Putinova světová válka
Proč Putin ustoupil ze svého požadavku dobýt Ukrajinu a místo toho se soustředil na Sýrii? Je to jednoduché. Na Ukrajině prostě narazil. Tvrdý odpor Ukrajinců, kombinovaný s drastickým účinkem západních sankcí postavily pevnou zeď jeho postupu na Západ. Takovou neviditelnou Maginotovu linii 21. století.
Kdysi byli Rusové proslulí tím, že když něco nemohli dobýt, vrhali na to místo stále další a další vojáky, dokud se tam nedostali přes hromady mrtvol. Nutno uznat, že Rusko udělalo pokrok. Ve 21. století začalo používat taktiku. A taktika už od dob Umění války velí: pokud narazíš na nepřekonatelný odpor, obejdi jej.
Putin na Ukrajině dosáhl maximum možného pro tuto chvíli. Ano, musel se smířit s tím, že to není to, co by chtěl. Nezadusil Majdan, nesvrhl demokratickou vládu, nezastavil směřování Ukrajiny na Západ, neokupoval ji, nezničil a nerozbil. Neanektoval ji, ani ji nepřipojil do Euroasie. Podařilo se mu okupovat 7 % ukrajinského území a ukrást jeden poloostrov. Za to Rusko zaplatilo nezměrnými hospodářskými ztrátami a velkými oběťmi na životech.
Víc už ale další expanzí získat nemohl. Odpor Ukrajinců byl stále tvrdší a hospodářské sankce stále silnější. Narazil.
Ale to by Putin nebyl taktik, kdyby z toho nevybředl. Letošní rok se čekalo, jak si Putin poradí, co vymyslí. A on bohužel něco vymyslel.
Nebo spíše usmálo se na něj štěstí. V podobě masy uprchlíků, která se vrhla do Evropy. A tak se soustředil na Sýrii. Nejprve zkusil přijít s pěkně všiváckou nabídkou. Za to, že rozšíří svůj vliv v Sýrii, dá mu Západ pokoj s Ukrajinou. To se mu naštěstí nepovedlo. A tak zahájil intervenci na vlastní pěst. Útočí na prozápadní opozici v Sýrii a pomáhá svému chráněnci Asadovi, krvavému Damašskému řezníkovi, který zabil mnohem více lidí než Islámský stát. Celou tuto akci doprovází mohutná ruská propagandistická kampaň, která se snaží ruskou akci maximálně prodat – jako záchranu světa před islamisty, ukázku ruské moci – a předvést Rusko jako „lepší než USA“.
Samozřejmě, že Rusko svět nezachraňuje, ale pomáhá ho ještě více devastovat. Samozřejmě, že jeho moc existuje jen na stránkách ruské propagandy a pokud se Putinovi něco daří, je to vždy jen krátkodobé a dané šokem z jeho drzosti. Stejně jako se Západ nakonec vzpamatoval z jeho agrese na Ukrajině a zastavil ho, stane se to samé i v Sýrii. A samozřejmě, že ruské soupeření s USA neustále potvrzuje, jak Rusko trpí komplexem méněcennosti vůči Americe a snaží se ji dohnat a předehnat.
Pro Putina však není důležitá realita, ale to, jak to vypadá. A z tohoto hlediska je Sýrie majstrštyk. Jeho popularita, která se v Rusku nějak dramaticky nesnižovala, opět vyběhla o něco výše a hlavně to silně zapůsobilo v Evropě. Hlavně v zemích, které jsou už jeho propagandou nahlodány. Jako je třeba Česko.
Mohlo by se zdát, že Putinovy syrské akce nejsou pro naši zemi tak důležité, jako ty ukrajinské, ale není to pravda. Ukrajina je blíž a s Ukrajinci se známe, ale situace v Sýrii nás ovlivňuje stejně. Jednak kvůli uprchlíkům, kteří ještě dříve, než k nám došli, dokázali (aniž by o to stáli) změnit atmosféru a politický poměr sil. V tomto smyslu jsou uprchlíci Putinova rukojmí, jeho karta.
A právě větší vzdálenost, exotičnost a cizost Sýrie pomáhá ruské propagandě u nás. Lidé, kteří nevěří ruským lžím o Ukrajině, jsou schopni věřit naprosto stejným lžím o Sýrii. Lidé, kteří vědí, že Ukrajinci nejsou fašisté, věří, že Syřané jsou islamisté. Lidé, kteří neuvěřili tomu, že na Ukrajině je občanská válka a že na Krymu proběhlo referendum, věří tomu, že Putin bombarduje Islámský stát a je úspěšnější než Spojené státy.
Tím se nám vylepšuje obraz Ruska. Rusko se po propadu sympatií stává najednou pozitivním hráčem a zapomínáme na to, čím nás ještě před rokem děsilo, protože jsme nyní vyděšení z islamistů a uprchlíků.
Ruské lži o Ukrajině byly směšné a věřili jim fanatičtí Putinovci ze Staroměstského náměstí. Ruské lži o Sýrii jsou nebezpečné a věří jim opravdu velká část populace.
Proto je třeba nenechat tyto lži být a bojovat s nimi..
Putin obešel pevnost Ukrajina a přes Sýrii na nás stále hybridně útočí. Na Západ, na Evropu, na Česko.
A Ukrajina? Jak je známo z bitev, vždy, když útočník nepřátelský bod, který nemůže dobýt, obejde a porazí obránce na jeho slabých místech, vrátí se nakonec k místu nejsilnějšího odporu, aby ho dorazil.
Nic neskončilo. Na Ukrajině není mír a nebude. Dokud bude Putin v Kremlu. Teď je to zamrzlý konflikt, který trvá v Gruzii 7 let a v Moldávii dokonce 22.
Jedeme v tom všichni spolu. Od Alepa přes Prahu po Kyjev. Všichni jsme lidé. Bojujeme se zlem. A zastavíme ho.
Tomasz Peszynski
Také končím na Idnes

