Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Je KSČM opravdu demokratickou stranou?

Při pohledu do dnešní MF Dnes se nedal přehlédnout článek o tom, že Babiš považuje komunisty za demokratické uskupení. Je to jeho názor a volba, ale já se spíše chci zhostit hodnocení této strany dle jejího programu.

Tak se nám Babiš v dnešní MF Dnes tak krásně rozepsal o tom, jak jsou komunisti demokratičtí a státotvorní, což doložil tvrzením, že mu pomohli se stát premiérem. No, což, ono to z jeho pohledu má svojí logiku. ODS, od které si ze začátku dost sliboval, mu dala hned na začátku vale a vytrvala v tom, Okamurova SPD byla sice do holportu s Babišem celá žhavá, když ovšem zjistila, že protějšek zdaleka tak žhavý není, tak se původní adorace změnila na obviňování z probruselismu a spolčení Babiše s Merkelovou. Nakonec tedy Babišovi zbyli socdemáci a komunisti, čili určitou hlavu a patu to prohlášení má. Chtěl jsem však trochu přijít té KSČM na zoubek, tak jsem se do jejich programu podíval. Tak především mají stále chuť vystoupit z NATO a zavést tady socialismus. Prý postupně a moderní. Přičemž nikterak nevysvětlili, kdo nás místo NATO bude bránit a moderní socialismus vysvětlili docela vágně. Poměrně překvapivé je, že nejsou proti EU, kde se velmi liší například od ultrapravicového SPD. V jejich programu jsem však našel takové tři perličky, které rozeberu důkladněji.

Perlička 1: Obnovení přísných norem kvality potravin – zabránit dovozům nekvalitní živočišné a rostlinné produkce do ČR. Posílení úlohy Celní správy, Státní veterinární správy a České obchodní inspekce při kontrole dovozu a prodeje potravin. Obnovení přísných norem kvality potravin – zabránit dovozům nekvalitní živočišné a rostlinné produkce do ČR. Posílení úlohy Celní správy, Státní veterinární správy a České obchodní inspekce při kontrole dovozu a prodeje potravin.Obnovení přísných norem kvality potravin – zabránit dovozům nekvalitní živočišné a rostlinné produkce do ČR. Posílení úlohy Celní správy, Státní veterinární správy a České obchodní inspekce při kontrole dovozu a prodeje potravin.

Tak to je zajímavé. Především - kvalitní výrobek si musí vybrat sám spotřebitel. Ne, že by se žádné nenabízely, ale žel stojí trochu více peněz. A jak známo, Češi velmi rádi kupují to nejlevnější, ačkoliv slyšeli mnohokrát to otřepané Fordovo pravidlo, že není tak bohatý, aby kupoval nejlevnější věci. A k velkému překvapení komunistů nebyly tzv.ČSN nikdy zrušeny, pouze dnes jsou navíc harmonizovány s právem EU, takže mají ještě příponu EN. Tytéž harmonizace norem také způsobily to, že náš rum se nemůže jmenovat rum, protože ten pravý se nevyrábí z brambor, ale cukrové třtiny. Totéž u pomazánkového másla.

Perlička 2:Snižování energetické náročnosti výroby i spotřeby, snížení vývozu elektrické energie, zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie, avšak bez dodatečného růstu cen energií pro spotřebitele.

Tak tady je zajímavá pasáž o snižování vývozu elektřiny. Ona elektřina je prevít a až na vyloženě malá množství se nedá skladovat. Čili jedinou možností, co s ní udělat, je poslat ji ke spotřebiteli. Proto také státní podnik ČEPS má dohodu s celou Evropou, a když je v některém státu elektřiny nedostatek, tak tam pošleme tu naši a zase naopak. Ono taková tepelná elektrárna na uhlí není auto, kde dupneme na brzdu a za chvíli stojíme.

Perlička 3:Prosazování přeshraniční spolupráce, která však nesmí jít proti zájmům ČR a musírespektovat české právo. (Nepřipustit jakékoliv, byť skryté, snahy o revizi výsledků II. světové války a příslušných, trvale platných mezinárodních smluv včetně dokumentů z nich vycházejících – např. dekretů prezidenta republiky Dr. E. Beneše).

