například disociativní anestetikum ketamin má kromě analgetického účinku význam i psychiatrii a klinické psychologii a je již legálně použitelný v psychedilcké dávce na léčení deprese. Působí však jinak než výše uvedená psychedelika, mezi která mechanismem svého účinku nepatří.

Zástupci psychedelik

Psylocibin  (O-fosforyl-4-hydroxy-N,N-dimethyltryptamin)  je látka obsažená v halucinogenních houbách, které jsou od nepaměti užívány středoamerickými indiány. Z našich hub jsou to zejména lysohlávky.

Mezkalin 2-(3,4,5-trimethoxyfenyl)ethanamin) je droga pocházející ze středoamerických kaktusů peyotl a San Pedro, která byla a stále je užívána k rituálům středoamerických indiánů.

DMT- (Dimethyltryptamin) je velmi účinný halucinogen, který se vyskytuje v různých rostlinách Jižní a Střední Ameriky. Z u nás rostoucích rostlin má jeho nejvyšší obsah tráva Chrastice rákosovitá.

Salvinorin A je látka, kterou obsahuje šalvěj divotvorná, rostoucí v hornatých oblastech Mexika a byla též hojně využívána mexickými indiány kmene Mazatéků. Má velmi složitou a ostatním přírodním psyedelikům nepodobnou chemickou strukturu.

LSD (diamid kyseliny lysergové) je nejrozšířenějším syntetickým halucinogenem (původně jde ale o přírodní látku, produkt obilné sněti Paličkovice nachové), v 60. letech byl oblíbenou drogou hippies a také byl využíván v psychiatrii k výcviku psychoterapeutů.

DOM (2,5-dimethoxy-bromamfetamin) je dalším uměle vyrobeným psychedelikem, které se používalo v šedesátých letech v USA.

V současné době známe desítky dalších přírodních i syntetických halucinogenů, které nelze vždy ani jednoznačně označit za psychedelika, protože jejich účinky nejsou dostatečně prozkoumány.

Autor: Jiří Turner | neděle 25.10.2015 9:14 | karma článku: 16,99 | přečteno: 1160x
  • Další články autora

Jiří Turner

Pavel se prý nemůže rovnat s Klausem či Zemanem a skončí jako chromá kachna

Na rozdíl od šéfredaktora MF Dnes Jaroslava Plesla jsem rád, že máme po mnoha letech důstojného prezidenta a také prezidenta, který vykonává úřad v souladu s ústavní rolí prezidenta v parlamentní demokracii.

13.12.2023 v 11:31 | Karma: 32,69 | Přečteno: 1183x | Diskuse| Politika

Jiří Turner

Petr Fiala tvrdí, že až tolik důvodů pro naštvanost nemáme a má pravdu předseda!

Jsme jednou z nejbezpečnějších zemí světa, nemáme nezaměstnanost, kvalitou a rozsahem veřejných služeb převyšujeme řadu bohatších států, máme kvalitní zdravotnictví i sociální systém, který nenechá nikoho zcela padnout.

11.12.2023 v 14:16 | Karma: 24,98 | Přečteno: 1053x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Škrtněte ekonomy a bude po ekonomických problémech

Jak je to prosté! Ptáte se, jak se škrtají ekonomové? Inu, tak jako ideologie, zakáže se o ekonomice mluvit a psát. Je to stejně snadné, jako se zbavit světonázoru, náboženského přesvědčení, politických preferencí, práva i morálky

4.12.2023 v 16:53 | Karma: 37,22 | Přečteno: 6866x | Diskuse| Ostatní

Jiří Turner

Teď už si o prachy může říct fakt úplně každý aneb Hippokrates v hrobě se otáčející

Hasiči mohou vyhrožovat, že nebudou hasit, policisté chránit, řidiči řídit, učitelé učit, prodavači prodávat, vědci bádat, vojáci válčit, herci hrát, kominíci vymetat komíny, soudci soudit, hospodští čepovat a šlapky šlapat.

1.12.2023 v 8:30 | Karma: 43,90 | Přečteno: 7801x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Kdo je to dezolát?

Zaregistroval jsem, že ani erudované češtinářky nemají jasno v tom, kdo má být takto označován. Jelikož tento relativně nový pojem užívám, cítím i povinnost jeho význam osvětlit. Snažím se tím také předejít možným nedorozuměním.

30.11.2023 v 12:01 | Karma: 27,75 | Přečteno: 1607x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...