Vážení čtenáři a přátelé. Dovolte mi, abych i já oznámil svůj odchod z blogů Idnes. Kvůli Babišovi, jak jinak.
Tomasz Peszynski
Vláda by měla zamezit vstup Alexandrovců do země

Jsem rád, že jsem mohl se svými kolegy aktivisty napsat dopis, který vyzývá ministra zahraničí Zaorálka, aby odebral víza Alexandrovcům. Z důvodů, které jsou v tomto dopise obsaženy. Zde je text dopisu:
Tomasz Peszynski
59 Tomahawků by měl být jen začátek

V následujícím textu se pokusím vysvětlit, čeho by měl americký raketový útok na Asada být začátek. A proč mě naplňuje mírným optimismem.
Tomasz Peszynski
Svět na Trumpolíně (3)

Shrnutí toho, co zas vyvedl Donald Trump. Je potřeba neustále poukazovat na to, že není standartní demokratický politik, ale někdo, kdo absolutně nemá na to být americkým prezidentem.
Tomasz Peszynski
Česko ignoruje Evropu

V Evropské unii se rozbíhá naprosto zásadní debata o budoucnosti EU, kterou Česko úspěšně ignoruje, abychom si zase mohli stěžovat na „diktát Bruselu.“
Další články autora |
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze
Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Řidič v americkém Illinois vjel autem do budovy školní družiny, zabil čtyři děti
Čtyři děti ve věku čtyři až 18 let v pondělí zahynuly a několik dalších bylo zraněno, když řidič na...
ANALÝZA: Sto dnů rodea s Trumpem. Američané chtěli revoluci, ne chaos
Premium Donaldu Trumpovi stačilo sto dnů v Bílém domě, aby ukázal, že ční nad svými prezidentskými...
Na STK každý rok? Šikana majitelů starších aut, kritizují v Česku návrh Bruselu
Premium Šílenství. Šikana. Nesmysl, který zaplatí ti nejchudší. Takové reakce znějí z odborné automobilové...
Jak se připravit na blackout? Nezapomeňte přenosné rádio a přepravku pro mazlíčka
Španělsko a Portugalsko v pondělních odpoledních hodinách paralyzoval masivní výpadek elektřiny....

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...
- Počet článků 1059
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1003x