Tak tohle je vůbec kouzelný bod. Prosazování přeshraniční spolupráce je již, k velkému překvapení českých komunistů, dávno vyřešena, i s respektováním českých zákonů. Toto a ještě mnoho dalších věcí totiž naprosto detailně řeší Lisabonská smlouva o fungování EU. Je tam třeba ustanovení, že české právo musí být harmonizováno s evropským, že plně respektujeme rozhodnutí Evropského soudního dvora a s "přeshraniční", lépe řečeno eurounijní spolupráci bere jako svoji samozřejmost všech 27 členských států EU. No a co se týká oblíbeného komunistického strašáka - to jest revize výsledků 2. světové války, tak to bylo vcelku úspěšně vyřešeno Česko-Německou deklarací z počátku 90. let.

Závěr.

No, Babiš si vybral zajímavého koně. Trochu je takový jankovitý, tak téměř 30 let nebyl sedlán. Ale tak snad nám našeho kapitalistu ze sedla nevyhodí. I když jeden z bodů programu říká, že mají být zavedeny speciální vyšší daně pro nadnárodní korporace a oligarchy. Tak snad v této sestavě neskončíme v pekle.

Přeji pěkný večer všem.

Autor: Tomáš Kučera | sobota 14.7.2018 21:32 | karma článku: 17,76 | přečteno: 404x
  • Další články autora

Tomáš Kučera

Je skutečně tak draho?

Ano, podle prvního pohledu na cenovky to tak vypadá. Lidé ale při svých úvahách už zapomněli na to, že kdysi byly ceny sice nízké, ale nízké byly i výplaty. Tak se na to podíváme řečí čísel.

8.7.2024 v 11:32 | Karma: 11,74 | Přečteno: 564x | Diskuse | Ekonomika

Tomáš Kučera

Jdu cestou necestou.

Tedy lépe řečeno se snažím jet, ale z několika důvodů to jde občas jenom velice ztuha. Dnes se podíváme na pár nešvarů na našich silnicích.

22.6.2024 v 9:31 | Karma: 9,12 | Přečteno: 186x | Diskuse | Společnost

Tomáš Kučera

Schizma české politiky.

Dnes se podíváme na to, co je to schizma, proč se vytvořilo v české politice a jak se tohoto nepříjemného jevu zbavit.

9.5.2024 v 18:46 | Karma: 7,89 | Přečteno: 219x | Diskuse | Politika

Tomáš Kučera

Jak funguje důchodový systém.

Dnes se podíváme na to, jak funguje důchodový systém. Vysvětlíme si, proč je průběžný, co je to demografická křivka a jak udržet finanční rovnováhu v systému.

28.4.2024 v 11:13 | Karma: 15,78 | Přečteno: 470x | Diskuse | Ekonomika

Tomáš Kučera

Zelená vlna.

Tak dneska bych chtěl pojednat o tom, proč se dnes, kdy jezdí na silnicích násobně víc aut, nezavede znovu zelená vlna.

13.4.2024 v 11:03 | Karma: 7,36 | Přečteno: 280x | Diskuse | Cestování
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Wollner kolegyně obtěžoval, vyplývá ze spisu. Z 90 procent smyšlené, brání se

20. července 2024  16:53,  aktualizováno  21.7 9:56

Bývalý šéf pořadu Reportéři ČT Marek Wollner podle uniklé zprávy vyšetřovací komise, kterou má...

Tajná služba připustila, že odmítla Trumpovi posílit ochranku. Nejsou lidi, řekla

21. července 2024  9:38

Tajná služba Spojených států připustila, že ve dvou letech předcházejících atentátu na Donalda...

Trump se po atentátu vrátil k útočné rétorice, opět se posmíval Bidenovi

21. července 2024  9:13

Šéfové Demokratické strany se snaží zvrátit výsledky primárek a vyřadit z volebního klání Joea...

Za všechno mohou turisté. Řecký ostrov Santorini nemá vodu, víno ani klid

21. července 2024

Ačkoliv je řecké hospodářství do značné míry závislé na cestovním ruchu, ne všichni domorodci jsou...

  • Počet článků 75
  • Celková karma 11,13
  • Průměrná čtenost 712x
Vystudovaný ekonom střední školy s praxí ve výrobní sféře.

Seznam rubrik